Cem İsminin Anlamı

Cem İsminin Anlamı

Cem isminin anlamı nedir? Doğacak bebeğe isim arayışı içinde olanların araştırdığı bir konudur. Yeni doğan bebeğe konulacak isim konusu gerçekten de çok önemlidir. Özellikle İslam dininde bebeğe konulacak ismin önemi büyüktür. Dinimizde anne babanın çocuklarına karşı olan sorumluluklarının arasında güzel isim koymak da vardır. Çocuğa konulacak ismin anlamı araştırılıp kökeni öğrenilmeden konulmamalıdır. Bir isim Kur’an-ı Kerim’de geçiyor diye anlamını araştırmadan çocuğuna koymak toplumumuzda sıkça yapılan hatalardan biridir. Oysa Kur’an-ı Kerim’de içerik ve anlam olarak çocuğa konulmaması gereken isimlerin de varlığı bilinmektedir. 

Günümüzde anne babalar çocuklarına koyacakları ismin modern ve kulağa hoş gelen bir isim olmasını tercih etmektedir. Oysa isim arayışı içinde olan ebeveynlerin daha ince konulara da dikkat etmesi gerekmektedir. Doğacak olan çocuğa koyulacak isim yaşanılan toplum gelenek, adet ve yaşam tarzlarına ters düşmemelidir. Aynı zamanda dini açıdan da koyulmasında sakınca görülmeyen isimler tercih edilmelidir.

Cem ismi son dönemde popüler olan isimler arasında yer almaktadır. Cem ismi birçok anlama gelmektedir. Cem ismi ne anlama gelir? Konusunu araştıranlar için bilgiler vermek isteriz. Cem ismi birden fazla anlama gelmektedir. Bu anlamları şöyle sıralayabiliriz. Güzel, güçlü sel, hükümdar, şah Cem isminin en bilinen anlamlarıdır. Bunun dışında toplanma, bir araya gelme, cemaat anlamlarına da gelmektedir. Süleyman peygamberin lakaplarından birisinin Cem olduğu da verilen bilgiler arasında yer almaktadır. Ayrıca İran mitolojisinde Cem isminin özel bir yeri vardır. Aleviler için özel bir yere sahip olan Cem adı Alevilerin ve Bektaşilerin cemaatle birlikte yaptığı ibadet şekillerinin adıdır. 

Özellikle Müslüman toplumlarda koyulan ismin Kur’an’da geçip geçmediği konusuna çok önem verilmektedir. Cem ismi Kur’an’da geçiyor mu? Sorusunu araştıranlar aynı zamanda Cem ismini koymak caiz midir sorusunu da merak etmektedir. Cem ismi Kur’an-ı Kerim’de Bakara suresi 29 ve 38 ayetlerinde geçmektedir. 

Türkiye’de Cem ismini taşıyan insanlar bir hayli fazladır. Cem ismini kullanan 45.185 kişinin bulunduğu bilinmektedir. Ülkemizde Cem ismini kullanan insanların yoğunluğu İstanbul’da yaşamaktadır. Cem isminin özellikleri oldukça fazladır. Cem ismine sahip olan kişiler iletişim kurma konusunda oldukça başarılı insanlardır. Son derece kararlı ve ne istediğini bilen insanlar olan Cem ismini taşıyan kişiler oldukça çalışkan insanlardır.

Sosyal hayatları son derece kaliteli olan insanlardır. Cem ismini taşıyan erkekler girdikleri ortamlarda hemen dikkat çekebilecek enerjiye sahiptir. Arapça kökenli bir isim olan Cem ismi erkeklere konulan bir isimdir. Cem isminin olumsuz özellikleri ise şöyledir. Cem ismini taşıyan insanların hayal güçleri çok kuvvetlidir. Bu nedenle bazı durumlarda hayal ile gerçeği birbirinden ayırt edemeyebilirler.

Cem ismini taşıyan insanların bir başka karakteristik özellikleri ise başladıkları işi yarım bırakma eğilimi taşımalarıdır. Maddi anlamda çok başarılar elde edebilmeye eğilimli olan Cem isminin harf analizi ise şöyledir. C harfi kendini kolay ifade etmesini temsil etmektedir. Cem ismini taşıyan insanların sanatçı yönleri ağır basmaktadır. Cem ismini taşıyan kişilerin içe dönük ve güven eksikliği yaşadığını ifade etmektedir. M harfi ise yoğun enerji sahibi olan Cem ismini taşıyan kişiler ticarete yatkın oldukları kadar eğlenceli düşkün gerçeğini beraberinde getirmektedir. 3 harften oluşan Cem isminin kişisel sayısı da üçtür. Enerjik, hayat dolu halleri birçok insanın kendilerini özenmesine neden olmaktadır. Özenmenin ötesinde birçok insan tarafından kıskanıldıkları da bilinmektedir. 

Ülkemizde çok yaygın olarak kullanılmakta olan Cem ismini taşıyan birçok ünlü sanatçı ve politikacı vardır. Örneğin Cem Yılmaz, Cem Karaca, Cem Davran gibi ünlü sanatçılar sayılabilir.

cem-isminin-anlami-23795
Cem İsminin Anlamı

Cem isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 10 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Güzel
  • 2 – Güçlü Sel
  • 3 – Toplama, Toplanma, Bir Araya Getirme.
  • 4 – Toplama, Biraraya Getirme, Yığma.
  • 5 – Hükümdar, şah
  • 6 – Büyük İskenderin Lakabı. Cem Sultan: Fatih Sultan Mehmedin Çiçek Hatundan Olma Oğlu (14591495).
  • 7 – İran mitolojisinde şarabı bulan.
  • 8 – Toparlanma, bir araya gelme, topluluk, cemaat, hepsi. (Arapça)
  • 9 – Hz. Süleyman Peygamberin (as) lakabı.
  • 10 – Cem, Alevilerin, Bektaşilerin cemaatle birlikte yaptığı, son derece ayrıntılı kurallara bağlanmış ibadet.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçiyor.

Cem ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Cem ismini kullanan 45.185 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Cem ismini kullanan 15.335 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Cem ismini kullanan 3.817 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Cem ismini kullanan 4.299 kişi bulunmaktadır.

Cem isminin Türkiye sıralaması

Cem en çok kullanılan 379. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 181. isimdir.

Cem ismini kullananların sayısı, son bir yılda 58 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Cem isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Cem isminin Harf Analizi

Kişiye Cem ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

C : Konuşma ve yazma yetenekleri olan çağrıştırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Cem İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Cem ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Cem isminin anlamını gözden geçirin!

Cem İsminin Numerolojisi

Cem isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

C: üç
E: altı
M: on altı
TOPLAM: 25

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap