Deha İsminin Anlamı

Deha İsminin Anlamı Nedir?

Çocuk sahibi olacaklarını öğrenen anne ve babalar daha bebeklerinin cinsiyetini öğrenmeden çocuklarına hangi ismi koyacakları düşünür ve heyecanlanır. Konulacak bu isimler için araştırmalar yapılır, Kur’an’da geçip geçmediğine ya da caiz olup olmadığına bakılır. Kişilik analizi ve ismin harf analizine bakılır.  Çocuklara isim koyarken anlamı da oldukça önemlidir. Çünkü konulan ismin anlamı karakter yapısına etki eder. Deha isminin anlamı nedir? Ve Deha ismine dair merak edilenleri inceleyelim.

Deha isminin anlamı; yiğit ve er kişi, dâhi ve zekâsı üstün kişi, olağanüstü zekâ ve harikulade yetenek olarak yer alır.

Deha ismi Kur’an’da yer almamaktadır. Çocuklara isim konulacağı zaman tek bir yerden anlamına bakılmamalıdır. Deha ismi Arapça kökenli olup,  Deha isminin TDK’deki anlamı ise; insan zekâsının ulaştığı en üst nokta olarak geçer.

Deha ismi Türkiye’de yaklaşık olarak 681 erkek bebeğe konulmuştur. Erkek bebeklere konulan isimler arasında Deha ismi Türkiye’de 3343. sıradadır. Deha isminin erkek bebeklere konulma sayısı ise bir yıl içerisinde 24 kişi artmıştır. 

Bebeklere konulan her ismin bir anlamı ve bu isimlerin kişilik analizi bulunur. Deha isminin kişilik analizi ise; az ve öz dostlara önem verirler. Bağlandıklarına çok güçlü bir bağ kurarlar. Heyecanları çok fazladır ve duygusallardır. Açık sözlü olurlar. Çok sabırlıdırlar ve kuşkucu olurlar. Sadakatlidir ve sadakat bekler. Duygularını göstermekten çekinmez. Deha isminin rengi ise yeşildir. Yeşil renk güven ve huzur verici kişileri temsil eder. Yeniliğe açık olmayı, cömertliği, paylaşımcı olmayı ve her ortama uyum sağlayabilmeyi simgeler. Deha isminin kader sayısı ise 7’dir. 7 sayısı iç bilgelik anlamına gelir.

Deha isminin numerolojisi ise; D: beş, E: altı,  H: on, A: bir. Toplamı 22’dir. 2+2=4 yapar ve 4 sayısının anlamı ise; güçlü ve zorluklara göğüs geren olarak yer alır. İnsanlara karşı yüksek sabrı ve sevgiyi simgeler.

Deha isminin olumlu yönleri; yaratıcıdırlar, arkadaş canlısı ve sevecen olurlar. Huzuru seven ve duyarlı yapıları vardır. Sanatsal ruhları vardır. Naziktirler, adil yapılı, iyimser, şartlara çabuk uyum sağlayan yapıları vardır. Dengeli ve tatlı dilli olurlar.

Deha isminin olumsuz yönleri ise; aşırı detaycı, sorgulayıcı, titiz ve memnun olmayan yapıları vardır. Kırıldığı kişileri affetmekte zorlanırlar.

Deha ismine sahip olanların fiziksel özellikleri; kısa çeneli, düz saçlı, düz ve ince kaşlar ve atletik vücut yapıları vardır. Ses tonları kalındır.

Her ismin kişilik analizi yapılabildiği gibi harf analizi de yapılmaktadır. Bunun sebebi her harfin bir gezegenle bağlantısı olduğu ve bu gezegenlerin kişinin karakter özelliğinde etkisi olmasıdır. Deha isminin harf analizi; D: hırslı olurlar, E: sıkıntılarıyla mücadele ederler, H: sakin ve sessiz olurlar, A: Enerjik yapılı şeklinde yapılabilir.

Bebeklere isim konulurken konulacak isme yakın ve benzer nitelikte isimler de araştırılır. Bunu özellikle kardeşlerde görmemiz mümkündür. Deha ismine benzer isimler erkek bebekler için; Dehri, Reha, Münteha, Beha. Kız bebekler için ise; Güldehan, Ayseha, Derya, Damla, Dilara ve Doğa isimleri bulunur.

İsim konulacağı zaman anlamına, kişilik ve harf analizine dikkat edildiği gibi bu ismin konulmasının caiz olup olmadığına da bakmak gerekir. Deha ismi caiz mi? Sorusuna Deha isminin bebeklere konulmasında herhangi bir sakınca olmadığını söyleyebiliriz.

Bebeklere isim konulurken ünlü veya tanıdık kişilerin isimlerinden de referans alınır. Deha ismine sahip olan ünlülere örnek olarak ünlü müzisyen Deha Bilimlier yer alır.  Deha isminde dizi veya film karakteri bulunmaz.

deha-isminin-anlami-75939
Deha İsminin Anlamı

Deha isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – En Yiğit, En Er Kişi
  • 2 – İnsan zekâsının ulaşabileceği en yüksek aşama.
  • 3 – Dahi, zekâca çok üstün olan

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Söylenişi: deha:
Kuran ‘da geçmiyor.

Deha ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Deha ismini kullanan 681 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Deha ismini kullanan 199 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Deha ismini kullanan 53 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Deha ismini kullanan 56 kişi bulunmaktadır.

Deha isminin Türkiye sıralaması

Deha en çok kullanılan 3343. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1630. isimdir.

Deha ismini kullananların sayısı, son bir yılda 24 kişi artmıştır.

Deha isminin Harf Analizi

Kişiye Deha ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Deha İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Deha ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Deha isminin anlamını gözden geçirin!

Deha İsminin Numerolojisi

Deha isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

D: beş
E: altı
H: on
A: bir
TOPLAM: 22

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap