DASK ve Konut Sigortası Arasındaki Farklar

DASK ve Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir? Bireyler için kendilerini en çok güvende hissettikleri alan kuşkusuz ki evdir. Evin güvenliği kişiler için oldukça önemlidir. Olası kazalara karşı ya da doğal afet sonucunda oluşabilecek kayıplara karşı evi koruma altına almak gerekiyor.

Deprem gibi doğal afetlerden hırsızlık gibi istenmeyen olaylara kadar evi koruyan birçok sigorta çeşidi bulunuyor. Konut sahibi olan kişiler bu sigortaları tercih ederek evlerinin güvenliğini kolaylıkla sağlayabilirler. Bu sigortalar aynı zamanda konut sahibi olan kişilerin evlerine zarar gelmesi sorunlunda oluşacak maddi kayıplarında kişilere destek sağlıyor.

Bu açıdan DASK ve konut sigortası büyük önem taşıyor ve kişilerin yararına oluyor. Her iki sigorta türü evi aynı doğrultuda koruyor olsa bile birbirleri arasında birçok fark bulunuyor.

DASK ve konut sigortası konut sahibi olan kişilerin sahip oldukları konutlarda olası kazalar sonucunda konutu güvence altına alıyor. Kişilerin ev ve eşyalarına zarar verebilecek deprem, sel, hırsızlık, tesisat sorunları ya da yangın durumlarında kişilerin uğradıkları maddi zararı en aza indiren sigorta konut sigortasıdır.

Konut sigortası sigorta şirketleşe tarafından yapılır. Konut sigortasını yapan sigorta şirketleri konut sahibi olan kişilerin talepleri doğrultusunda teminatları hazırlayarak kişilere sunarlar. Taraflar kendi aralarında anlaşacak konut sigortası yapılır. Aynı zamanda konut sahibi olan ve konut sigortası yaptırmak isteyen kişiler sigorta dahilindeki teminatlardan basılarak istemeyebilirler. Bunun dışında konut sigortası kapsamına ek olarak yeni teminatlar da ekletebilirler.

Başka İçerik:  Deprem Sigortası Yaptırmak İçin Başvuru İşlemleri

Bu durum tamamen kişiler ve sigorta şirketleri arasında belirlenir. Ayrıca konut sigortası yaptırmak isteyen kişilerin ev sahibi olmaları da gerekmiyor. Bulundukları evde kirada oturan kişiler de konut sigortası kapsamından faydalanabilirler. Bu durumda konut sigortası kapsamında kişilerin eşyaları güvence altına alınır. Olması bir kaza ya da hırsızlık durumunda eşyalar güvence altına olur.

Aynı zamanda konut sigortası yaptırmak zorunlu değildir. DASK sigortası ise kişiler tarafından yaptırılması zorunlu olan ve poliçelerin devlet tarafından belirlendiği sigorta türüdür. 17 Ağustos Marmara depreminden sonra yürürlüğe girmiş olan DASK sigortası deprem sonucunda oluşan maddi hasarlar için ya da sel, tsunami, toprak kayması gibi diler doğal afetlerin meydana getirdiği maddi zararlar için geçerlidir. Bu gibi durumlarda tüm zararlar DASK sigortası kapsamında giderilir.

DASK ve Konut Sigortası Zorunlu mu?

DASK ve Konut Sigortası Zorunlu mu?

Birçok kişi tarafından en çok merak edilen sorulardan biri de DASK ve konut sigortası zorunlu mu sorusudur. Sigorta için zorunluluk her iki sigorta türü için farklılık gösterir. bu 2 sigorta kendi içlerinde benzerlik gösterirler.

Her iki sigortanın amacı da hem evi hem eşyaları korumaktır. Ancak DASK sigortasını yaptırmak zorunlu tutulurken konut sigortasını yaptırmak zorunlu değildir. Ancak bazı bankalar kredi verme durumlarında konut sigortasını zorunlu tutabilirler. Bu zorunluluk ise tamamen bankaya özeldir. Onun dışında konut sigortasını yaptırmak kişilerin kendi isteklerini kalmış bir durumdur.

DASK sigortası şartları konut sigortasından biraz daha farklıdır. DASK sigortası devlet tarafından kesinlikle zorunlu tutulur. DASK sigortası olası bir doğal afet sonucunda meydana gelecek olan maddi kayıpları en aza indirir. DASK sigortası yaptırmak isteyen kişilerin evleri ve eşyaları güvence altına alınır. Aynı şekilde isteğe bağlı olarak yapılan konut sigortası da kişilerin eşyalarını ve evlerini güvence altına alır.

Başka İçerik:  Özel Sigortacılık Kapsamı ve Tarihsel Gelişimi

Konut Sigortası DASK Yerine Geçer mi?

Konut sigortası kişiler tarafından isteğe bağlı olarak yaptırılan sigorta türüdür. DASK sigortası ise 17 Ağustos Marmara depremi sonrasında bazı mevzuatlar gereği yürürlüğe girmiş olan sigorta türüdür. Aynı zamanda DASK sigortası devlet tarafından düzenlenmiş ve kabul görüşmüş bir sigortadır. DASK ve konut sigortası kapsamı birbiri ile benzer içerikte olsa da kesinlikle konut sigortası DASK yerine geçmeyecektir.

Konut Sigortası Deprem Hasarını Karşılar mı?

Konut sigortası deprem hasarı da dahil diğer tüm doğal afetler sonucunda oluşacak olan maddi hasarların tümünü karşılar. Aynı zamanda hırsızlık durumuna karşı konut içerisinde bulunan eşyaları da güvence altına alır. Bunun yanında tesisat sorunlarından ya da elektriksel sorunlardan kaynaklı oluşacak olan maddi zararları da konut sigortası karşılar. Tüm bu güvencelerin kapsamı da sigorta şirketleri tarafından konut sahibi olan kişilerin talepleri doğrultusunda belirlenir.

DASK ve Konut Sigortası İçin Evraklar?

DASK ve Konut Sigortası İçin Evraklar?

DASK ve konut sigortası için gerekli evraklar sigorta şirketlerine göre birçok değişiklik gösteriyor. Ancak genel olarak bazı belgeler her sigorta şirketi tarafından isteniyor. Bu bilgiler kapmasında sigorta yaptıracak olan kişilerin kimlik bilgileri ile beraber iletişim bilgileri gerekiyor. Aynı zamanda sigortalı olan kişinin tüm kimlik bilgileri eksiksiz gerekiyor.

Onun dışında sigortalanacak olan binanın açık adresi, tapu bilgileri, hasar durumu, inşaat yılı da sigorta şirketleri tarafından talep ediliyor. Bunun yanında dairenin kullanım şekli ve dairenin brüt yüzölçümünün bilinmesi gerekiyor. Bu doğrultuda tüm bilgilerin sigorta şirketlerine iletilmesi ve teminatlar oluşturularak uygulamaya geçilmesi gerekiyor.

2 Ev Sigortasınında Kapsamı Nedir?

DASK ve Konut sigortası kapsamında yer aşan teminatlar birbirleri ile oldukça benzerdir. Bu sigorta türleri kişilerin evlendiniz ve eşyalarını olası kazalara karşı korur. DASK sigortası yapılması olan bir sigorta türüdür. Deprem sonucunda oluşan yangın, patlama ya da heyelan oluşumu gibi durumlarda devreye girer.

Başka İçerik:  Zorunlu Deprem Sigortası Her Hasarı Karşılar Mı?

Sonuç olarak kişilerin maddi zararlarını en az seviyeye indirir. Konut sigortası ise bunlara ek olarak hem hırsızlık hem de sistemsel sorunlar dahilinde ev ve eşyaları güvence altına alacak maddi zararı en aza indirir. Konut sigortası yaptırmak zorunlu olmasa da kişiler için oldukça yararlı olur ve önemli bir güvencedir.

DASK ve Konut Sigortası Hesaplama

DASK ve konut sigortası hesaplama her sigorta şirketi tarafından yapılır. Bu hesaplama işlemlerinde ise bası detaylar göz önüne alınarak ücretler belirlenir. Sigorta yapılacak olan binanın deprem riski bu konuda büyük önem taşır ve etki eder. Aynı zamanda binanın yapı tarzı ve dairenin yüzölçümü sigorta hesaplamalarında büyük önem taşıyor.

Tüm sigorta şirketleri de bunlara bağlı olarak hesaplamaları yaparak konut sahipleri ile anlaşma yaparlar. Aynı zamanda konut sahiplerinin taleplerine göre belirlenen sigorta teminatları da bu hesaplamaları doğrudan etkiler. Konut sahiplerinin talepleri doğrultusunda eklenen teminatlar da bu hesaplamakta katılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap