Che Guevara Kimdir? Bilinen Etkileyici Sözleri Nelerdir?

Che Guevara ismini duyduğunuzda aklınıza hemen devrim gelir. Öyle etkileyici sözleri vardır ki kimdir, hayat hikayesi nedir merak konusu olmuştur.

Che Guevara Kimdir? Bilinen Etkileyici Sözleri Nelerdir? Che Guevara ya da el Che olarak anılan Ernesto Che Guevara, İrlanda ve İspanyol asıllı ailenin ilk çocuğu olarak; Arjantin’in Rosario şehrinde doğmuştur. Doğum tarihi 14 Haziran 1928 olarak bilinmesine rağmen, bazı kaynaklarda gerçek doğum tarihinin 14 Mayıs 1928 olduğu görülmektedir.

Che’nin atalarından Patrick Lynch İrlanda’da dünyaya gelmiş fakat İrlanda’yı terk edip İspanya’ya yerleşmiştir. Sonrasında Arjantin’e gitmiştir. Che’nin büyükbabası Francisco Lynch, büyükannesi ise Ana Lynch’tir. Che’nin babası Ernesto Guevara Lynch 1900 yılında doğmuştur. 1927’de Celia dela Sernay Llosa ile evlenerek üç erkek ve iki kız çocuğu babası olmuştur. Che ilk erkek çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve ilerde Che Guevara sözleri ve yaptıkları ile devrimin en büyük simgesi olacaktır.

Che Guevara Kimdir? Bilinen Etkileyici Sözleri Nelerdir?
Che Guevara Kimdir? Bilinen Etkileyici Sözleri Nelerdir?

Che’nin Çocukluğu ve Eğitim Hayatı

Ailenin ilk çocuğu olan Che, çocukluğunda her daim dinamik ve atletik yapısıyla dikkat çekmiştir. Satranç oynamayı babasından öğrenen Che, 12 yaşından sonra turnuvalara katılacak düzeyde başarılı olmuştur. Ergenlik döneminde Pablo Neruda gibi şairlerin şiirlerine oldukça ilgi duymaya başlamıştır.

Che pek çok konuda ilgili, yetenekli ve azimli bir okuyucu olmasının yanı sıra çok güzel şiirler yazardı. İlerleyen yıllarda Che Guevara sözleri ve yaptıkları ile unutulmaz bir devrimci olacağının sinyallerini vermeye başlamış gibiydi. Meraklı olmasının sonuçlarından biri olarak fotoğraf çekmeye başlayan Che, gittiği her yeri ve insanları fotoğraflamaya başlamıştır. 1948 yılında tıp eğitimi için Buenos Aires Üniversite’ne girmiş ve 1953 yılında eğitimini tamamlamıştır. Diplomasını 12 Haziran 1953’ te almıştır.

Tek Yol Devrim

Eğitim yıllarında Latin Amerika’yı gezen Che, insanların yoksulluğuna, çaresizliğine şahit olmuştur. Bütün bu gözlemler, yaşanan ekonomik farklılığı ortadan kaldırmak adına bir şeyler yapılması gerektiğine karar vermesini sağlamıştır ve ona göre yapılacak tek şey devrimdir. Marksizm’ i inceleyen Che, Guatemala’nın sosyal devrimine katılmıştır. Bu devrim hareketine Jacoba Arbenz Guzman önderlik etmektedir.

1959 yılnda Küba’da yönetim Fidel Castro’nun eline geçince, 26 Temmuz Hareketi’nin üyesi olmuştur. Önemli görevleri yerine getiren Che, gerilla savaşı konulu makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra dünyadaki devrim hareketlerine katılmak üzere Küba’dan ayrılmıştır. Kongo- Kinşasa’ya giden Che sonrasında Bolivya ‘ya geçmiştir.

Che’nin Ölümü ve Dünya Üzerindeki Etkisi

Che‘nin Bolivya’da kaldığı bir muhbir tarafından Bolivya Özel Harekat Birliği’ne bildirilmiştir. CIA ve Amerikan Ordusu tarafından yakalanıp, Vallegrande yakınlarındaki La Higuera’da öldürülmüştür. Öldürüldükten bir gün sonra yani 10 Ekim 1967’de, Che’nin cesedi basının görüntü alması için sergilenmiştir.

Fidel Castro 15 Ekim’de Che’nin ölümünden duyduğu üzüntüyle Küba’da üç günlük genel yas ilan eder. Che’nin ölümü Latin Amerika’daki ve diğer ülkelerdeki sosyalist devrimci hareket adına büyük bir darbe niteliğindedir.

Che, ölümünden sonra dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketin öncüsü ve en bilinen sembolü haline gelmiştir. Günümüzde naaşı Santa Clara’da bulunan anıtmezarda bulunurken, buraya 1997 yılında getirilmiştir. Öncesinde Vallagrande yakınlarındaki bir uçak pistinin altında gömülü iken, sonrasında Küba Devrimi’nin başarısının sembolü olarak Küba’ya getirilmesine karar verilmiştir.

Che sosyalist devrimci kişiliğinin yanı sıra adından söz ettiren ve duruşuyla, sözleriyle her zaman dikkat çeken biri olmuştur. Che’nin Alberto Korda tarafından çekilmiş olan fotoğrafı her dönemde devrimin ve devrimci duruşun simgesi olmuştur.

Che’nin Devrimci Duruşunu Simgeleyen Sözleri

Sanatsal yetenekleriyle de adından sıkça söz ettiren Che’nin günümüzde dillere pelesenk olmuş birçok anlamlı ve etkileyici sözleri bulunmaktadır.

Che Guevara sözleri 1000kitap niteliğinde olup, devrime ve devrimciye cesaret ve akıl verici özelliktedir. Che Guevara sözleri imkansızı iste düşüncesinden hareketle başlayıp aydınlanmıştır. İşte hayatı boyunca edindiği tecrübelerin ve yaşadıklarının ince ince işlendiği Che Guevara sözleri:

 • Gerçekçi olalım, imkânsızı isteyelim.
 • Bir çiçeği öldürebilirsiniz ama baharı öldüremezsiniz.
 • Devrimden başka bir hayat yoktur.
 • Her şey çocuklara daha güzel bir dünya bırakabilmek içindi.
 • Savaşan, kaybedebilir. Savaşmayan, çoktan kaybetmiştir.
 • Şansın yok, bunu kullan!
 • Düşmanın yoksa hayatta hiç başarılı olamadın demektir.
 • Arkamdan konuşmaya devam et. Çünkü karşıma çıkacak kadar büyük değilsin.
 • Eğer her haksızlık karşısında titriyorsanız, benim yoldaşımsınız.
 • Aç insanların karnını doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar. Bunların neden aç olduğunu sorduğum zaman ise; bana komünist diyorlar.
 • Devrimcinin görevi devrim yapmaktır.
 • Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun olan kölelerdir.
 • Aslanların sessiz kaldığı yerlerde, kuşlar kartallar volta atar; ama bilmezler ki aslan o sessizliği bozduğunda kıyamet kopar.
 • İyilik yapmaya devam et, karşındaki o iyiliğe layık olmasa bile, sen o iyiliğe layıksın.
 • Nerede ezilen bir halk varsa oralıyım.
 • Peşinden gidecek cesaretin varsa, bütün hayaller gerçek olabilir.
 • Ayakkabılarımın altı delikti; ama üstü her zaman boyalıydı.

Tek amacım, gittikçe soğuyan bu dünyada üşüyen halkların ısınabileceği, paylaşılan ateşler yakmaktı.

Kaybettiğin tek savaş, uğrunda savaşmaktan vazgeçtiğindir.

Vur, korkak herif, sonuçta sadece bir adam öldürmüş olacaksın.

Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.

Bir şeyi yapmak için onu çok sevmelisiniz. Bir şeyi sevmek için ona delicesine inanmalısınız.

Bizim gibi kaşifler burjuvalara otel parası ödemektense ölmeyi tercih ederler.

Dizlerimin üzerinde yaşamaktansa, ayaklarımın üzerinde ölmeyi tercih ederim.

Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile vicdanına hesap vermekten kurtulursun.

Hayatta öyle seçimler yap ki kazandığın şeyler, kaybettiklerine değsin…

Ben Ernesto’ydum sadece Ernesto, sizde sadece bir şey olarak var olursunuz. Che olmayı kendim istedim, sizde inanırsanız olursunuz, inanırsanız.

Kaybetmekten korkma; bir şeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin ve unutma; kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin.

Belki hiçbir şey yolunda gitmedi; ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi!

Bir devrimci başkasına atılan tokadı kendi yüzünde hissedendir.

Bir, iki, birden çok Vietnam yaratalım.

Futbol, devrimin silahıdır.

Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile vicdanına hesap vermekten kurtulursun.

Bir yalan, hangi amaç için söylenmiş olursa olsun, her zaman, en kötü gerçekten daha kötüdür.

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

En önemlisi, dünyanın neresinde olursa olsun her haksızlığı kendinize karşı yapılmış gibi hissetme kabiliyetinizi koruyabilmenizdir. Bu bir devrimcinin en önemli özelliğidir.

Ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin… Savaş sloganlarımız kulaktan kulağa yayılacaksa ve silahlarımız elden ele geçecekse ve başkaları mitralyöz sesleriyle, savaş ve zafer naralarıyla cenazelerimize ağıt yakacaklarsa ölüm hoş geldi, safa geldi.

Görüldüğü gibi insana ve insanlığa duyduğu bağlılık adına vermiş olduğu mücadelenin beraberinde, söylediği sözlerle de insanlık için önemli adımlar atılması gerektiğini vurgulamıştır. Che Guevara sözleri aşk dolu bir devrim mücadelesinin sonucu ortaya çıkmış sözlerdir. Öyle ki yapılan her devrim niteliğindeki konuşmada Che Guevara sözleri alıntı yapılarak kullanılmaktadır.

Günümüzde birçok kişinin odasında, Che Guevara sözleri resimli olarak yer almaktadır. Bu etkileyici ve anlamlı Che Guevara sözleri Türkçe çevirisi sayesinde bütün herkese ulaşmayı başarmıştır. Türkçe dışında Che Guevara sözleri Almanca dilinde de tercüme edilmiştir. Che Guevara sözleri İspanyolca telaffuz edildiğinde Che’nin taşıdığı o ruhu daha iyi yansıtmaktadır.

Che’nin sözlerini birçok sosyal platformda bulmak mümkün. Che Guevara sözleri instagram, Che Guevara sözleri pinterest, Che guevara sözleri tumblr aramalarınızda bu eşsiz sözleri bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap