Depremden Korunmak için Hangi Dualar Okunur? Afet Sırasında Okunacak Dua

Deprem, her an karşımıza çıkabilecek afetlerden biridir. Evimizin depreme dayanıklı olması ve deprem sırasında yapılması gerekenleri bildikten sonra dualar ile Rabbimize sığınmalıyız. Deprem öncesinde veya sonrasında kendimizi, ailemizi, yakınlarımızı ve yaşadığımız yeri korumak için hangi dualar edilir? Afet sırasında Rabbimizden yardım istemek için okunacak dua nedir? Sık sorulan soruların yanıtlarını sizler için hazırladık.

Teknoloji gelişmeye başladıkça artık deprem ihtimalleri üzerinde daha sık duruluyor. Tabii, şu an ki teknoloji ile afetlerin hangi gün, saat, dakika geleceği bilinmiyor, yalnızca Rabbimiz biliyor. Öyle ki deprem olduktan sonra elimizden bir şey gelmiyor ve bu durum bize ne kadar çaresiz kullar olduğumuzu kanıtlıyor. Belki bu da Rabbimizin bizler için gönderdiği bir uyarıdır.

Eskiden hangi bölgeler, şehirler deprem riskinde bilinmiyordu ama şimdi fay hatlarının tespiti ile bu bölgeler tespit ediliyor. Çok riskli alanlara yerleşim yeri yapmamak ya da depreme dayanıklı binaların inşa edilmesi, deprem sonrası için çanta hazırlığı yapmak gerekir. Ama ne yaparsak yapalım, ALLAH istedikten sonra hiçbirine engel olamayız ve bu yüzden dualarımızı eksik etmemeliyiz. ALLAH’ın Resulü afet ve diğer kötü olaylardan kurtulmak için sadakayı ümmetine tavsiye etmiştir.

Depremin Manevi Bir Nedeni Var mıdır? Doğal Afetten Bahseden Ayetler Nelerdir?

Kıyamet alametlerinden bahsettiğimiz bir makalemizde içinde depremlerin olacağı da yer alıyordu. Zira bu konudan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ümmetine bunu şu şekilde söylemiştir: “Dünyada depremler artmadığı müddetçe kıyamet gelmez” Biz Müslümanların burada çıkarması gereken sonuç, gün gelecek sürekli afetler ile karşı karşıya kalacağımızdır. Depremin manevi sebepleri de Yüce Kitabımızda Şura Suresinin 30. Ayetinde bizlere bildirilmiştir: Başınıza her ne musibet gelirse, kendi ellerinizin işlediklerindendir. Ve O çok bağışlar. Dünya zevklerini bir kenara bırakıp Rabbimizi anmayı ihmal etmemeliyiz.

Günahlar, hatalar alelade yapıldığı zaman insanlar arasında ayrım olmadan azap söz konusu olacaktır. Yani deprem günahı olmayan bir kişiyi de olumsuz etkileyebilir.

Rabbimiz bir gün meleğin birini görevlendirir ve kasabayı talan etmesini buyurur. Melek ise o kasabada hatasız, günahsız bir kul var der. Rabbimiz de diğerleri ile onu da hela et! Zira o kul, diğerleri yasak şeyleri yaparken yüzü düşmemiştir.

ALLAH’ın Resulü, meydana gelen doğal afetlerin kulların günahların bağışlanmasını sağlar demiştir.

Depremden Direkt Bahsede Ayet Örnekleri Nelerdir?

Depremden direkt olarak bahseden Araf Suresi 97.ve 98. Ayetler de der ki: O ümmetlerin halkı, geceleyin uykuda iken azabımızın kendilerine gelmeyeceğinden emin miydiler? Yoksa gündüzleri oyun oynarken azabımızın kendilerine gelmeyeceğinden emin mi oldular?

Doğal Afetlerden Korunabilmek için Okunması Gereken Dualar

Doğal afetlerden, depremlerden korunmak için edilecek en güzel dualardan biri için ders verici bir hadisi şerif var. Geçmiş dönemlerde anlatılanlara göre: İbni Abbas ALLAH’ın Resulüne gelip der ki: Benden sıkıntı dert gitmiyor, doğal afetlerden ve kötü olaylardan endişe ediyorum dediğinde ona bu duayı önermişti: ”Bismillahi ala nefsi ve ehli ve mali.”

Manası: Rabbimin adıyla, şahsımı, ailemi, mülkümü Rabbime yönlendiriyorum. ALLAH’ın ulu himayesine teslim ediyorum.

Ayrıca Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) olası bir kazadan ve lanetten sakınmak için önerdiği duayı aksatmadan sabaları ve akşamları 3 sefer tekrar ederse o kula kaza, musibet isabet etmez. “Bismillahi hayril Esmâi. Bismillahillezî lâ yedurru ma’a’smihi şey’ün fil ardı velâ fissemâi ve hüves Sem’îul Alîm.”

Meali: Rabbimin adıyla akşam vaktini ettim ki ALLAH’ın adıyla beraber, yeryüzünde de gökyüzünde de hiçbir şey zayi edemez. Rabbim ki hakkı ile duyan, her şeyi hakkı ile fark edendir.

Su taşkınları, sarsıntılar ve fırtınalar için okunacak dua

Arapça Latince okunuşu: “Allahümmâğfezni min beyni yedeyye ve min halfi ve an yemini ve an şimâlî ve min fevkî ve eûzü biazametike en uğtâle tahtî.”

Manası: Rabbim! Bu kulunun dört bir tarafından, yeryüzünde ve gökyüzünde ne kadar musibet varsa sen bu kulunu koru.

Depremden Sakınmak için Okunacak En Güzel Dualar

ALLAH’ın Resulü biz ümmetine, başımıza ne gelirse ya da gelecek olsa da bizlerin önlemini almasını istemiştir. Kaldı ki bu tavsiyesini: Tedbir gibi akıllı bir hareket daha bulunmaz demiştir. Hava iyice karardığında yiyecekleriniz ve suların bulunduğu yerleri örtün demiştir. Ayrıca yatmadan evvel mutlaka yana ateşleri alevli buyurmayın demiştir.

Ayetel Kürsi Suresi Arapça Latince Okunuşu

  1. Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm,
  2. lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih,
  3. ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm,
  4. velâ yü-hîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard,
  5. velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

Zilzal Suresi Arapça Latince Okunuşu

Rabbimizin biz kulları için gönderdiği yüce Kitabımızın suresi olan Zilzal, Arapçada Zelzele anlamına gelir. Ülkemizde zelzele deprem yerine sıkça kullanılan bir kelimedir. Onun için depremden korunmak için okunacak en etkili dualardan biridir.

Euzü besmele ile başlanır.

1- İza zülziletil erdu zilzaleha

2- Ve ahracetilerdu eskaleha

3- Ve kalel insanü ma leha

4- Yevmeizin tühaddisü ahbaraha

5- Bienne rabbeke evha leha

6- Yevmeiziy yasdürun nasü eştatel li yürav a’malehüm

7- Fe mey ya’mel miskale zerratin hayray yerah

8- Ve mey ya’mel miskale zerratin şerray yerah

Kaza ve musibetlerden ALLAH’a sığınmak için önerilen dualardan biri de:

Rabbim! Konutların döküntüsünden, yüksek noktalardan aşağı düşmekten yalnızca sana iltica ederim. Rabbim! Suda nefes alamamaktan, alevlerden, vücudumun güçsüzleştiği ileri yaşlardan da sadece sana iltica ederim. Ecel vakti geldiği zaman yeminli olan şeytanın bu kulu kötü etkilemesinden sana sığınırım. Yalnızca Rabbimin çizgisinden çıkarak vefat etmekte de sana iltica ederim. Zehirli şeylerden hayatını kaybetmekten de sana iltica ederim. Sıkıntılarla boğuşarak ölümden de sana iltica ederim.

Deprem Ne Demek? Tam Olarak Nasıl Meydana Gelir?

Yerkabuğundaki fayların çoğu uzun süre hareket etmez. Fakat bazı durumlarda, fayın her iki tarafındaki kaya, tektonik kuvvetler nedeniyle zamanla yavaş yavaş deforme olur. Depremler genellikle yeraltı kayası aniden kırıldığında ve hızlı hareket olduğunda bir fay boyunca ortaya çıkar. Bu ani enerji salınımı, sismik dalgalara, yer sarsıntısına neden olur. Deprem sırasında ve sonrasında kaya plakaları veya blokları harekete başlar, tekrar sıkışana kadar da hareket etmeye devam ederler. Yeraltındaki odak noktası veya merkez üssü, depremin hemen üzerindeki yere denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap