Çemen Otu Nasıl Kullanılır, Saklanır? Çemen Otunun İyi Geldiği Hastalıklar

Çemen otu, onlarca asır önce alternatif tıpta kullanılan, hastalıklara iyi gelen bir bitkidir. Yemeklerde doğru kulllanımı ve saklama koşullarına dikkat edin.

Çemen Otu

Alternatif tıp olarak tabir edilen alanda sıklıkla kullanılan çemen otu bir çoğumuz için pek de aşina olduğumuz bir bitki olmayabilir. 1000 yılı aşkın beri süredir kullanılan çemen otu tohumu Mısırlılar ve Romalılar dönemine kadar uzanan bir tarihe sahiptir.

Eski Mısırlılar tarafından birçok hastalıkta ilaç olarak kullanılırdı. Bunlara aateş, solunum yolu hastalıkları, mide bağırsak şikayetleri gibi ağır hastalıklar da dahil olmuştur. Ayrıca hintli kadınlar da yıllar boyu emzirme dönemlerinde düzenli olarak çemen otu tüketmişlerdir.

Baklagiller familyasından olan çemen otu, aslen Uzakdoğu’da görülen bir bitki çeşididir. Bitkinin ilk hali açık yeşil bir yabani çiçeği andırır. Olgunlaşmış çemen otu bitkisi toplanıp tohumları ayrılır. Tohum haliyle kullanıldığı gibi tohumların öğütülüp toz formuna kavuşturulduktan sonra baharat gibi kullanımı söz konusudur.

Çemen otu tozu kullanıma daha uygundur. Bu haliyle her ne kadar sıradan bir baharatmış gibi görünse de kesinlikle bir baharat gibi kullanılması her zaman için doğru olmaz. Çemen otunun yararları bariz bir şekilde pek çok tıp otoritesi tarafından kabul görmüştür. Ancak sıklıkla kullanılmasına dair güvenilirliği ispatlanmamış bitkiler arasındadır.

Çemen Otu Nasıl Saklanır?

Böylesine gizemli bir bitki olan çemen otu nasıl saklanır diye soracak olursanız bunnu birkaç yolu var. Öncelikle çemen otunu hangi haliyle kullanacağınıza karar vermeniz ve bu doğrultuda bir muhafaza yolu seçmeniz gerekmektedir.

Yaz mevsiminin bitimine doğru toplanmaya başlanan çemen otu ağustos ve eylül ayını kesinlikle geçirmedne toplanmalıdır. Toplanıp yıkanan ve ayıklanan bitki güneşte kurutulur. Kuruyan çemen otunun taneli hald ekullanıma uygun değildir. Bu şekilde tüketimi de söz konusudur ama bunun birtakım komplikasoynları söz konusu olabilir. Kurutulmuş tohumlar bir havanda iyice dövülüp toz haline getirilir.

Toz haline gelen çemen tohumları artık bir çemen baharatı olmuştur. Bu haliyle oda ısısında 1 yıl boyunca saklanabilir.

Çemen Otu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Çemen otu yemeklerde nasıl kullanılır sorusunun yanıtı aslında biraz da hayal gücünüz ve sağlığınızın durumu ile orantılıdır. Çünkü baskın ve belirgin bir tadı olduğundanherkesin damak tadına uymayabilir yahut herkesin sağlığı bu bitkiyi tüketebilecek durumda olmayabilir.

Çemen tohumlarından elde edilmiş olan çemen otu baharatı zeytinyağı, sarımsak, biberiye, kekik ve salça gibi maddeler ile karıştırılarak nefis soslar yapılabilir. Üstelik bu soslar kısa sürede tüketilmesi gereken türden değildir. Çünkü baharat karışımı ve sarımsak ile salçanın tuzu olumlu anlamda etkileşim yapıp istenmeyen mikroorganizmalar üretmeyeceklerdir.

Çemen tozu acı, kekremsi ve aromatik bir tada sahiptir. Özelikle Hint mutfaklarından eksik olmayan baharat et, tavuk ve sebze yemeklerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Et ve tavuk yemeklerinin pişirilmeden önce marine edildiği soslara da eklenen çemen baharatı çorbalarda çeşni olarak da kullanılıyor.

Baharat haline gelmemiş ya da tohumları dışında çemen otu yaprakları kullanımı ise sebze yemekelrine çok yakışan bir lezzettir. Patateslerde, bezelye ve nohut yemeklerinde, garnitürlü iç pilavlarda kullanıldığında damakta farklı hoş bir oluşturmaktadır.

Bunlara ek olarak çemen tohumları öğütülüp baharat haline gelmeden çay olarak da tüketilmektedir.

Çemen otu yağı ise harici olarak cilt problemlerinde tedavi edici niteliği bulunan bir dermokozmetik üründür.

Çemen Otu Faydaları

Ayurveda tıbbında yüzyıllardır ilaç olarak kullanılan çemen otu şifa dağıtan bir bitkidir. Çemen otu faydaları bileşimindeki maddelerin yüksek etkili olmasından dolayı kısa sürede etkisini gösterecek türdendir.

Mide ve bağırsak tembelliklerinde hazımsızlığı iyileştirir.

Kalp ve damar hastalıkları ile hipertansiyon problemlerinde büyük ölçüde iyileştirici etkisi vardır.

İştah kesici özelliği olmasından dolayı kilo vermede ve metabolik sistemin hızlı çalışmasını sağlamada oldukça etkilidir.

Adet düzensizliklerini önleme ve menopoz şikayetlerini hafifletme özelliği bulunur.

Kan şekerini dengeler, yüksek olduğu durumlarda insülin ve glukoz seviyelerini normal değerlere düşürür.

İçeriğindeki vitaminlerin etkisiyle emziren annelerde süt artışı sağlar.

Çemen Otu Nelere İyi Gelir?

Çemen otu nelere iyi gelir konusu üzerine yapılan araştırmalar halen devam etmektedir. Ancak elbette ki bugüne dek ortaya konmuş birçok faydaları mevcuttur.

Hem yemeklere lezzet katan hem de inanılmaz yararları olan çemen otu akut ya da kronik hiç fark etmez öksürüğü ciddi anlamda azaltır. Bronşit ve boğaz enfeksiyonlarına da iyi gelir. Öksürükten kaynaklı boğaz ve sırt ağrılarını keseceğinden göğüste yumuşama ve rahat nefes alma olanağı sağlar.

Çemen otunun en bilindik etkilerinden birisi de müshil etkisi yapmasıdır. Özellikle çemen tohumları direkt olarak yutulduğunda bağırsak hareketlerini hızlandırıp kabızlığı kökünden çözecektir. Fakat elbette bu tip durumlarda doktora danışılmadan kullanılması kesinlikle önerilmez.

Kadınlık hormonlarını düzene sokmaya yardım eden çemen otu, süt veren anneler için de harika etkilere sahiptir.

Çemen otu bağışıklık sistemini güçlü bir hale getirip hastalıklara karşı sağlam bir vücut direnci oluşturur.

Taze toplanmış olan çemen yaprakları lapa olarak hazırlanıp yara ve yank gibi bölgelere uygulanırsa kısa zamanda iyileşme sağlar.

Erkeklerde görülen cinsel hastalıkların tedavisinde de oldukça yardımcı ve şifalı etkileriyle bilinmektedir.

Çemen Otunun İçindeki Vitaminler

Çemen otunun içindeki vitaminler B6 vitamini ve diğer aminositlerden oluşur. B6 vitamini vücudumuzun sağlıklı kalabilmesi için ihtiyaç duyduğu bir enzim olduğu gibi ihtiyacımız olan diğer besin ögelerinin de absorbe edilmesi çözülmesi açısından da hayati önem taşır. Yani bağışıklık sistemimiz için elzem maddelerden birisi B6 vitaminidir.

Demir, bakır, fosfor, magnezyum gibi pek çok önemli minerali de içeriğinde barındıran çemen otu, aynı zamanda yoğun bir lif kaynağıdır.

Çemen Otu Kalorisi

Çemen otu kalorisi epey düşük ancak etkileri bazında ise tam zıttı olarak epey büyüktür. Bir çay kaşığı çemen otu 35.5 kaloridir. Çemen otu tohumu faydaları ile toz halinin etkinliği miktar anlamında farklılıklar göstereceğinden elbette farklıdır.

Ancak bir çay kaşığı çemen otu baharatının besin değerleri; 6.4 gram karbonhidrat, 2.5 gram protein, 0.7 gram yağ, 2.7 gram lif, 3.7 milligram demir,  0.1 milligram manganez,  0.1 milligram bakır, 21 milligram magnezyum, 32.6 milligram fosfor ve 0.1 milligram B6 vitamini çermektedir.

Çemen Otu Zararları

Hemen her besin maddesinde olabileceği gibi çemen otu zararları da ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle östrojen, yani kadınlık hormonu salgılanmasını arttıran ve kan sulandırıcı etkisi olan bir bitki olmasından dolayı bu gibi durumlarda kullanılması önerilmez.

Laksatif ve müshil niteliği taşıyan çemen otu fazla tüketimde bağırsağı aşırı çalıştıracağından, uzun süreli ishal ve karın ağrıları gibi durumlara yol açabiliyor.

Ayrıca çemen otu kronik hastalığı olanların hastalıklarını ne şekilde ve ne anlamda etkileyer tam olarak bilinemeyeceğinden hekim izni olarak kullanılması en doğru karar olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap