Daksil Lekesi Nasıl Temizlenir?

daksil-lekesi-nasil-temizlenir-92800

    Eğer beyaz bir kağıda herhangi renk bir kalemle yazı yazıyorsanız yanlış yapma durumunda düzeltmek için ne uygulayacağınızı biliyor olmalısınız. ..

Eğer beyaz bir kağıda herhangi renk bir kalemle yazı yazıyorsanız yanlış yapma durumunda düzeltmek için ne uygulayacağınızı biliyor olmalısınız. Kurşun kalemi silgiyle kolaylıkla silebiliyorken tükenmez kalem ya da pilot kalemle yapacağınız yanlışları nasıl yok edersiniz? Bunun için kullanacağınız ürün daksil adı verilen kimyasal silgidir. Bir oje kıvamında olan bu ürünü kullanmak son derece basit olduğu gibi dikkatli davranılmaması halinde kalıcı lekelere sebep olabilir.

Beyaz kağıdın üzerine sürülen beyaz bir boya olarak düşünülebilecek daksil leke bıraktığında müdahale bilinçli yapılmalıdır. Aksi halde lekenin daha fazla yayılması ve yayıldıkça çıkması zorlaşan bir yapının doğması mümkün olabilir. Günümüz şartlarında daksil izi nasıl çıkar diye düşünenler ise çoğunlukla gençler ve çocuklardır.

Daksil İzi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Daksil lekesini temizlemek için öncelikle kıyafetinize damlayan izi kurutmanız gerekir. Eğer kurumazsa asla müdahale etmemeniz önerilir. Çünkü daksil sıvı formdadır ve donduktan sonra katılaşır. Katılaştıktan sonra temizlenmesi kolay olurken sıvıyken temizliği bir hayli zordur. Dolayısıyla daksilin sıvıyken dağılması temizlenmesi güç bir zemin yaratacaktır.

Daksil izini çıkarmak için fırçalama metodunu kullanmanız en işlevsel sonucu verecektir. Bir diş fırçası ya da buna benzer sert kıllı fırçalarla kazıma işlemini yapabilirsiniz. Hem kıyafetinize zarar vermemiş, hem de katılaşmış daksili yerinden sökmüş olursunuz. Daksil lekesini çıkarmak için fırçalamaya başladığınız kurumuş daksil izini parçalanarak sökülene kadar devam ettirin.

Ardından ise sabun ve suyla yaptığınız karışımla burayı ovalamaya başlayabilirsiniz. Sökülmeyen daksil kaldıysa bu sabun ve su karışımı daha büyük hasarlara yol açabilir. Dolayısıyla tamamıyla sökmeden temizlik aşamasına geçmeyiniz. İzi çıkardıktan sonra makineye atarak kıyafetinizi yıkamanız önerilen temizlik seçenekleri arasındadır.

HEY, BU MAKALELERE MUTLAKA GÖZAT!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol