Celali İsminin Anlamı

Celali İsminin Anlamı

Ülkemizde isimlerin anlamlarının yeri oldukça büyüktür. Merak edilen isimler arasında Celali ismi de yer alır. Celali isminin anlamı nedir? sorusu hakkında açıklama yapılacak olursa; Genellikle Kur’an’da geçen anlamı ile bilinmektedir. Kur’an’da büyüklük, saygınlık ve ululuk olarak geçmektedir. Celali TDK’deki anlamı ise, yüceliğe mensup olan anlamındadır. Bu isim erkek çocukları için kullanılmaktadır. Kökeni Arapça ve Farsçadan gelmektedir. Celali isminin Kur’an’da geçip geçmediği konusunda yapılan araştırmalar sonucunda, bu ismin rahman suresinin 78. ayetinde geçtiği görülmüştür.

Yapılan kişilik analizleri sonucunda belli bir isme sahip kişiler, kendi kişiliklerinin nasıl olduğu gibi birçok konuya da hâkim olabilmektedir. Bu noktada Celali isminin kişilik analizi hakkında detaylı bir açıklama yapılacak olursa; Bu isme sahip kişilerin genellikle hoşgörü ve iyilik üzerine kurulu bir hayatları mevcuttur. Çevredeki insanlar tarafından çok sevilirler. Kötü günlerinde birçok dostunun yanında olması bakımından, kötü gün dostu olarak adlandırılmaktadırlar. Zor durumda olan kişilere kol kanat germesi ve merhametli davranması, her zaman takdir toplamaktadır. Saygılı, ailelerine bağlı kişilerdir. Hayatları boyunca tek vazgeçemedikleri özgürlüktür. Özgürlüklerine düşkün kişilerdir. Sürekli olarak kendilerini yenileyen ve yenilik peşinde koşan kişilerdir. Monoton bir hayattan uzak durma eğilimindedirler. Hayatlarına alacakları kişilerde, aynı düzeyde merhametli, saygılı ve aile bağlarına kuvvetli olmalıdır. Saygısızlığa ve laubali tavırlara tahammülleri yoktur. Cömert, fedakar, anlayışlı ve sürekli olarak iyilik yapmak amacı içinde oldukları için, çevredekiler tarafından pollyanna olarak adlandırılırlar. Aile bağları oldukça kuvvetlidir. Karşısındaki kişileri de aynı derecede saygılı ve ailelerine bağlı olmasına özen gösterirler.

 Celali isminin olumlu yönleri, ilgili, şefkatli, kararlı, anlayışlı, detaylardan hoşlanan, detaycı, araştırmacı, paylaşımcı ve sezgisel olmasıdır. Olumsuz yönlerinde ise, sürekli erteleyen, kuşkucu, detaylarda boğulan, rahatına düşkün ve hiçbir şeyden vazgeçmemesidir. Fiziksel özellikleri açıklanacak olursa; Belirgin yüz hatlarına sahiptirler. Ailelerindeki kişilerden daha uzun boyludurlar. Gür ve dalgalı saçlara sahiptirler. Omuzları dik ve geniştir. Sert ve kararlı bakışlara sahiptirler. Gözleri genelde açık renklidir.

Birçok kişinin dikkate aldığı ve genel olarak kişilikler hakkında bilgi veren harf analizleri de, merak edilen konular arasında yer almaktadır. Celali ismi harf analizi açıklanacak olursa, C: Konuşma ve yazma yeteneği olan kişileri çağrıştırmaktadır. E: Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele eden kişileri temsil eder. L: Sanatı seven ve sanatsal yeteneğe sahip olan kişileri çağrıştırır. A: Enerjik ve atılgan anlamına gelmektedir. L: Sanatı seven ve sanatsal yeteneğe sahip olan kişilerdir. İ: Duygusal ve hassas kişileri temsil eder.

Celâli ismi konusunda merak edilen bir diğer konu da, bu isme benzer isimlerdir. Anne ve babaların daha çok merak ettiği, Celali ismine benzer isimler kız ve erkek isimleri olarak iki kategori şeklinde açıklanacak olursa; Erkek isimleri Celal, Celil, Celalettin, Celaddin, Cemali, Cumali, Celayir, Celasun ve Mihrali’dir. Kız isimleri arasında ise, Celile, Hilali, Zelali ve Celilay yer almaktadır.

İsimlerin caiz olup olmadığı ve dinen bir sakıncasının bulunmadığı konuları, genel olarak önem verilen konular arasında yer alır. Celali ismi caiz mi sorusu açıklanırsa, bu isim caiz olmayan isimler arasında yer almamaktadır. Anne ve babaların, çocuklarına koymak istedikleri isimler hakkında anlamlarına bakarak tercihte bulunmaları gerekir.

Celali ismi hakkında merak edilen bir diğer konu da, bu isme sahip olan ünlülerin varlığıdır. Celali ismine sahip olan ünlüler hakkında yapılan araştırma sonucunda, bu isme sahip ünlü bir ismin olmadığı ortaya çıkar.

celali-isminin-anlami-81626
Celali İsminin Anlamı

Celali isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Yüceliğe mensup.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Söylenişi: celâ.li:
Kuran ‘da geçiyor.

Celali ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Celali ismini kullanan 335 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Celali ismini kullanan 54 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Celali ismini kullanan 19 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Celali ismini kullanan 9 kişi bulunmaktadır.

Celali isminin Türkiye sıralaması

Celali en çok kullanılan 4278. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 2097. isimdir.

Celali isminin Harf Analizi

Kişiye Celali ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

C : Konuşma ve yazma yetenekleri olan çağrıştırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Celali İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Celali ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Celali isminin anlamını gözden geçirin!

Celali İsminin Numerolojisi

Celali isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

C: üç
E: altı
L: on beş
A: bir
L: on beş
İ: on iki
TOPLAM: 52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap