Daye İsminin Anlamı

Daye İsmi

Daye İsminin Anlamı Uzun yıllardan beri isim anlamlarının çocuğun ruhunu ve kişiliğini etkilediği düşüncesiyle isim tercih edilirken anlamının iyi ve güzel olmasına dikkat edilerek araştırılmıştır. Bugün ise sadece anlamına değil telaffuzuna, kökenine, popülerliğine, modern olup olmamasına, din ve kültürdeki yerine, isme ait isim, harf ve kişilik analizlerine dikkat edilerek araştırılmaktadır. Kız çocukları için pek bilinmeyen ve farklı kökenli isimler arayanlar için Daye ismi çok iyi bir tercihtir. Hep birlikte Daye isminin anlamı nedir? Kökeni hangi dilden gelmektedir? İnceleyelim…

Daye isminin kökeni Farsçadır. Farsçadan dilimize dadı, sütnine, bir çocuğa bakan cariye veya süt veren kişi ve taya anlamlarıyla geçmiştir. Yerel kültürümüzde ise ardıç ağacından elde edilen kömürlere denilmektedir. Türk dilinde esas alınan anlamını merak edenler TDK sözlüğünde yer alan anlamına bakabilir. İsmin TDK’deki anlamını merak edenler için şu şekilde açıklayabiliriz: Daye isminin TDK’deki ismi dadı olarak geçmektedir.

Daye İsminin Anlamı
Daye İsminin Anlamı

Daye isminin dindeki yerini merak edenler Daye ismi Kur’an- ı Kerim’de geçiyor mu? Ve Daye ismi caiz midir? Şeklinde sorular yöneltmektedir. Kökenin farklı olmasıyla da anlaşılacağı üzere Daye ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir. Kur’an-ı Kerim’de geçmemesi Daye ismi caiz midir? Sorusuna bir hayır cevabı niteliğinde algılanmamalıdır. Daye ismi caiz ve sakıncası bir isimdir.

İsimlerde araştırılması gereken konulardan biri de isim analizidir. İsim analizi çocuğun ruhunu ve kişiliğini etkilediği düşünülmektedir. İsmin analizini merak edenler için Daye isminin analizi şu şekilde açıklayabiliriz: Merhametli, fedakâr ve vefakârdırlar. Başkalarının çıkarlarını kendi çıkarlarından çok düşünürler. Bu özellikleri insanlar tarafından çok sevilmelerini sağlar. İyi bir ebeveyn adayıdırlar. Herkesin kötü zamanında yanında olup kol kanat gererler.

Olumlu özellikleri; Çekici, dayanıklı, sabırlı, hiçbir şeyi gözden kaçırmayan, tutkulu, sözünün eri, konsantre, utangaç, detaycı, hırslı, gerçeklerle yüzleşmeyi bilen, paylaşımcı, sahiplenici ve sadakatli oluşları olumlu özellikleri arasında yer almaktadır.

Olumsuz özellikleri; Bir şeylerden vazgeçmekten zorlanan, tartışmaya gelemeyen, rahatına düşkün, zevklerinden vazgeçemeyen, tereddütlü, her şeyi erteleyen, kararsız ve her şeye katlanabilir yapıda olmaları olumsuz özellikleri arasındadır.

Fiziksel özellikleri; Uzun boylu, omuz yapısı dik, yüz hatları belirgin ve düzgün, göz ve saç rengi açık, saçları dalgalı, ses tonları kararlı ve huzur vericidir.

İsmin kişilik analizini merak edenler için Daye isminin kişilik  analizi şu şekilde açıklanabilir: İnsan ilişkileri, siyaset, politika ve girişimcilikte doğuştan yetenekli insanlardır. Mevcut olanı düzeni idare ve organize etmede ve geleceğe yönelik planlamada oldukça sağduyuludurlar. Hayatlarını planlı ve düzenli bir şekilde yaşarlar. Kararlı ve dayanıklı yapıları vardır. Sevdikleriyle vakit geçirmeyi çok severler. İlişkilerinde seçici olup partnerini mutlu etmek için ellerinden geleni yaparlar.

Kişiye ismiyle hitap ettiğimizde isimde bulunan harflerin titreşimi kişiliği ait anlamlar uyandırmaktadır. İsmin harf analizini öğrenmek isteyenler için Daye isminin harf analizi şu şekildedir: D: Hırsı ve üstün güçlere sahip olmayı uyandırır, A: Enerjik ve atılgan yapıyı uyandırır, Y: Yaşadıklarından iyi ders alan manasını uyandırır, :E: Mücadeleci ruhu çağrıştırır.

Daye ismine benzer veya uyumlu isimler arıyorsanız Daye ismine benzer isimler şu şekilde sıralanabilir: Yade, Sedaye, Fedaye, Daya, Yeda, Gaye, Piraye, Kifaye, Sermaye, Feraye, Minaye, Paye, Defne, Dicle, Düriye, Döne, Durdane ve Dahiyedir. Daye ismine uyumlu erkek isimleri ise şu şekildedir: Dicle, Dilge, Hidayet, Hidayetullah, Dayanç, Dayar, Saye ve Dayedir.

Bazı insanlar çocuklarına halkça ünlü insanların isimlerini veya dizi/film karakterlerinin isimlerini koymak isterler. Ancak Daye ismi bu kategoride tercih edilebilecek bir isim değildir. Kaynaklarda Daye ismine sahip  ünlüler bulunmamaktadır.

Daye isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – [Bakınız: Daya]

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Söylenişi: da:ye
Kuran ‘da geçmiyor.

Daye ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Daye ismini kullanan 18 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Daye ismini kullanan 6 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Daye ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Daye ismini kullanan bulunmamaktadır.

Daye isminin Türkiye sıralaması

Daye en çok kullanılan 9069. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 3747. isimdir.

Daye ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Daye isminin Harf Analizi

Kişiye Daye ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Daye İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Daye ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Daye isminin anlamını gözden geçirin!

Daye İsminin Numerolojisi

Daye isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

D: beş
A: bir
Y: yirmi sekiz
E: altı
TOPLAM: 40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap