Çörek Otu Yağı Yemeklerde Kullanılır mı? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çörek otu faydalarını birçok kişi biliyor ki yağı da o derece faydalıdır. Yemeklerde kullanılır. Birçok rahatsızlığa iyi gelir. Aşırısı zararlıdır.

Çörek otu yağı

Çörek otu yağı, çörek otunun soğuk pres yöntemi ile sıkılmasından meydana gelen bir çeşit yağ türüdür. Çörek otu bir bitkidir ve siyah rengi bulunmaktadır. Çörek otunun her derde deva olduğu söylenir. Peki, çörek otu yağı nasıl kullanılmalı diye soracak olursanız kapsamlı bir şekilde kullanımı mevcuttur.

Çörek otu yağını; isterseniz yemeklerin içerisine dilerseniz de salatalarınıza içerisine ekleyerek kullanabilirsiniz. Bin bir çeşit sos vardır ve sosların yapımında kullanılır. Sağlık açısından da birçok faydaları olduğu bilinir.   İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral yer alır.

Çörek otu yağı nasıl saklanır?

Çörek otu yağı nasıl saklanır konusu vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Çünkü yağların saklanma aşamaları büyük önem taşır.

Çörek otunun ise sabit sıcaklıkta saklanılması önerilir. Buzdolabına konulur ise daha iyi olacaktır fakat buzdolabında yer yok ise serin ve güneş almayan kişiler gibi bir ortamda saklanması uygundur. Buzdolabının konulduğunda 6 ay kadar saklanabilir mi özelliği vardır. Fakat kapağı açıldıktan sonra bir iki ay içerisinde kullanılmalıdır 

Çörek otu yağı yemeklerde nasıl kullanılır?         

Çörek otu yağının yemeklerde kullanımı son derece yaygındır. Peki, çörek otu yağı yemeklerde nasıl kullanılır? Yemeklerin pişirildikten sonra içerisine birkaç damla konabilir. Bunun amacı yemeklere lezzet  katması ve sağlığı olumlu yönde etkilemesidir.

Çörek otu yağı ne kadar tüketilmeli? Yemeklere sos yapımında kullanırken eklenecek ise bir tatlı kaşığına geçilmemelidir. Kokusu biraz ağır olduğu için fazla kullanılır ise yemeklerin ve  sosların tadını değiştirebilir. 

Çörek otu yağının faydaları

Yemeklere lezzet katan ve farklı tatları seven kişiler tarafından tercih edilen çörek otu  yağının birçok faydası vardır. İşte bin bir derde deva olan çörek otu yağının faydaları aşağıdaki gibidir

·       Sindirim sistemi problemleri ne çok iyi gelir ve kabızlık şikayeti olan kişilere yardımcı olarak kabızlığı giderir

·       Hücre yenileyici özelliği sayesinde vücutta bulunan yaraların kısa zaman içerisinde iyileşmesini sağlar

·       Baş ağrısının giderilmesine yardımcı olur

·       Kan şekerini düşürür

·       Vücutta bulunan iltihabı yok eder

·       Vitamin ve mineral bakımından zengin olduğu için vücutta bulunan vitamin eksikliklerini tedavi eder

·       Kansere yakalanma ihtimalini düşürür özellikle prostat ve meme kanserini engeller. 

·       Kalp rahatsızlıklarına yakalanma ihtimalini düşürür ve kalp sağlığını korur

·       Damarlarda meydana gelen tıkanıklığı giderir.

·       Mide rahatsızlıklarını engeller ve özellikle midede bulunan reflü ,ülser gibi rahatsızlıklara şifa olur

·       Halsizlik ve yorgunluk gibi problemleri ortadan kaldırır

·       Dolaşım sistemine çok iyi geldiği bilinir

·       Emziren anneler tarafından düzenli bir şekilde tüketildiğinde anne sütünü artırır

·       Astım hastalığına iyi geldiği bilinir

·       Öksürüğün kısa zaman içerisinde geçmesini sağlar

·        Vücutta bulunan toksinlerin vücut dışına atılmasına yardımcı olur

·        Saçlarda meydana gelen dökülme problemini giderir. Dökülen bölgelerden yeni saç çıkmasını sağlar. Bunun için haftada bir defa düzenli bakım yapılması şarttır

·        Saçlarda bulunan ve kötü görüntüye sebep olan kepeklenme ve yağlanma şikâyetlerini azaltarak yok eder.

·        Saç köklerinin kuvvetlenmesini sağlar.

·        Saçlarda kırılma mevcut ise düzenli kullanım sonucunda saçlarda bulunan yıpranma ve kırıklık gider. Saçlar sağlıklı bir şekilde görünmeye başlar.

·        Ciltte bulunan sivilcelerin kurumasını sağlar. Aynı zamanda sivilce lekelerinin de yok olmasına sebep olur

·        Siyah noktalar genelde burun ve yanak kısmında oluşan cilt sorunlarıdır. Çörek otu yağını her gün siyah noktaların olduğu bölgeye sürerseniz kısa zamanda bu problemden kurtulmuş olursunuz

Çörek otu yağı nelere iyi gelir?

Çörek otu yağı nelere iyi gelir konusu birçok  kişi tarafından merak edilen ve araştırılan bir konudur. Çörek otu yağı yemeklerin içerisinde eklenerek vücuda alınabilir.

Düzenli bir şekilde kullanıldığında bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve vücutta iltihap varsa iltihabı tamamen kurutur. Öksürüğe çok iyi gelir ve bronşit rahatsızlığını giderir. Kan şekerini düşürücü özelliği bulunur. Ülser ve gastrit gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırır

 Çörek otu yağı ülkemizde bilindik ve sürekli kullanılan bir yağ çeşididir. Astım rahatsızlığına iyi geldiği bilinir. İçerisinde bulunan antioksidan sebebiyle kansere yakalanma ihtimalini düşürür. Kalp ve damar sağlığını korur.

Depresyon ve stres gibi semptomları ortadan kaldırarak sinirlerin giderilmesini sağlar. Yaraların iyileşmesine sebep olur. Sindirim sistemi problemleri ne çok iyi gelir. Emziren anneler tarafından tüketildiğinde anne sütünü artırır. Baş ağrısına iyi geldiği bilinir. Vücutta bulunan vitamin ve mineral eksikliklerine giderici özelliği vardır.

Çörek otu yağının içerisindeki vitaminler

Çörek otu  yağının içerisinde A vitamini, K vitamini, c vitamini, B1 vitamini, B2, magnezyum, potasyum, çinko ve Selenyum yer alır. Birçok yemeğin içerisine eklenerek vücuda vitaminler alınabilir. Aynı zamanda yemeklere tat ve koku gelmesine sebep olur. 

Çörek otu yağında birçok  vitamin ve mineral yer aldığı için düzenli bir şekilde kullanıldığında vücutta bulunan vitamin eksikliklerini giderir. Bu sebeple ölçülü ve bilinçli tüketmek önemlidir.

Çörek otu yağı kalorisi

Yüzyıllardır bilinen ve sürekli kullanılan çörek otu yağında  29 kalori vardır. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan çörek otu yağının besin değeri aşağıdaki gibidir

 Kalori: 565 kcal

 Karbonhidrat: 26,0 gram

 Lif: 0,0 gram

 Protein 17,0 gram

 Yağ: 48,0 gram

 Kolesterol: 0,0 mg

 A  vitamini: 0,0 mg

 C vitamini: 0,0 mg

 Demir:0,0 mg

Çörek otu yağı zararları

Çörek otu yağının herhangi bir zararları ile karşılaşılmamıştır. Eski dönemlerden beri kullanılan çörek otu yağının  vücut için inanılmaz yararları olduğu bilinir. Çörek  otu yağını ölçülü kullanmak son derece önemlidir. Yemeklerde kullanılacak ise bir tatlı kaşığı eklenerek kullanılmalıdır. Aşırıya kaçılır ise yan etkilerini ortaya çıkarabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap