Çiğdem İsminin Anlamı

cigdem-isminin-anlami-42032

Çiğdem İsminin Anlamı

Çiğdem ismi sizler için ne anlama geliyor? Çiğdem isminin kökenlerini daha önce merak ediyorsanız bu yazıda sizlere her noktasıyla açıklayacağınız. Çiğdem ismi kökeni çok eskilere dayanmaktadır. Türkçede bu isim, ilk olarak zambakgillerden olan bir tür bitki üzerinde kullanılmıştır. Öte yandan birçok insan Çiğdem isminin anlamı nedir? sorusuna cevaplar aramaktadır.

Yeni bebek bekleyen çiftler isim konusunda birçok farklı kaynağa başvurmaktadırlar. Kimi zaman son dönemlerde popüler olmuş isimlere yönlenirken bazı aileler de daha geri planda kalmış özel isimleri aramaktadırlar. Çiğdem ismi de tam olarak bu şekilde bir isimdir. Birçok kişi tarafından tercih edilen ve kullanılan oldukça özel bir isimdir. 

Çiğdem ismi telaffuzda birçok kişiye hoş gelmektedir. Bununla beraber kullanım olarak da çok rahattır. Çiğdem ismi herkes tarafından anlaşılabilecek bir şekildedir bu sebeple de birçok aile çocuklarına bu ismi koymak isterler. Aynı zamanda bu isim başka anlamlar da içermektedir. TDK’na göre Çiğdem isminin anlamı birçok şekilde tanımlanmıştır. Çiğdem birçok kültür içerisinde yer aldığı için çeşitli anlamları da üzerinde barındırmaktadır.

Gündelik hayatta Çiğdem ismi doğa içerisinde bulunan çeşitli renklere sahip çiçekler için kullanılmaktadır.  Aynı zamanda bu isim çeşitli bölgelerimizde çekirdek manasına da gelmektedir. Çok eski tarihlerden bu yana yaşadığımız topraklarda yer alan çeşitli çiçeklere bu isim verilmiştir ve kız çocukları için kullanılan bir ad olmuştur.

Birçok aile kendi kültürlerine uygun bir isim olup olmadığını araştırmaktadır. Özellikle kendi mensup oldukları dinde bu ismin varlığının önemi dikkat edilen birinci husus olmaktadır. Bu husus doğrultusunda özellikle İslam dinine ait isimler ailelerin dikkatini çekmektedir. Birçok ebeveyn çocuklarına isim koymadan önce o ismin Kur’an içinde olup olmadığını merak etmektedir. Bu sebeple Çiğdem ismi Kur’an da geçiyor mu sorusu ile karşılaşabilirsiniz.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar doğrultusunda Çiğdem ismi İslam dininin kutsal kitabı içerisinde yer almamaktadır. Aynı zamanda bu isim birçok medeniyette olduğu gibi İslam medeniyetinin kurulduğu topraklarda da kendine yer edinebilmiştir. Bu sayede İslam kültüründe önemli bir yere sahiptir.

Ebeveynler çocuklarına isim koymadan önce isimlerin İslam dinine uygun olup olmadığını araştırmaktadırlar. Bu sayede çocuklarının daha hayırlı ve başarılı bir evlat olacaklarını düşünmektedir. Son dönemlerde bu tarz araştırmalar ön plana çıktığı için uzmanlar da Çiğdem ismi üzerinde birçok çalışma yapmışlardır. Kişiler Çiğdem ismi caiz mi sorusuna cevap arayabilir ve cevap almak için uzmanların yazılarına bakmaktadırlar. Yapılan araştırmalar sonucunda ise bu ismin caiz olduğu ve hiçbir şekilde yasaklanmadığı ortaya çıkmıştır

İsimler kendisiyle birlikte insanlara farklı psikolojik özellikler ve fiziksel etkiler bırakabilmektedir. Bu sebeple ebeveynler çocuklarına isim verirken bu tarz bilgilere ihtiyaç duyabilir. Birçok uzman Çiğdem isminin kişilik analizi üzerinde çalışmalar yaparlar. Bu analizler sonucunda Çiğdem ismi üzerinde çeşitli sonuçlar bulunmuştur.

Kişilik özelliği olarak insanlara olumlu şekilde kattığı birçok artı bulunmaktadır. Bu özellikler içerisinde en önemlisi Çiğdem ismine sahip olan insanların akılcı ve mantıkla beraber hareket etmeleridir. Aynı zamanda yardımsever ve merhamet özelliklerini de etkilemektedir. Öte yandan olumsuz yanlarını söylemek gerekirse, Çiğdem ismine sahip olan kişiler çabuk parlayan ve sinirlenebilen insanlar olmuşlardır.

Çiğdem ismine sahip ünlüler, insanların bu ismi çocuklarına vermeye teşvik edebilmektedir. Toplumda tanınan ve sevilen kişiler insanları isim tercihlerinde etkileyebilmektedir. Çiğdem ismi çeşitli dizilerde karakterleri süsleyen isimlerden biri olmuştur. Çiğdem, genellikle kadınlar için tercih edilmektedir ve son dönemlerde birçok ebeveyn çocuklarına bu adı vermiştir.

Oyuncu Çiğdem Batur, Çiğdem Tunç yanı sıra şarkıcı Çiğdem Doğan, Çiğdem Gürdal örnek gösterilebilir. Seyyar dizisindeki Çiğdem karakterini de Özge Özacar canlandırmıştır. Savaşçı dizisinde Çiğdem karakterini Gaye Turgut Evin oynamıştır.

Çiğdem isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Şarkı Söyleyen, Şakıyan.
  • 2 – Bir Solukta Çıkarılan Ses Öbeği
  • 3 – Zambakgillerden, türlü renklerde çiçek açan, çok yıllık, yumrulu bir kır bitkisi.
  • 4 – Zambakgillerden, soğanlı otsu, çeşitli renklerde çiçek açan kır bitkisi, mahmur çiçeği

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Çiğdem ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Çiğdem ismini kullanan 104.451 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Çiğdem ismini kullanan 25.551 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Çiğdem ismini kullanan 7.401 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Çiğdem ismini kullanan 4.298 kişi bulunmaktadır.

Çiğdem isminin Türkiye sıralaması

Çiğdem en çok kullanılan 126. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 60. isimdir.

Çiğdem ismini kullananların sayısı, son bir yılda 186 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Çiğdem isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Çiğdem isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Çiğdem isminin Harf Analizi

Kişiye Çiğdem ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Ç : Zevk sefa düşkünü çağrıştırır, bu harfi içermese de olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Ğ : Bir şeyin sonuna kadar azimle ,mücadele ederek gitme.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Çiğdem İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Çiğdem ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Çiğdem isminin anlamını gözden geçirin!

Çiğdem İsminin Numerolojisi

Çiğdem isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Ç: dört
İ: on iki
Ğ: dokuz
D: beş
E: altı
M: on altı
TOPLAM: 52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap