Dalya İsminin Anlamı

dalya-isminin-anlami-20213

Dalya İsminin Anlamı

İsimler arasında hem söylenişi kolay hem de telaffuzu güzel olanlar bulunur. Anne babalar isim arayışına girdiğinde birçok konuya dikkat ederler. İsmin anlamı da dikkat edilenler arasındadır. Son zamanlarda sıklıkla duyulan Dalya isminin anlamı da merak edilir. Peki Dalya isminin anlamı nedir? Öncelikle yaz ve sonbaharda çiçek açan, kökleri yumru şeklinde olan, çalı gövdeli yıldız çiçeğine dalya denilir.

İsmin farklı sözlük anlamları da bulunur. Türkçe lügatta Dalya, sayı sayma sırasında belirlenen sayıya gelince uyarmak için sözlenen bir söz olmaktadır. Çocuk oyunlarında da önceden belirlenen aşamaya gelindiğinde söylenen söz olarak bilinmektedir.

Dalya kız çocuklarına verilen bir isimdir. Kökeni Türkçedir. Dalya Kur’an da geçiyor mu diye baktığımızda geçmediğine rastlanır. Ama güzel anlamlarından dolayı kız bebeklere verilebilir.

Her isimde olduğu gibi bu isimde de farklı analizler yapılmış ve merak edilenlere sunulmuştur. Dalya isminin analizi yapıldığında bu kişilerin dostlarının az olduğuna rastlanır. Az ve öz dostları olduğu söylenebilir. Birine bağlanırlarsa yürekten bağlanırlar. Heyecanlı yapıları ile bilinirler. Hareketli bir hayat tarzını severler. Onlara ayak uydurmak için çaba sarf etmeniz gerekebilir.

Olumlu özellikleri arkadaş canlısı ve sosyal olmalarıdır. Yumuşak huylara sahiptirler. Huzurlu bir şekilde yaşam sürmek isterler. İnsanlarla uyumlu olması ve uzlaştırıcı tavırları her zaman dikkat çeker. Nezaketli, zarif ve kibar bir kişiliğe sahiptirler.

Olumsuz özellikleri içinde titiz ve kuşkucu olduğundan bahsedebiliriz. Bu iki özellik, birlikte yaşadığı kişiler için sorun yaratabilir. Sevdikleri kişilerin hatalarında onları zor affedebilirler. O yüzden onlarla iyi geçinmeniz gerekir. Yoksa sizi affetmesi zor olacaktır.

Fiziksel özellikler olarak atletik bir yapıdan bahsedilebilir. Gözleri küçük, kaşlar arası açık, gamzeli, düz saçlı bir görüntüleri vardır. Kalın ses tonu ile etkileyici konuşurlar.

Dalya isminde karar kılanlar bu ismin kişilik analizini de incelemelidir. Doğru karar verebilmek için bu önemli olabilir. Dalya isminin kişilik analizi incelendiğinde bu isimde olanların zeki olduğuna rastlanır. Pratik bir zekaya sahiptirler. Bu özellik onların her konuda başarılı olmasını da sağlamaktadır. Her sorunun üstesinden gelmeye çalışırlar. Çevresindeki insanların da kendisi gibi olmasını arzu ederler. Özgürlüğüne önem vermeleri nedeniyle partnerine de oldukça saygılıdır.

Bu ismi talep edenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Yapılan istatistik sonuçları bizlere bunu göstermektedir. Türkiye’de Dalya isminde olan 411 kişi bulunmaktadır. En çok kullanılan 4011’inci isimdir. Kız isimleri arasında ise 1757’inci sırada yer alır. Son bir yılda 12 kişi Dalya ismini tercih etmiştir.

Uyumlu ve benzer isimleri de araştırarak tek isim ya da ikinci isim olarak Dalya tercihinde bulunabilirsiniz. İkinci isim için düşünenler Deniz Dalya, Doğa Dalya ya da Elif Dalya isimlerini tercih edebilir. Dalya ile uyumlu isimler ise; Talya, Dal, Dalga, Dalan, Dalfidan, Eftalya, Manolya, Açelya, Sidelya, Derya, Deren, Damla, Dünya, Doğa, Hülya gibi kız isimleri olmaktadır. Erkek isimlerinden uyumlu olanlara bakarsak Dağlı, Dalım, Deha, Deva, Davut, Durna, Deva isimlerine rastlamaktayız.

Bu ismin caiz olup olmadığını da merak ediyor musunuz? Dalya ismi caiz mi sorusu aklınıza geldiyse caiz olduğunu ve sakıncalı isimler arasında bulunmadığını söyleyebiliriz.

Birçok kişi bu ismi benimsemiş ve çocuklarına vermiştir. Ünlü kişiler arasında da isme rastlanır. Dalya ismini taşıyan ünlüler farklı alanlarda başarılarını kanıtlamıştır. “Dalya” isminde bir kitap da bulunur. Kitabın yazarı Bilal Eser olmaktadır. Ses sanatçımız olan Volkan Konak “Dalya” isimli bir albüm de çıkarmıştır.

Dalya isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Yıldız çiçeği

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Dalya ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Dalya ismini kullanan 411 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Dalya ismini kullanan 118 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Dalya ismini kullanan 11 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Dalya ismini kullanan 55 kişi bulunmaktadır.

Dalya isminin Türkiye sıralaması

Dalya en çok kullanılan 4011. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1757. isimdir.

Dalya ismini kullananların sayısı, son bir yılda 12 kişi artmıştır.

Dalya isminin Harf Analizi

Kişiye Dalya ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Dalya İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Dalya ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Dalya isminin anlamını gözden geçirin!

Dalya İsminin Numerolojisi

Dalya isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

D: beş
A: bir
L: on beş
Y: yirmi sekiz
A: bir
TOPLAM: 50

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap