Çelebi İsminin Anlamı

Çelebi İsmi

Çelebi İsminin Anlamı Bu isim insanların beğendiği ve erkek evlatlarına koymayı tercih ettiği güzel bir isim olarak bilinmektedir. Dolayısı ile bu ismin anlamını bilmeyen ancak kulağa hoş geldiğini düşünen kişiler Çelebi isminin anlamını sorgulamaktadır. Peki, Çelebi isminin anlamı nedir?

Öncelik ile Çelebi isminin TDK’deki anlamını aydınlatalım. Ayrıca sağlam, saf ve temiz kan anlamına da gelmektedir. Bunun dışında medeni terbiyeli aydın kişi anlamına da gelmektedir. Bu isim genellikle erkeklere koyulmaktadır.

Çelebi ismine benzer isimler arasında; Çelik, Çelikhan, Çelikkaya, Çelikbilek, Çelikel, Çeliktan ve Çelen isimleri bulunmaktadır.

Çelebi İsminin Anlamı
Çelebi İsminin Anlamı

Derin anlamı sebebi ile bazı kişiler bu ismi çocuklarına koyabilmektedir. Bazı Çelebi ismine sahip olan ünlüler de vardır. Bunlardan bazıları: Evliya Çelebi, Hezarfen Ahmed Çelebi’dir. Daha başka bu isme sahip ünlüler olsa da en ünlüleri bu kişilerdir denilebilir.

6 harften oluşan Çelebi isminin harf analizi şu şekildedir: ilk harf olan “Ç” harfinin anlamı zevk ve sefaya düşkün kişi anlamına gelmektedir. Duygusal bir kişiliğe sahiplerdir. Ayrıca sanata da düşkünlükleri olduğu söylenebilir. İkinci harf olan “E” harfi ise ruhsal aleminin çok karışık olduğu anlamına gelmektedir. Ani iniş ve çıkışlara sahip olduğu bilinir. Ayrıca üzüntü ve sevinçleri aynı anda yaşayabilmektedirler. Rahatsız oldukları durumlar oldukça azdır ve aynı zamanda insancıl kişiliklere de sahiptirler.

Üçüncü harf olan “L” harfi ise yetenekli bir kişilik ve karaktere sahip olduğu anlamı taşımaktadır. Birçok alanda yeteneklidirler ve sanatsal yönleri ağır basmaktadır. Dördüncü harf olan “E” harfi ruhsal aleminin çok karışık olduğu anlamına gelmektedir. Ani iniş ve çıkışlara sahip olduğu bilinir. Ayrıca üzüntü ve sevinçleri aynı anda yaşayabilmektedirler. Rahatsız oldukları durumlar oldukça azdır ve aynı zamanda insancıl kişiliklere sahiptirler.

Beşinci harf olan “B” harfi ise önsezi ve altıncı hislerinin kuvvetli olduğu anlamına gelmektedir. Önsezi ve altıncı hislerine dayanarak hamlelerde bulunmaktadırlar. Aynı zamanda umutlu ve iyimser kimselerdir. Son harf olan “İ” harfi ise kırılgan ve duygusal kişiler oldukları anlamına gelmektedir. Kolay incinmeye müsait hassas kişiliklere sahiptirler.

Çelebi isminin anlamı bu şekildedir. Daha birçok özellikleri olmasına rağmen en baskın özellikleri böyle sıralanabilir.

Öncelikle fazlasıyla yaratıcı kişiliğe sahip oldukları söylenebilir. İnsanlar ile iletişim konusunda oldukça yetenekli ve beceriklidirler. İletişim konusundaki yetenekleri sayesinde yanlış insanları da kolayca hayatlarına dahil etmekten çekinmezler. Ayrıca ruh halleri değişkendir ve fazlası ile tutkulu kişilerdir denilebilir.

Çelebi isminin kişilik analizi sonucu diğer özellikleri: Aşk ve aynı zamanda özgürlüklerine düşkün kişilerdir. Bu durum zaman zaman hayatlarında tezatlıklar oluşturabilmektedir. Sosyal kişiler olarak arkadaşları ile vakit geçirmekten keyif alan kişilerdir. Aynı zamanda tarafsız olabilme eğiliminde kişilerdir denilebilmekte.

Ayrıca dost canlısı, duygusal ve hassas kişiler oldukları da söylenebilir. Sadık ve vefalı kişiler oldukları da bilinmektedir. Aynı zamanda açık fikirli ve medeni kimselerdir. Sanat ile fazla ilgilidirler. Bu durum iş hayatlarını da sanat yönünde tercih etmelerine sebep olabilir.

Hevesleri çabuk sönebilen kişilerdir. Bu sebep ile gerek iş hayatlarında gerekse özel hayatlarında bu özelliklerinin farkında olarak dikkatli ve dengeli hareket etmeleri faydalarına olacaktır.

Çelebi ismi Kur’an-ı Kerim’de bulunmamaktadır ama caiz olmayan isimler kategorisinde de adı bulunmadığı için Çelebi ismi caiz mi sorusunun cevabı evet caizdir.

Herhangi bir kişiye bu adın koyulmasında bir sakınca yoktur. Güzel anlamlar ve analizler içeren bu ismi kullanabilirsiniz. Verilen bilgiler doğrultusunda Çelebi isminin anlamı bu şekildedir.

Çelebi isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 8 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sağlam Kan
  • 2 – (“Durulmak’Tan Buyruk) Duru Bir Duruma Gel, Durulaş, Berraklaş
  • 3 – Efendi, Nazik Ve Kibar.
  • 4 – Şehir Terbiyesi Almış Okuryazar Kimse.
  • 5 – Görgülü, terbiyeli, olgun kimse.
  • 6 – Bektaşi ve Mevlevi pirlerinin en büyüklerine verilen san.
  • 7 – Kayınbirader.
  • 8 – Osmanlı devletinin ilk devirlerinde şehzadelere verilen unvan. Musa Çelebi, Süleyman Çelebi. – Mevlevi tarikatının başı bu adla anılırdı. Mevlana veya Hacı Bektaş soyundan olan kimse.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Çelebi ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Çelebi ismini kullanan 2.849 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Çelebi ismini kullanan 279 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Çelebi ismini kullanan 741 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Çelebi ismini kullanan 119 kişi bulunmaktadır.

Çelebi isminin Türkiye sıralaması

Çelebi en çok kullanılan 1893. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 913. isimdir.

Çelebi isminin Harf Analizi

Kişiye Çelebi ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Ç : Zevk sefa düşkünü çağrıştırır, bu harfi içermese de olur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Çelebi İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Çelebi ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Çelebi isminin anlamını gözden geçirin!

Çelebi İsminin Numerolojisi

Çelebi isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Ç: dört
E: altı
L: on beş
E: altı
B: iki
İ: on iki
TOPLAM: 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap