Çiçek balının faydaları

Özellikleri   Çiçek balı ülkemizde hafif iklimleri olan bölgelerin özellikle kır çiçeklerinden arıların nektarlarını alarak ürettikleri baldır. Kır çiçekl..

Özellikleri

Çiçek balı ülkemizde hafif iklimleri olan bölgelerin özellikle kır çiçeklerinden arıların nektarlarını alarak ürettikleri baldır. Kır çiçeklerinin çok çeşitli olmasından dolayı bal lezzet ve tat olarak farklılık gösterebilir.

Çiçek balının potansiyel sağlık sorunlarına besin açısından zengin içeriği ile anti mikrobik özelliğinden yararları bulunmaktadır.

Arılar çiçek bulurken ince eleyip sık dokudukları bilinmektedir. Hemen hemen her çiçekten nektar almadıkları araştırmacılar tarafından ortaya atılmıştır.

Yararları ve içeriği

Saymakla bitiremeyeceğimiz çiçek balının yararları ve hangi sağlık sorunlarına iyi geldiğini sıralayalım.

Öksürük kesicidir, çiçek balı üst solunum enfeksiyonlarından mustarip olanlara yardımcı olacak en iyi öksürük kesici ilaçtır.

Özellikle geceleri rahatsızlık veren uyma problemi yaşamaya neden olan öksürüğü olan çocuklara bal yedirilmiş ve sonucunda öksürüğün şiddetinde ve sıklığında azalma olduğu görülmüştür.

Antioksidandır, çiçek balında bulunan güçlü bir bağışıklık arttırıcı bileşiklerdir.

Vücudu koruması ve mikroplara karşı savaşması ile bilinen özellikleri vardır.

Kan akışını hızlandıran kalp hastalığı ve kanser gibi koşullara karşı bağışıklık fonksiyonunu arttıran sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Mevsimsel alerjilere karşı rahatlatıcıdır.

Bazı doğacılar yerel kır çiçeklerinden nektar alarak çiçek balı yapan arıların ürettikleri bal mevsimsel alerjilere karşı insanları rahatlattığını söylemişlerdir.

Polenlerin ve dışarda dolaşan tozlara karşı alerjileri olan kişilerin vücutlarında antikorlar oluşturarak aşı gibi davrandığını kanıtlamışlardır.

Mikroplara karşı direnç gücünü arttırır.

Soğuk havalarda grip ve soğuk algınlığı gibi güçsüz olduğumuz durumlarda enerjinizi arttırması gibi özelliği vardır.

Dışardan gelebilecek insan sağlığına zararlı her türlü etkiye karşı gün içerisinde birkaç kaşıktan fazla her öğünde tüketilmelidir.

Çay içerisinde şeker yerine kullanılarak sesin daha iyi olmasını sağlaması da bir başka çiçek balı yararıdır. Özellikle işi olan sürekli sunum yapmak ve konuşmak zorunda olanlar için iyi bir ses açıcıdır.

Uyarılar

Çiçek balı çok faydası olduğu gibi bazı zararları da olabilir.

Özellikle fazla tüketimlere karşı dikkatli olunmalıdır.

Beklenmedik semptomlar ortaya çıktığında derhal sağlık kuruluşuna veya doktorunuza başvurun.

Yeni doğan bebeklere de kesinlikle tükettirilmemesi gerekir.

Bulantı, kusma, karın krampları ve zor nefes almaya neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap