Cilde İyi Gelen Yiyecekler

En değerli giysimiz olarak tanımlanan cildimiz gerçek anlamda hayatımız boyunca üzerimizde durup yenileme şansımızın olmadığı bir oluşumdur. Haliyle dikkat etm..

En değerli giysimiz olarak tanımlanan cildimiz gerçek anlamda hayatımız boyunca üzerimizde durup yenileme şansımızın olmadığı bir oluşumdur. Haliyle dikkat etmemiz gereken kısımlar arasında yer aldığını da söyleyelim.

Cilt sağlığına ne iyi gelir diye düşünüldüğünde akla ilk olarak bakım kürleri gelse de yiyecekler ve besinler söz konusu olduğunda da bazı besin gruplarının bariz etkilerini görebilmekteyiz.

Cildin yeterli düzeyde sağlıklı olmasını sağlamak için yapmanız gereken şeyler temel anlamda bellidir. Dengeli beslenme koşullarını uygulayarak ne az ne de çok beslenmemiz gerekiyor. Sağlığınıza düzenli olarak dikkat etmeye çalışan, aynı zamanda da zararlı besinlerden uzak  duran biriyseniz direkt olarak cilde iyi gelen besinlerle karşı karşıya kaldığınızı görmüş olursunuz.

Cildimizde oluşan kırışıklıklar, çatlaklar ve buna benzer deformasyonlar hep beslenme odaklı olarak başımıza gelmektedir. Bunu önlemek ise yine bizim elimizdeyken vücudun ihtiyaç duyduğu çok geniş bir besin yelpazesi olduğunu unutmamalıyız. Buradan cilde ihtiyacını göndermesi gereken vücudumuzda beslenmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulayalım.

Cilde Ne İyi Gelir?

Cilde taze ve düzenli olarak tüketilen yeterli seviyedeki besinler fazlasıyla iyi gelmektedir. Yine de cilde iyi gelenler arasında yeterli düzeyde yenilmeyen ya da çok aşırı yenilen faydalı besinlerin zarara sebebiyet verebileceğine unutmamalıyız. Her şeyin dengesi faydalıyken cildimizi koruyarak uzun yıllar aktif olarak kullanmak istiyorsak bu koşullar hayati bir önem taşımaktadır.

Sebzeler

Cilt sağlığı için yenip içilen ürünlerin ve besinlerin ne kadar önemsiz olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Hatta şuana kadar sağlam olarak gelmiş cilt yapılarında da sıkça tüketildiğini görmek mümkündür. Retinol içeriğine sahip olan havuç aynı zamanda A vitamini deposudur. Domates ise Likopen isimli antitoksidana sahiptir. Hem vücudumuzun içini hem de cildimizi mikroplara karşı korur.

Kuruyemiş

Başta badem olmak üzere tamamen cilde iyi geldiği düşünülen birçok farklı kuruyemiş vardır. Araştırdığınızda el kremlerinin ve cildimize bakım kürü olarak üretilen her şeyin içeriğinde badem olması dikkatinizi çekecektir. Hücre zarının yapısını ileri seviyeye geçirecek olan, bunun yanı sıra da cilt hücrelerinde E vitaminin etkisiyle her geçen gün daha da ileriye giden bir cilt gerginliğine sebep olabileceğini belirtmeliyiz. Bademin yanı sıra ceviz içinde aynı şeylerin geçerli olduğunu muhakkak tüketilmesi gerektiğini söylemeden geçmeyelim.

Balık

Omega 3 yağ asidinin deposu olarak bilinen balığın cildin nem dengesini de koruduğunu görebilirsiniz. Klasik bir nemlendirici kullanmaktansa cildinizin ihtiyaç duyduğu her kritere sahip olabilirsiniz. Daha çok soğuk denizlerde yaşayan ve yakalanmış balıkların faydalı olacağından bahsedebiliyoruz.

Yumurta

Protein ve amino asit yönünden en güçlü besinler arasında yer alan yumurtanın cilt değerlerini fazlasıyla koruduğunu söylemeliyiz. Cildin nem dengesini sağlamasının dışında yaşlanmayı geciktiren bir etkide doğurmaktadır.

Meyveler

C vitamini ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz Portakal günümüzde en sık tüketilen meyveler arasındadır. Genel anlamda da cilt sağlığı için turunçgillerin ne kadar etkin olduklarını biliyoruz. Her ne kadar başı portakal çekse de kivi, mandalina ve çilekten de aynı etkileri görmeye başlayabilirsiniz.  Ahududunun da araştırmalar sonucunda ihtiyaç duyduğumuz C vitaminini karşılayabildiği kanıtlanmıştır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Kara lahana ve brüksel lahanası olmak üzere çok sayıda yeşilliğin aynı tepkiye yol açması muhtemeldir. Cildi gençleştirdiği etkiyle birlikte cildin yaşlanmasını önleyen besinler arasında da tavsiye edildiğini görebilirsiniz.

Su Tüketimi

Her şeyin başı sağlık demeden evvel günlük su tüketimine çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bizim normal şartlarda cilde iyi gelen yiyecekler ve içecekler arasında su tüketimini de saymamız genel sağlığımızı da yoğun bir biçimde etkiliyor.

Sağlıklı bir insanın günde 2 litre, cildini gençleştirmek isteyenlerin ise çok daha fazlasını düzenli olarak tüketmesi gerekir. Eğer bir kerede içerseniz mutlaka ve mutlaka yararlarından feragat etmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap