Darülfülfül Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Kalorisi

Darülfülfül karabiber benzer ve birçok yemekte kullanılır. Karaciğer faydaları olan baharattır. Fazlasının tansiyonu yükseltme gibi zararları vardır.

Darülfülfül

Endonezya’nın meşhur uzun biberi, diğer adıyla darülfülfül oldukça şifalı bir bitkidir. Karabibergiller familyasından olan bitki çiçekli bir yapıdadır. Aslında direkt olarak elde edilen ya da dalından koparılarak doğrudan yenebilen bir bitki değildir.

Darülfülfül ağacı üzerindeki kozalak şeklindeki meyveleri öğütülüp, baharat haline getirilen bitki darülfülfül baharatı olur.

Bu haliyle karabibere benzeyen ancak karabiberden katbekat daha keskin bir tada sahiptir. Ayrıca kokusunun yoğun aromatik oluşu, çeşitli yemeklerde lezzet vermesi açısından yörelere göre yaygın bir kullanıma sahiptir.

Lezzetli ve kokusuyla yemeklere apayrı bir hava katan etkileyici bitki Eski Osmanlı’da da kullanılan bir bitki olarak biliniyor. Darülfülfül tozu özellikle ağır yemeklerin mideyi rahatsız etmesini engellediği için yüzyıllardır kullanılan bir bitkinni öğütülmüş halidir.

Darülfülfül Nasıl Saklanır?

Darülfülfül nasıl saklanır diye merak etmeniz çok normal. Zira bu bitkinin hangi halinin ve ne şekilde tüketildiğinin pek çok insan tarafından bilinmediğinin biliyoruz.

Uzun yüzyıllar önce popüler olan ve her yemekte kullanılan bir baharat iken, 16.yüzyıldan sonra popülaritesini epey kaybetmiş olan darülfülfül son zamanlarda tekrar itibar görmeye başlamıştır.

Darülfülfül ağacı meyvesi toplandıktan sonra herhangi bir kurutma ya da bekletme gibi bir sürece ihtiyaç duyulmaz. Ancak bu haliyle de tüketilmesi zordur.

Ağaçtan toplanan darülfülfül bitkisi baharat haline getirildikten sonra kullanıma hazır olur. Bu şekilde, diğer baharatlarda olduğu gibi bir muhafaza yolu tercih edilmelidir.

Öğütülen darülfülfül baharatı artık kullanıma hazırdır. Dilediğiniz zaman istediğiniz miktarda alıp pek çok yemekte kullanabilirsiniz. Ancak tazeliğini ve kokusunu kaybetmemesi için birtakım püf noktalarına riayet edilmelidir.

Darülfülfül baharatı kur, ışık almayan ve serin bir odada saklanmalıdır. Şayet bu özelliklere sahip bir odada saklama olanağınız yoksa, o zaman buzdolabında tutmanız uygun olacaktır. Porselen ya da seramik bir baharatlıkta saklanması, cam bir kavanozda saklanmasına kıyasla baharatın raf ömrünü uzatır. Çünkü bu sayede güneş ışığı alımı da engellenmiş olacaktır.

Darülfülfül Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Darülfülfül her ne kadar ismine aşina olmadığımız bir bitki olsa da lezzeti açısından hiç de yadırganmayacak kadar karabibere benzemektedir. Zaten daha önce de belirttiğimiz gibi karabiber türevidir.

Pilavlarda, et yemeklerinde, dolmalarda ve zeytinyağlı sarmalarda hatta çorbalarda bile lezzet arttırıcı olarak kullanılır.

Darülfülfül aynı zamanda bal ile karıştırılıp ilaç mahiyetinde tüketilir. Bu hali, birtakım üst solunum yolu hastalıkları için kullanılır. Bu şekilde kulanımı çok yaygındır ve son derece faydalıdır.

Kimisi de yalnızca su ve darülfülfülü karıştırıp içer. Böyle kullanımı da oldukça şifalı ve anında etkisini gösterecek kadar kuvvetli bir kür olarak hazırlanır.

Darülfülfül Faydaları

Darülfülfül faydaları arasında en bilineni ve son zamanlarda favori kullanım alanı olarak tercih edilme sebebi kilo verdirmeye olan etkisidir. Ayrıca diğer pek çok hastalık ve hastalıktan doğan ağır şikayetlere karşı da yararlı bir bitkidir.

Darülfülfül kilo verme anlamında fazlalıklarından rahatsız olanlar için son derece etkilidir. Öyle ki yalnızca metabolizmayı çalıştırmakla kalmayıp, yağ yakımını da sağlayan bitki diyet yapanların en iyi arkadaşı olabilir.

Karaciğeri temizleyip toksinlerin atılmasını sağlar.

Bağışıklık sistemi sorunlarını giderip, vücut direncinin kuvvetlenmesi için aktif moleküllerle çalışır.

Obezite kadar büyük bir problem olan diyabet ve tansiyon hastalıkları için de önleyici ve tedaviye yardımcı olan bir etkiye sahiptir.

Boğaz ve solunum yolları hastalıklarını büyük ölçüde iyileştirir, rahatlama sağlar.

Diş ve diş eti hastalıklarını önler. Ağrısı olan ya da iltihaplı diş etinizin üzerine bir miktar macun kıvamına getirilmiş darülfülfül bitkisi koyarsanız ağrının kısa sürede sonlandığını fark edeceksiniz.

Darülfülfül Nelere İyi Gelir?

Darülfülfül nelere iyi gelir bazında yapılan bilimsel araştırmalar, destekleyici tıpta kullanımının son derece uygun ve yerinde olduğu kanaatine varmışlardır. Zaten yüzyıllardır hastalıkları tedavi etmede ve önlemede faydalanılan bu bitki, günümüzde tıp ekolleri tarafından da kabul görmüştür.

Vücut ısısını arttırıp etkili bir yağ yakma işlemi sağlayan darülfülfül aynı zamanda metabolizmayı da olması gerektiği düzene sokar. Kilo vermek isteyenler, diyetleri boyunca darülfülfül desteğini yemek listelerinden eksik etmemelidirler.

İçeriğindeki maddeler sayesinde enfeksiyonlara ve bulaşıcı hastalıklara karşı da yüksek koruma sağladığı gibi hastalık oluşmuşsa dahi tedavi sürecini bir hayli hızlandırır.

Darülfülfül tozu özellikle öksürük, balgam, boğaz ağrısı gibi yakınmaları ortadan kaldırır. Sesi ve nefesi açıp rahat nefes alabilmeyi sağlar.

Pek bilinmeyen ve aslında hemen herkesin ihtiyaç duyduğu bir diğer etkisi ise, darülfülfül depresyon, stres, gerilim tipi baş ağrısı gibi ruhsal rahatsızlıklarda da oldukça yararlıdır.

Darülfülfülün İçindeki Vitaminler

Darülfülfülün içindeki vitaminler ve polifenol bileşikler itibariyle hastaklıklara karşı bir koruyucu kalkan vazifesi yapar.

Darülfülfül Kalorisi

Darülfülfül kalorisi toz haline getirilidiğinde 100 gramı ortalama 260 kaloriye takabül eder. Ancak 100 gramı bir kerede kullanılacak bir miktar olmadığından bu kalori oranı bir paketin toplamı olarak değerlendirilebilir.

Darülfülfül Zararları

Darülfülfül fazla miktarlarda tüketilirse bazı yan etkileri ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan spesifik olanları; romatizmal ağrılar, tansiyon ve nabız yüksekliği, egzama, döküntüler, bağırsak iltihapları ve midede yanma gibi rahatsızlıklar darülfülfül zararları olarak ifade edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap