Ceviz Yemeklerde, Salatalarda Nasıl Kullanılır?

Cevizi genelde kuru yemiş olarak tüketilir veya tatlılarda kullanılır. Bazı yörelerde salata, yemek, hamur işi ve muhallebide de kullanılmaktadır.

Ceviz, cevizgiller familyasına bağlı oldukça faydalı bir meyve olarak bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Cevizin, besin değeri oldukça yüksek olduğundan zeka gelişimi için de oldukça faydalı olduğu bilinmektedir.

Cevizin faydalarından yüksek oranda yararlanabilmek için hem taze hem de kurutulmuş şeklinde yenmesi gerekmektedir.

Ceviz tatlı ya da tuzlu bir çok yemek çeşidinde kullanılabilmektedir. Besin değeri açısından oldukça yüksek bir değere sahip olan cevizin en çok kullanıldığı besinler tatlı ve hamuru işi tarifleri ile yapılan besinlerdir. Cevizi sade olarak yiyemeyenler, cevizi, kuru kayısı ile yemeyi deneyebilirler.

Ceviz, alerjik vakaları çok sık görülen bir meyvedir. Ceviz, boğaz şişmesi gibi nefessiz kalma durumlarına neden olabilir. Ceviz ya da ceviz yağı kullanmadan önce alerji testi yaptırılmalıdır.

Ceviz Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Hamur İşlerindeki Kullanımı:

Ceviz hamur işlerinde genellikle iç olarak kullanılmaktadır. Ceviz içi, hazırlanacak hamur işlerinde, kurabiyelerde lezzet vermesi için kullanılmaktadır.

Hamur işlerinde iç olarak en sık kullanılan kuruyemişlerden birisidir. Aynı zamanda bir çok kurabiye ve börek çeşitlerinde tahinle beraber kullanılmaktadır.

Tatlı ve Muhallebilerde Kullanımı

Ceviz genellikle şerbetli tatlıların içerisinde konularak kullanılmaktadır. Aynı zamanda muhallebili tatlıların içerisinde incir ile birlikte konularak kullanılmaktadır.

Ceviz dövülüp toz haline getirilerek süsleme amacı ile de kullanılmaktadır. Ceviz, bir çok tatlı da lezzet ve görüntü açısından lezzet ve hoş görünüm vermesi amacı ile kullanılmaktadır.

Özellikle baklava, gül tatlısı, kadayıf tatlısı, cevizli muhallebi gibi tatlılarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Yemeklerde ve Salatalarda Kullanımı

Cevizi, salata ve yemeklerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Cevizin, salata ve yemeklerde kullanılması ile birlikte yemek ve salatalarda farklı bir tat ve lezzet oluşmaktadır.

Ceviz Yağının Kullanımı

Cevizin çıkartılan yağının insan sağlığına oldukça büyük faydaları olduğu bilinmektedir. Ceviz yağı özellikle et yemeklerinde, sos ve salatalarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu besinlere ayrı bir tat katarak besin değerini yükseltmektedir.

Cevizin baskın bir aroması olduğu için konulduğu her yemek ve salatada tadını hissettirir. Ceviz yağının aynı zamanda bronzlaştırıcı etkisi bulunmaktadır. Cilt bakımı için de oldukça faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap