Dask Hasar Ödemeleri Ne Zaman Ve Nasıl Yapılır

Dask Hasar Ödemeleri Ne Zaman Ve Nasıl Yapılır Deprem ülkemizde sıklıkla görülen doğal afetlerden biridir. Depremden korunmak için yapıların sağlam olarak inşaa edilmesi gerekir. Ayrıca binanızın depreme karşı dayanıklı olmadığını da test ettirebilirsiniz. Ayrıca deprem sigortanızın da yapılması gerekir. Deprem sigortası sizi oluşacak riskler karşısında korur. Zorunlu olan deprem sigortası her ev ve iş yeri için geçerlidir. Bu sayede eviniz depremde hasar görürse ilgili teminat içeriğinden hasarınız karşılanır. Deprem sigortası fiyatları da oldukça ekonomik olarak karşınıza çıkıyor. Deprem sigorta pirimi ödeyerek sizde eviniz için koruma kalkanı oluşturabilirsiniz. Deprem sigortasını yaptırmak zorunlu kapsam içerisinde yer almaktadır. Deprem sigortanız yok ise ve deprem sonrası evinizde hasar meydana gelirse ilgili teminat içeriğinden kesinlikle yararlanamazsınız.

Deprem Sigortasından Kimler Yararlanabilir

Deprem sigortası Devlet tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Her mesken için yapılması gerekir. İlgili acenteler veya sigorta şirketlerinden bilgi alarak poliçenizi oluşturabilirsiniz. Deprem sigortası 1 yıl olarak oluşturulur. Bitiş tarihi sonrası yenilenmesi gerekir. Primlerde bulunduğunuz bölge ve evinizin büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. Bunun için de prim sorgulaması yapabilirsiniz. Deprem sigortası primleri ekonomik olarak ön planda yer alır. Bundan dolayı sizde meskenleriniz için deprem sigortasını yaptırabilirsiniz. Dask poliçesini her sigorta şirketi oluşturmaktadır.

Dask Hasar Ödemeleri ve Tespiti

Dask poliçesi var ise ve deprem sonrası meskeninizde hasar oluştu ise öncelikle yapmanız gereken ilgili sigorta şirketine hasar bildirimi oluşturmak olacaktır. Daha sonra bilir kişi gelir ve yerinde inceleme yapar. Bu inceleme evinizin aldığı hasarı belirlemek ve ortaya çıkarmaktır. Bunun için bir rapor hazırlanır. Daha sonra yapılan inceleme ile birlikte rapor sunulur. Dask poliçeniz var ise ilgili hasar tutar tutarınız banka aracılığı ile 1 ay içerisinde hesabınıza ödeme yapılır.

Hasar İhbarında İstenen Belgeler

Hasar İhbarında İstenen Belgeler

Hasar ihbarı yaptığınızda sizden bazı belgeler istenir. Bu belgelerin tam ve eksiksiz olması gerekir. Bu sayede ihbarı aktif edebilir ve inceleme başlatabilirsiniz.

  • Dask poliçesi
  • Tapu belgesi
  • Hasar yerinin açık adresi
  • Sigortalının telefonu

Başka İçerik:  Eşya Sigortası Neden Önemli?

Bu bilgiler eşiğinde ihbarınızı başlatabilir ve ödenecek tutarı hesabınıza alabilirsiniz.

Hasar İhbarı Nereye Yapılır

Deprem sonrası evinizde hasar meydana geldi veya yıkıldı ise hasar ihbarı yapmanız gerekir. Bunun için poliçeyi düzenlediğiniz sigorta şirketinden destek alabilirsiniz. Yada acente üzerinden de ihbar başlatabilirsiniz. 125 Alo Dask hattını da arayabilir ve ihbar durumunu başlatabilirsiniz. Bu ihbarı başlattıktan sonra sizden istenen belgeleri temin ederek hasarınızın karşılanmasını talep edebilirsiniz. Bu konuda sigorta şirketiniz sizi yönlendirecek ve hasar sonrası işlemlerin nasıl yapılacağı hakkında detaylı bir sunum yapacaktır.

Sizde konutlarınız için mutlaka deprem sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Oluşabilecek deprem sonrası hasarlar karşısında mağdur olmanızın önüne geçebilirsiniz. Kendi adına meskeni olan herkes deprem sigortasından yararlanabilir. Ayrıca deprem sigortası devlet tarafından zorunlu kapsam içerisinde yer almakta olup her konut için geçerlidir.

Dask Hangi Hasarlar İçin Ödeme Yapar
Dask Hangi Hasarlar İçin Ödeme Yapar

Dask Hangi Hasarlar İçin Ödeme Yapar

Deprem sigortası konutlarda meydana gelen deprem sonucunda hasar ödemesi yapmaktadır. Bunun dışında herhangi bir ödeme yapmamaktadır. Enkaz kaldırma masrafları ödenmez. Ayrıca kira yardımı gibi bir ödeme de alamazsınız. Bunun için konut poliçesi yaptırmanız gerekir. Deprem sigortasına ek olarak konut sigortası da yaptırabilirsiniz. Ayrıca deprem dışında binada bir hasar oluşursa dask buna ödeme yapmaz. Sadece deprem kaynaklı bir doğal afet sonucunda ödeme alabilirsiniz. Buda binanızda herhangi bir yıkılma ve benzeri bir durumun oluşması gerekir. Bilirkişi inceleme sonrası rapor tutulur ve ödemeniz yapılır. Bu konuda işlemler hızlı bir şekilde yürütülmektedir.

Dask Hasar Ödemesi Ne Zaman Yapılır

Dask ödemeleri için depremde konutun hasar görmesi gerekir. Ayrıca güncel bir poliçenizin de olması gerekecektir. Deprem sigortası sizin için meskeninizi korur ve deprem sonrası mağdur olmanızın önüne geçer. Bunun için konutlarınıza deprem sigortasını yaptırmanız gerekir. Eviniz depremde hasar gördü veya yıkıldı ise ihbar başlatabilirsiniz. İhbar sonrası bilirkişi yerinde inceleme yapar. Rapor hazırlandıktan sonra 1 ay içerisinde ilgili teminat tutarından hasarınız sizin belirlediğiniz banka hesabınıza ödeme yapılır. Sizde bu tutarı istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Evinizin onarımı veya bakımı konusunda harcama yapabilirsiniz. Yada yeni bir ev almak istediğinizde de bu tutarı kullanarak başlangıç yapabilirsiniz.

Başka İçerik:  DASK Nedir?

Dask Ne Kadar Ödeme Yapar

Dask Ne Kadar Ödeme Yapar

Dask her yıl belirli bir teminat tutarı belirler. 2022 yılı için bu tutar 268 Bin TL olarak belirlenmiştir. Bunun üzerinde herhangi bir ödeme yapılmaz. Daha detaylı bir teminat içeriğinden yararlanılmak isteniyor ise ilgili sigorta şirketlerinden konut sigortası yaptırabilirsiniz. Bu sayede isterseniz de ek teminatlar ekleyebilirsiniz. Dask sadece deprem sonrası hasarınızı karşılar ve detay içermez. Bundan dolayı isteğe bağlı olarak ek teminatlar da yaptırabilirsiniz. Bu konuda sigorta şirketlerinden destek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap