Cemal İsminin Anlamı

Cemal İsmi

Cemal İsminin Anlamı Bebekler için seçilecek isimler karteri oldukça geniştir ve birbirinden farklı birçok isim bulunmaktadır. Özellikle  isimlerin anlamlarına ve telaffuzlarına oldukça dikkat edilmelidir. Çocuk bekleyen anne ve babalar hem kız, hem erkek çocukları için isim arayışına girmektedirler.

Artık isim bulma işi gelişen çağımız ile oldukça kolay bir hale gelmiş durumdadır. Oldukça özel ve eşsiz isim arayışında olan aileler internet aracılığı ile birden fazla isme anında ulaşabilmekte ve kafalarındaki soruları giderebilmektedir. 

Gelişen toplumumuz ile artık eski isimler yerini daha modern isimlere bırakmış durumdadır. Ancak hala eskimeyen ve toplumdaki yerini koruyan Cemal ismi, erkek bebeği bekleyen aileler için tercih edilmeye devam etmektedir.

Bu adı bebeklerine vermeyi düşünen ailelerin aklına ilk olarak “Cemal isminin anlamı nedir?” sorusu gelmektedir. 

Arapça kökenli olan Cemal isminin anlamı yüz güzelliği, zahiri ve batıni güzellik manalarına gelir. Aynı zamanda Allah’ın rahmetle tecellisi ve Allah’ın lütuf, ihsan, rıza sıfatlarının karşılığıdır.

Tüm bu güzel manaları ile kişileri cezbeden Cemal ismi için merak edilen bir diğer husus ise; “Cemal ismi Kuran’da geçiyor mu” sorusudur.  Evet Cemal ismi kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de geçmektedir ve kullanılması caizdir. Herhangi bir sıkıntı görülmemektedir.

Cemal isminin anlamı hariç, bu ismin karakter analizi de aileler açısından büyük önem taşımaktadır. Modernleşmiş toplumumuzda isimlerden yola çıkılarak karakter analizleri yapılmaktadır ve bu durum oldukça eğlencelidir. 

Uzun uğraşlar sonucunda elde edilen birikimler ile yapılan bu analizler, yanılma payı düşük ve gerçeklik payı yüksek olan analizlerdir. Bu sebeple aileleri yakından ilgilendiren bir konudur.

Cemal ismindeki kimseler  en belirgin özelliği duygusallıktır. Hayatlarına duyguları ile yön verirler. Önemli biçimde kararlar alırken bile mantıkları ile değil, duyguları ile hareket etmektedirler. Bu sebeple de kimi zaman üzülürler.

Fakat sezgisel yönleri güçlü olduğu için genellikle doğru kararlar alırlar. Yaşam temellerinin sevgi olduğuna inanırlar. Felsefeleri sevmek ve sevilmektir. Kimseden kolay kolay nefret etmeyen kişilerdir. Sevgilerini olabildiğince herkesle paylaşmak isterler.

Bu yüzden insanlar tarafından çok sevilirler. Cemal ismindeki kişilerin duygusal tarafları, iş yaşamlarını oldukça etkilemektedir. Karşı cinste aradıkları tek kriter ise; sonsuz aşk ve sadakattir.

Cemal ismi yıllara rağmen popülerliğinden bir şey kaybetmemiş ender isimlerden biridir. Bu ismi özel kılan ise manevi anlamlar içeriyor olmasıdır. Cemal ismi Türkiye’de kullanım oranına göre 160. sırada gelmektedir.

Cemal isminin harf analizi yapıldığında; C harfi duygusallığı, E harfi ruhsal dünyadaki karmaşık bir durumu, M harfi başarıyı ve zekiliği, A harfi mantıklı düşünmeyi, L harfi ise; sanatsal yönü simgelemektedir.

Cemal ismini taşıyan ünlü kişiler de bulunmaktadır. Cemal ismine sahip ünlüler için; ünlü şairimiz ve yazarımız Cemal Süreya gururla örnek olarak gösterilebilmektedir. Aynı zamanda eski cumhurbaşkanı Cemal Gürsel ve Cemal Reşit Rey de örnek verilebilir.

Cemal isminin analizi az ve öz olarak yapılacak olsa; yüz güzelliği demek bu isim için tam yerinde olacaktır. Cemal ismi birçok güzelliği kendinde barındıran nadide isimlerden biridir.

Bu nadide isme benzeyen daha birçok isim bulunmaktadır. Birebir aynı anlamları barındırmasa dâhi bu ismi kullanmak isteyen ailelere alternatif olacak birden fazla isim mevcuttur. Cemal ismine benzeyen isimlere Efdal, İclal, Cevval ve Delal örnek olarak verilebilmektedir.

Cemal ismi fazlası ile kullanıldığı için gelenek ve göreneklerimizde yeri çok ayrıdır ve kişilerde bıraktığı izlenim oldukça olumludur. Zaten akıllarda bıraktığı güzel anlamlardan ötürü fazlası ile tercih edilerek, en çok kullanılan isimler arasında gelmektedir. 

cemal-isminin-anlami-3307
Cemal İsminin Anlamı

Cemal isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Mevsimlerin Habercisi
  • 2 – Tasavvufta Allah’In Rahmet Tecellisi.
  • 3 – Güzel yüz.
  • 4 – Yüz güzelliği, zahiri ve batıni güzellik. Allah’ın rahmetle tecellisi. Allah’ın lütuf, ihsan, rıza sıfatlarının karşılığı

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Cemal ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Cemal ismini kullanan 92.880 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Cemal ismini kullanan 19.598 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Cemal ismini kullanan 5.550 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Cemal ismini kullanan 4.878 kişi bulunmaktadır.

Cemal isminin Türkiye sıralaması

Cemal en çok kullanılan 151. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 79. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Cemal isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Cemal isminin Harf Analizi

Kişiye Cemal ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

C : Konuşma ve yazma yetenekleri olan çağrıştırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Cemal İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Cemal ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Cemal isminin anlamını gözden geçirin!

Cemal İsminin Numerolojisi

Cemal isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

C: üç
E: altı
M: on altı
A: bir
L: on beş
TOPLAM: 41

Cemal ismi Türkçe kökenli bir isimdir ve Türkiye’de sıkça kullanılan bir isimdir. İşte bazı ünlü Cemal isimleri:

  1. Cemal Süreya: Türk şair ve yazar. Türk edebiyatının önemli isimlerinden biridir.
  2. Cemal Hünal: Türk oyuncu. “Muhteşem Yüzyıl” ve “Çukur” gibi dizilerde rol almıştır.
  3. Cemal Reşit Rey: Türk besteci ve orkestra şefi. Türk müziğinde önemli bir yere sahip olan isimlerden biridir.

Bu isimler, Cemal ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnek olarak verilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap