Deniz İsminin Anlamı

deniz-isminin-anlami-90889

Deniz İsminin Anlamı

Deniz ismi hem kadınlara hem de erkeklere konulan cinsiyeti olmayan bir isimdir. Türkçe kökene sahiptir. Deniz isminin anlamı nedir? Sorusuna verilecek cevaplar, yeryüzünün büyük bölümünü kaplayan su kütlesi ve su kütlesinin adı olan belli bir parçasıdır. Örneğin Ege Denizi, Akdeniz, Karadeniz gibi. Deniz kelimesini hepimiz biliriz ve bu bildiğimiz anlam ile isim, aslında aynı manaya gelmektedir. Ayda bulunan boşluklara da deniz denilmektedir. Çok bol anlamına da gelen Deniz ismi, kültürümüzde bolluğu ve bereketi çağrıştırır. Bu nedenle bu ismin koyulduğu kişinin bolluk ve bereket içinde olması ve refahının yerinde olması umulur. Deniz isminin TDK’deki anlamı beş tanedir. Birinci anlamı “Yer kabuğunun çukur bölümlerini kaplayan, birbiriyle bağlantılı, tuzlu su kütlesi”, ikinci anlamı “Bu su kütlesinin belirli bir parçası”, üçüncü anlamı “Aydaki düzlükler”, dördüncü anlamı “Geniş alan”, beşinci anlamı “Çokluk, yoğunluk” olarak TDK’de geçmektedir. Çokluk ve yoğunluk manasına gelen anlamı birçok atasözünde de geçmektedir.

Deniz ismine ait bir başka merak edilen durum Deniz isminin kişilik analizi ile ilgilidir. Deniz isminin kişilik analizine değinecek olursak, uyumlu bir kişilik yapısına sahip, hırslı, aile odaklı ve aile ile birlikte olmayı seven, yüksek hayal gücü yeteneği olan, hayal gücünün yüksek olmasına bağlı olarak ruhsal dünyası biraz karışık, sağduyulu, akıllı ve yetenekli olmasına karşın duygusal olması nedeniyle çabuk kandırılabilen, zorluklara karşı dayanıksız, eğitim hayatında başarılı ve dışadönük bir karakter olduğunu söyleyebiliriz. Duygusal bir yapısı olması nedeniyle olumlu ve olumsuz yönleri bünyesinde barındıran bir isimdir. Deniz isminin harf analizi ile ilgili olarak, “D” harfi, girişimci ve hırslı, zorluklara göğüs gerebilen, “E” harfi, içedönük ve güvensiz, üzüntüyü ve sevinci bir arada yaşayabilen ruhsal karışıklığa sahip, “N” harfi, hisleri kuvvetli ve üstün yetenek sahibi, “İ” harfi, duygusal, değişiklikten hoşlanmayan, kırılgan, ince ruhlu, “Z” harfi, detaycı, akılcı, maddiyata önem veren, akademik başarısı olan olarak değerlendirilebilir.

Deniz ismine sahip olan kişiler düzenli, yardımsever, çalışkan ve dürüst kişilerdir. Sağduyuları ve güçleri sayesinde çok önemli işleri başarabilme kabiliyetine sahiptirler. Başarı odaklı olmaları nedeniyle yoğun çalışmalar yapabilirler ve özel güçleri sayesinde birçok kişinin üstesinden gelemeyeceği başarılara imza atabilirler. Mantıksal karar verilmesi gereken durumlarda bile duygusal olmaları nedeniyle duygusal karar verirler ve bu nedenle kimi zaman üzülebilirler. Hayatlarının temeline sevgiyi koyarlar ve insanları severler. Bu sevmenin karşılığında, onlar da başkaları tarafından sevilirler. Aşık oldukları insandan beklentileri, sadakatli olmaları ve çok sevip sevilmeleridir, hoşgörülü olmalarıdır.

İsimlerin birçoğunun birbirine benzer özellikleri bulunmaktadır. Bazı isimler telaffuz edilirken söylenişteki yakınlıkları nedeniyle karıştırılabilir. Deniz ismine benzer isimler de bulunmaktadır. Bunlara birkaç örnek verelim. Deniz ismine benzer kadın isimleri için, Beliz, Eliz, Filiz, Güliz, Şeniz isimlerini sayabiliriz. Deniz ismine benzer erkek isimleri için, Aziz, Ediz, Gediz, Gökdeniz, Nafiz, Ramiz, Akdeniz, Denizalp, Denizhan vb gibi isimleri sayabiliriz.

Çocuklara koyulacak isimlerin söylenişteki güzelliği kadar anlam güzelliğine de bakmak önemlidir. Deniz ismi caiz mi? Sorusu aklınıza gelebilir. Kötü ve olumsuz bir anlam taşımaması nedeniyle olumlu olarak düşünülebilir.

Deniz ismi, ülkemizde en çok kullanılan 25. isimdir. Yaklaşık olarak 164.000 kişide Deniz ismi olduğu bilinmektedir.  Deniz ismine sahip ünlüler de bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak, Deniz Baykal (siyasetçi), Deniz Gezmiş (siyasetçi), Deniz Akkaya (manken), Deniz Çakır (oyuncu), Deniz Baysal (oyuncu) verilebilir. Soyadı Deniz olan ünlülere örnek olarak, Özcan Deniz (oyuncu), Burak Deniz (oyuncu), Mustafa Denizli (antrenör), Dilan Deniz (oyuncu), Pınar Deniz (oyuncu) verilebilir.

deniz-isminin-anlami-90889
Deniz İsminin Anlamı

Deniz isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Görme, Kavuşma İsteği Duyan, Özleyen
  • 2 – Gönlü Zengin, Varlıklı, Her Şeyi Bol Olan.
  • 3 – Büyük Su Kütlesindeki Dalgalanma.
  • 4 – Yer kabuğunun çukur bölümlerini kaplayan, birbiriyle bağlantılı, tuzlu, büyük su kütlesi.
  • 5 – Çok bol.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Deniz ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Deniz ismini kullanan 163.286 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Deniz ismini kullanan 39.267 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Deniz ismini kullanan 13.922 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Deniz ismini kullanan 15.211 kişi bulunmaktadır.

Deniz isminin Türkiye sıralaması

Deniz en çok kullanılan 56. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 1. isimdir.

Deniz ismini kullananların sayısı, son bir yılda 4.800 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Deniz isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Deniz isminin Harf Analizi

Kişiye Deniz ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

Deniz İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Deniz ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Deniz isminin anlamını gözden geçirin!

Deniz İsminin Numerolojisi

Deniz isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

D: beş
E: altı
N: on yedi
İ: on iki
Z: yirmi dokuz
TOPLAM: 69

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap