Çekirdek Nasıl Saklanır? Kalorisi, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çekirdek, hava almayacak şekilde saklanır. Kalorisi yüksek bir besindir. Kalp ve damar sağlığına faydaları vardır. Aşırı tüketim zararlıdır.

Çekirdek

Dört mevsim boyunca, yediden yetmişe herkesin tüketmekten keyif aldığı çekirdek hiçbir zaman popülerliği sönmeyen bir besin kaynağıdır. Kuruyemiş çeşidi olarak bilinen çekirdeğin film ve dizi izlerken, oyun oynarken, muhabbet ederken ve hatta misafirler ikram olarak dahi tercih edildiği aşikârdır.

Tuzlu ya da tuzsuz olarak tüketilen çekirdeğin son zamanlarda işlenen farklı türleri de çıkmaktadır. Baharatlı çeşitleri, ekstra tuzlu çeşitleri ya da deniz tuzlu ve tamamen sade çeşitleri de mevcuttur.

Tüketimine her mevsim devam edilen ve bulunması da oldukça kolay olan çekirdeğin en sevilen kuruyemişlerden biri olduğu bilinir. Çocukların da yetişkinlerin de büyük bir keyifle tükettiği siyah çekirdek aynı zamanda beyaz ve siyah olarak da çeşitli türlere ayrılıyor.

Çekirdek Nasıl Saklanır?

Evinizde sık sık bulundurmak istediğiniz çekirdek nasıl saklanır diye merak ediyorsanız, en kolay şekilde saklanan ve kolay kolay bozulmayan besin kaynaklarından biri olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kuru bir besin kaynağı olduğu için çekirdekleri buzdolabı gibi soğuk bir alanda saklamanıza gerek yoktur. Kuru ve gölge bir alanda saklamanız yeterli olacaktır. Güneş ışığından uzak bir yerde ve özellikle de cam kavanozlar içerisinde saklayabilirsiniz.

Cam kavanozu olmayan kişiler için ağzı vakumlu olan ya da normal buzdolabı poşetleri ve plastik kaplar içerisinde de çekirdekler rahatlıkla saklanabilir. Ancak bu tür kuru yemiş türlerini cam kavanozda ve kuru bir alanda saklamak her zaman daha doğru olacaktır.

Çekirdek Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Çekirdek yemeklerde nasıl kullanılır gibi bir soru her zaman her besin kaynağına dair merak edilen sorulardan birisidir. Çekirdeğin kullanım alanları çeşitlidir. A

ncak en çok tek başına tüketilmesi sevilen çekirdeğin kurabiye ve poğaça gibi tariflerde de kullanımına rastlayabilirsiniz. Ayıklanmış olan çekirdeklerin içlerini, kurabiyelerin üst kısımlarında süs olarak kullanabilirsiniz.

Çekirdeklerinizin içini ayıkladıktan sonra blender yardımıyla geçirdikten sonra toz haline getirebilir ve baharat gibi de kullanabilirsiniz. Tozunun inceliğine siz karar verebilir ve poğaça tariflerinizde de un ile karıştırarak gönül rahatlığıyla kullanabilir ve tariflerinize farklı aromalar katabilirsiniz.

Çekirdek Faydaları

Her kuruyemişin gibi çekirdek faydaları da saymakla bitmez. Düzenli aralıklara tüketilmeye devam ettiğiniz sürece çekirdeğin faydalarından oldukça yeterli bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Özellikle de günlük en az bir avuç tüketildiği takdirde günlük E vitamini ve selenyum ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Özellikle de E vitamini açısından oldukça zengin içeriğe sahip olan çekirdeğin tuzlu ya da tuzsuz, yağlı ya da yağsız olanlarını damak tadınıza göre tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı kemiklerin oluşmasına ve kasların güçlenmesine yardımcı olan çekirdeklerin aynı zamanda kalp ve damar rahatsızlıklarının riskini en aza indirmede de fayda sağlar.

Çekirdek Nelere İyi Gelir?

Çekirdek faydalarının yanı sıra bir de çekirdek nelere iyi gelir sorusu mevcuttur. Çekirdeğin düzenli kullanım ve yeterli tüketim sonucunda kalp ve damar hastalıklarına karşı iyi geldiği en çok bilinen özellikleri arasındadır. Kemiklere ve kaslara iyi gelerek güçlenmesine yardımcı olur ve özellikle de otoimnün hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan oluşturur.

Çekirdek İçindeki Vitaminler

Birçok açıdan fayda sağlayan ve birçok hastalığın riskini en aza indiren çekirdek içindeki vitaminler ile de zengin bir besin değeri sağlıyor. Özellikle de yoğun miktarda E vitamini ve selenyum içeren çekirdeğin günlük bir avuç tüketilmeli, günlük E vitamini ve selenyum miktarının karşılanmasına olanak sağlıyor.

E vitamini ve selenyumun yanı sıra bir de magnezyum açısından oldukça etkili bir besin kaynağı olan çekirdeğin, kanser türlerine karşı koruma sağladığı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Çekirdek Kalorisi

Bir avuç çekirdek kalorisi günlük olarak yeterlidir. Bir avuç çekirdeğin 100 grama ve 100 gram çekirdeğin 560 kilo kaloriye tekabül ettiği biliniyor.

Günde bir avuç yani 100 gram çekirdeğin tüketilmesi günlük miktar olarak oldukça yeterlidir. Fazla tüketildiği takdirde daha fazla kalorinin alınmasına ve bunun sonucunda da kilo alınmasına neden olabilir. Tüketirken dikkatli olmalı ve siyah çekirdek kalori hesabı yaparak tüketilmelidir.

Çekirdek Zararları

En az faydaları kadar çekirdek zararları da merak edilen konular arasında yer alıyor. Tüm besinlerde olduğu gibi çekirdeğin aşırı tüketiminde de elbette zararlar meydana gelebilir. Ancak bilinen özel bir zararı ve yan etkisi bulunmaz. Çekirdeğin aşırı tüketimi sonrasında ciltte sivilcelenmeler meydana gelebilir. 

Bu gibi bir durumun meydana gelmemesi için yağsız ve tuzsuz olan siyah çekirdeklerin tüketimi tercih edilebilir.

Yağlı ve tuzlu olan çeşitten tüketmeye daha fazla meyilli hale geldiğiniz takdirde, ciltte yağlanma sorunları da meydana gelebilir. Her ne kadar cildinizi temizlemeye dikkat etseniz de, çekirdeğin yağı ve tuzu vücuda gireceği için içten bir yağlanma ve sivilcelenme söz konusu olabilir.

Bunun yanı sıra fazla tüketildiği takdirde kilo alımına da sebep olabilir. Ancak kilo almamak ve cilt sorunlarıyla karşılaşmamak adına yağsız ve tuzsuz olan çeşitlerinden istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Porsiyonlarınıza dikkat ettikçe bir sorun yaşanmaz. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap