Cihan İsminin Anlamı

cihan-isminin-anlami-2305

Cihan İsminin Anlamı

 Anne babaların ilk tatlı telaşı isim arama  sürecidir. Bebek haberini alan aileler ilk olarak bebeklerine hangi ismi koyacaklarını düşünürler. Çocuklara isim verirken isimler konusunda araştırma yapmak önemlidir.

 Uzmanlar ailelerin isim koyma sürecinde bazı noktalara dikkat etmesi gerektiğini öneriyor. İleride çocuğun taşıyacağı ismi benimseyip benimsemeyeceği gibi durumları göz önünde bulundurarak çocuklara isim koyulması gerektiği belirtilmektedir. Aynı zaman da unisex isim seçiminde de dikkatli olunması gerektiğinin de altı çizilmektedir. Her unisex isim çocuklara koyulmamalıdır.

 Yeni doğacak bebeklerine erkek isim önerilerinden olan Cihan ismini koyacak aileler Cihan isminin anlamı nedir? Sorusunu merak ediyor. Türk Dil Kurumun’ da yer alan bilgilere göre Arapça  ve Farsça kökenli olan Cihan isminin anlamı evren ve dünya olarak geçmektedir. Diğer bir anlamı ise dünya içerisinde yaşayanların hepsi demektir.

 Çocuklarına isim arayışında olan aileler aradıkları isimlerde bazı özellikler ararlar. O özelliklerden biride  çocuklarına koyacakları isimin Kur’an’da geçmesidir. Bu bağlamda Cihan  ismi Kur’an’da geçiyor mu? Cihan ismi Kur’an’da geçmemektedir. Fakat oldukça güzel anlamı bulunan Cihan ismini aileler rahatlıkla çocuklarına isim olarak koyabilirler. Farsça ve Arapça kökenli olan bu isim  İslami inanışa göre yasaklı isimler listesinde değildir, Cihan ismi caizdir ve koyulması da sıkıntı yoktur.

 Cihan isminin Türkiye ‘de kullanılma oranına baktığımızda Türkiye’de çok popüler olan isimlerdendir. Türkiye’de Cihan  ismine sahip 72.769 kişi bulunmaktadır. İl olarak dağılıma baktığımızda ise; En çok Cihan ismine sahip kişi İstanbul’da bulunmaktadır.16.613 kişinin adı İstanbul’da Cihan’dır. İzmir’de 3.864 kişi, Ankara’da 4.266 kişi bulunmaktadır. Peki Türkiye’de Cihan ismine sahip ünlüler var mı? Türkiye’de Cihan ismine sahip farklı mesleklerden ünlüler bulunmaktadır. Ünlülerin ismi şu şekildedir; Cihan Can oyuncudur. Cihan Şah, Karakoyunlu Devlet’inin hükümdarıdır. Cihan yılmaz Türk futbolcu. Cihan Has Polatlı eski Türk futbolcu. Cihan Ünal tiyatrocudur.

 Yeni doğacak bebeklerine ikinci bir isim koymak ya da Cihan ismine benzer isimler koymak isteyen aileler için şu isimler örnek gösterebilir; Cihangir, Nihan,  Mihan, Cihan nur, Sevcihan, Cihaner,Cihanşah,Ercihan,İsmihan,Civan,Cinan,Ceyhun,Cengizhan,Ceyhan,Gülcihan,Nagihan,Perihan,Kılıçhan,Turhan,Korhan,Melikhan,Erhan,Sercihan,Yavuzhan isimleridir.

 Harf analizi isimlerin baş harflerinden yapılır ve kişilik hakkında bilgi verir. Cihan ismine yapılan harf analizine göre sonuçlar şunlardır; C harfi duygusallık ve hassaslık, i harfi hassaslık ve naiflik ,h harfi sakinlik, yalnızlık, durağanlık ön plandadır. A harfi mantık, olayları algılama duygusu gelişmiştir. N harfi ise sağduyudur. Altıncı hissi gelişmiştir.

 İsimlerin enerjileri ve isimler kişiliğimiz hakkında bize ipuçları verir. Cihan isim analizi yapıldığında şunlar söylenebilir; Cihan ismine sahip kişiler biraz tembel kişilerdir işlerini yarım bırakmayı severler. Çok duygusallardır ama ne kadar duygusal olsalar da zorluklara karşı göğüs gerebilirler. Para onlar için önemlidir para kazanmayı isterler. Denemekten hiç çekinmezler o yüzden bazı şeyleri deneyerek öğrenirler. Akıllı ve mantıklı yanları ağır basar fakat bazen  duygusallıklarının önüne geçemezler. Neşeli eğlenceli kişilerdir. Arkadaş canlısı  ve hümanist kişilerdir. Olumsuz bazı yanlarına baktığımızda ise şunları söyleyebiliriz; Çok fazla duygusallardır. Bazen kuşkucu da olabilirler. Fiziksel özelliklerine baktığımızda ise şunları söyleyebiliriz; büyük ve yuvarlak gözlere sahiptirler. Dalgalı ve kalın saçları vardır.

 Cihan ismi Türkiye’de  popüler olan bir isimdir. Türkiye’de Cihan ismine sahip 72.769 kişi bulunmaktadır. Erkek isim önerilerinden Cihan ismini çocuklarına ikinci bir isim arayan aileler ya da yeni doğacak bebeklerine isim arayan aileler koyabilirler. Kur’an-ı Kerim’de Cihan ismi geçmemektedir. Fakat İslami açıdan koyulmasında sorun yoktur, Cihan ismini koymak caizdir.

Cihan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Dünya, Alem, Kainat, Yeryüzü, Yerküresi. 2. Dünyada Yaşayan İnsanların Tümü. Cihan Ara Begüm: Hint-Türk Hükümdarı Şahcihan İle Adına Taç Mahalin Yapıldığı Mümtaz Mahalin Kızı. Dindarlığı Ve İhlaslı Oluşu Sebebiyle “Zamanın Fatıması” Olarak Anıldı. – Kadın Ve Erkek Adı Olarak Kullanılır.
  • 2 – Nazı Özellikle Yapan , Cilveyle Nazı Bir Arada Bulunduran
  • 3 – Evren, alem

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Cihan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Cihan ismini kullanan 72.769 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Cihan ismini kullanan 16.613 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Cihan ismini kullanan 4.266 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Cihan ismini kullanan 3.864 kişi bulunmaktadır.

Cihan isminin Türkiye sıralaması

Cihan en çok kullanılan 216. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 106. isimdir.

Cihan ismini kullananların sayısı, son bir yılda 353 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Cihan isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Cihan isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Cihan isminin Harf Analizi

Kişiye Cihan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

C : Konuşma ve yazma yetenekleri olan çağrıştırır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Cihan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Cihan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Cihan isminin anlamını gözden geçirin!

Cihan İsminin Numerolojisi

Cihan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

C: üç
İ: on iki
H: on
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 43

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap