Deniz Börülcesinin Faydaları, Zararları ve Yemeklerde Kullanımı

Deniz börülcesi mezesi ile meşhur olsa da yemeklerde de kullanılır. Birçok sebzede, bitkide olduğu gibi sağlığa faydaları bulunur. Aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.

Deniz Börülcesi

Deniz börülcesi eniz kıyılarında yetişen doğal bir bitkidir. Ülkemizde Genlikle Gökova’da deniz kıyılarından yetişmektedir.

Özellikle Tuz Gölü, Ereğli, Aksaray Tarsus, Burdu kıyıları deniz börülcesi konumlarıdır. Deniz Börülcesi deniz sularının gel- git yaptığın yerlerde suların çekilmesi ile yetişen tuzlu ekşi ve lezzetli bir bitkidir. Peki deniz börülcesi faydaları nelerdir, nasıl saklanır?

Deniz Börülcesi Nasıl Saklanır?

Deniz börülcesi faydaları konusuna geçmeden önce bu lezzetli bitki evde nasıl saklanır konusuna değinelim.  Buzdolabınızın rafında deniz börülcesini en fazla 7 gün saklayabilirsiniz.

Ömrü kısa bitkiler arasında yer aldığından dolayı kısa zamanda tüketmenizi tavsiye edilir. Ancak kışlık sebzeler gibi kısa bir süre haşlayıp buzdolabı poşetine koyarak derin dondurucu da saklayabilirsiniz.

Deniz Börülcesi Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Deniz börülcesi farklı yöntemlerde tüketilen besinler arasında yer almaktadır. Özellikle salatalarda çok sık değerlendirilmektedir. Ayrıca farklı yemekler içerisine bir miktar ilave edilerek ya da tek başına yemeği yapılarak tüketilmektedir.

Ancak deniz börülcesini tüketmeden önce mutlak 5 dakika haşlayıp ve tuzundan arındırmaya özen gösterin. Doğada yeten bitki olduğundan dolayı tüketmeden önce bu uygulamaları yapmanız börülceye karışan zehirli maddeleri de arındırmış olursunuz.

Deniz Börülcesi Faydaları

   Deniz börülcesi faydaları şunlardır:

·        Vücuttaki tuz oranını dengeler

·        Sindirim sisteminin güçlendirir

·        İdrar söktürücü özelliği vardır

·        Ödemi atar ve bağışıklık sisteminin güçlendirir

·        Tiroid hormonun dengede kalmasına yardımcı olur

·        Bol miktarda lif içerir

·        İshal ya da kabızlık gibi sorunları tedavi eder, 

·        Karaciğerde oluşan iltihaplı sivilceler tedavinde birebir etkilidir

·        Bol miktarda c vitamini içerir ve bu sayede bağışıklığı güçlendirir

·        Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermede yardımcıdır.

·        Tuz oranın içerdiğinden dolayı liflerin çalışmasını sağlar ve hastalığını tedavi eder ya da oluşmasını engeller.

·        İştah açıcı özelliği vardır.

Deniz Börülcesi Neye İyi Gelir?

Deniz börülcesi kaç kalori ya da neye iyi gelir gibi konuları bu besini tüketmek isteyenler bakımından çok önemli detaylar olmaktadır. Çükü besini faydası kadar zararı da bulunmaktadır. Hayatımızda çok az karşılaştığımız fakat mücizevi bitkiler arasında yer alan deniz börülcesi yüksek oranda protein ve antioksidan içermektedir.

Bu özelliği sayesinde kalp ve diyabet hastalıkların tedavisinde oldukça etkili olur. Aynı zamanda börülcenin hem tohumlarında hem filizlerinde hem fe kabuklarında yüksek oranda potansiyel antioksidan, protein ve polifenoller rol oynamaktadır. 

Bu maddelerde de vücudunuzda speroksit, peroksit iyonlarını temizlemektedir. Guatr ve iyot eksikliği tedavisinde birebir etkili olan deniz börülcesi antioksidan özelliği sayesinde idrar ve iltihap söktürücü gibi yararları bulunmaktadır. 

Besin ve enerji değeri yüksek olduğundan dolayı vücuda zindelik ve kuvvet kazandıran bitkiler arasında yer almaktadır.  Ayrıca hafif ve düşük kalorili bir bitki olduğundan dolayı kilo vermek ilk seçenekleri arasında yer alır.

En öneli faydalarından birsi de içerisinde tuz barındırdığından dolayı vücudun çeşitli olan yaraların iyileşmesinde oldukça etkili bir besin kaynağıdır.  Ayrıca insan sağlığına hem psikolojik hem de fiziksel olarak katkıları bulunmaktadır.

Deniz Börülcesi İçindeki Vitaminler

Deniz börülcesi faydaları bakımından en çok tüketilen bitkiler arasında yer almaktadır.  Deniz kıyılarında sulak yerlerde deniz börülcesi insan vücudunun için gerekli olan magnezyum, potasyum, sodyum, kükürt iyot, kalsiyum, demir, bakır, çinko, mangenez ve bakır gibi maddeleri barındırmaktadır.

Pekâlâ, bu kadar vitamin ve minerallere sahip olan deniz börülcesi kaç kalori yâda tüketirken ne kadar miktarda tüketilmeli bu tamamen farklı şekilde paylaşılan bilgilerdir.

Deniz Börülcesi Kaç Kalori?

Her ne kadar içerisinde bol bol vitamin ve mineraller barındırsa da insanlar tükettirmeden önce deniz börülcesi kaç kalori arayışına giriyor. Özellikle diyet yapanlar ve kilosuna dikkat edenler için çok önemli olan kalori miktarı deniz börülcesinde çok fazla değildir.

95 gr deniz börülcesinde 126 kalori, %2 karbonhidrat %23 protein ve %26 yağ oranı bulunmaktadır.  Vitamin ve mineral kaynağı bakımından zengin olan ve insan vücudunda buluna pek çok hastalıkları yok eden yâda oluşmasını sağlayan deniz börülcesi zararları da sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor.

Her besinde olduğu gibi deniz börülcesi çok tüketilmesi halinde zararlı olabilmektedir.  Bu nedenle deniz börülcesi zararları adlı başlığımızı ele alırsak;

Deniz Börülcesi Zararları

Deniz börülcesinin zararları Bitkilere alerjisi olanlar ya da sindirim sorunu olanlar için zehirlenme durumları söz konusu olabilir. Bunun dışında yapılan araştırmalarda deniz börülcesinin ciddi bir zararını olmadığı tespit edilmiştir.  Fakat çok fazla tüketilmemesi de tavsiye edilmektedir.

Çok sert ve tuz oranın olduğundan dolayı bazı problemler yaratabileceği de söz konusundur. Tüketilmeden önce özellikle bol bol yıkamaları ve 5 dakika kadar haşladıktan sonra tüketilmesi tavsiye edilmelidir.

Eğer doğru şekilde ve az miktarda tüketirseniz zararlarını aksine yararlarının olduğunu fark edeceksiniz. Deniz börülcesi zararları faydalarından daha az olduğundan dolayı doğal bitki kaynakları olarak büyük ilgi görmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap