Çeçil Peyniri Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları

Çeçil peyniri, börek ve pizzalar kullanılır. Kapaklı cam kaplarda buzdolabında saklanır. Yüksek protein ile faydalar sağlar. Fazlası zararlıdır.

Çeçil Peyniri

Çeçil Peyniri Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları Kahvaltılarımızı baş tacı olan peynir farklı çeşitleri ile sofralarımızı süslemeye devam ediyor. 7’den 70’e herkesin büyük bir keyifle beğenerek yediği çeçil peyniri muhteşem lezzeti faydaları ve vitaminleri ile tartışma konusu oluyor.

Özellikle çocukların büyük bir keyifle yediği çeçil peyniri ülkemizde Iğdır, Erzurum, Kars ve Ardahan gibi illerinde sütün yağının alınması ile yapılıyor. 

Şeklinden dolayı bazı bölgelerde tel peyniri, dil peynir, saçak ve örgü peyniri gibi farklı isimler ile anılan çeçil peyniri farklı şekillerde tüketiliyor. Görünümü olarak iplik şeklinde olan bir peynirdir. Süt yapılırken sütün yağı alındığından dolayı yağsız yumuşak ve tuzlu bir tadı bulunur. Renk itibari ile kasar peynire benzer.

Ancak tel tel ayrılır. Aynı zamanda çeçil peyniri küflenince de ayrı bir lezzet alır. Keçi ve koyun derisinden hazırlana tuluklara basılarak tüketime hazır elde çeçil peyniri yağı alınmış çiğ sütten üretilmektedir.

Çeçil Peyniri Nasıl Saklanır?

Çeçil Peyniri Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları
Çeçil Peyniri Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları

Çeçil peyniri nasıl saklanır sorusunu cevabı aslında çok basittir. Diğer peynir türlerinde olduğu gibi satın aldığınız çeçil peyniri cam saklama kaplarına koyarak buzdolabından saklayabilirsiniz.  Buzdolabının az soğuk alan bölgesinde saklamalısınız. Kesinlikle buzluk ya da derin dondurucuda dondurarak saklamayın. 

Çünkü tuzlu bir peynir olduğu için diğer peynir türlerine göre biraz daha uzun ömürlüdür. Ayrıca peyniri saklamak için kullandığınız saklama kabını hava ile teması kesilmiş olmalıdır.

Ayrıca diğer peynirler ile aynı kapta saklamayın. Çünkü tatları ve kokuları da birbirine karışır.  Tüketeceğiniz zaman zar azar saklama kabından çıkartarak servis yapabilirsiniz.

Çeçil Peynir Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Çeçil peyniri salamura peynir çeşidi olduğundan dolayı sıcak sudan çıkartılarak kullanılması gerekir. Tuzlu bir peynir türü olduğu için kesinlikle künefe ve benzeri gibi tatlıların yapımında tercih edilmemelidir. Bu peyniri taze tüketmek yerine olgunlaştıktan sonra tüketmeyi tercih edin.

Peki çeçil peynir yemeklerde nasıl kullanılır, Çeçil peyniri ile peynirli omleti, börek, mıhlama fırında makarna su böreği, pizza gibi lezzetlerin ana malzemesi oluyor. 

Ayrıca peynirli poğaça, kek ve muftin yapımından da çeçil peyniri kullanılmaktadır. Aynı zamanda kahvaltılarda sade olarak da tüketebilirsiniz.   Kullanım alanı geniş ve lezzetli bir peynir olduğundan dolayı ülkemizde en çok tüketilen peynir türleri arasında yer alıyor.

Çeçil Peyniri Faydaları

Lezzeti kadar çeçil peynir faydaları da en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Çeçil peyniri süt ve süt ürünleri arasında yer aldığından dolayı en çok bilinen faydası bol protein içermesidir. 

Ancak bunların dışında insan sağlığı ve vücudu için gerekli olan vitamin ve minerallere sahip olduğundan dolayı da faydalı besinler arasında yer alıyor.  İşte çeçil peynirini faydaları;

·        Diğer peynir türlerine göre bol miktarda sodyum içerir.

·        Kars kaşarı, lor peyniri, ezine ve benzeri peynire göre kemik erimesine karşı iki kat daha güçlüdür

·        Reflü gastrit v benzeri gibi mide hastalıklarına iyi gelir

·        Kronik bronşite karşı güçlü bir silahtır

·        Ph seviyesi yüksek bir besindir yüksek miktarda kalsiyum içerir

·        Az yağlı bir peynir türü olduğu için yüksek kolesterole iyi gelir.

Hem lezzet yönünde hem de faydaları bakımından üst düzey bir kalitede olan çeçil peyniri çocukların mutlaka tüketmesi gereken kahvaltıları arasında yer alıyor.

Çeçil peyniri Nelere İyi Gelir?

Rengi kokusu faydaları bakımından muhteşem bir lezzet olan çeçil peyniri nelere iyi gelir, çeçil peynirin faydaları oldukça fazladır. Çeçil peyniri yüksek oranda kalsiyum içerdiğinden dolayı kemik gelişimine oldukça etkilidir. Özellikle bebek bekleyen anne adaylarının bu lezzeti bol miktarda tüketmesi önerilir. 

Saç sağlığı koruyan çeçil peyniri erken yaşta başlayan saç dökülmelerini önler. Ph seviyesi yüksek olduğu için ağız ve diş sağlığından oldukça etkilidir.  Aynı zamanda bağışıklık sistemini koruyan çeçil peynirini her yaştan insanın tüketmesi gerekir. Ayrıca yağsız ve hafif bir besin olduğundan dolayı mideye oturup kalmaz. 

İştah açıcı özelliği vardır ve hazımsızlığı engeller. Yüksek kolesterolü düşürdüğünden dolayı kalp sağlığını korur ve kan basıncısı dengeler.

İçeriğindeki yararlı vitamin ve mineraller sayesinde cilt sağlığını koruyan çeçil peyniri sinir sistemine de faydalı olduğu söylenmektedir. Doğum sonrası anne sütünü artırdığı söylenen çeçil peyniri vücudun zinde ve dirençli kalmasını sağlamaktadır.

Ayrıca içeriğindeki büyük yüksek düzeydeki mineraller hafızayı güçlendirir ve Alzheimer hastalığın önlediği de söyleniyor.

Ayrıca kilo vermek isteyenler mutlaka diyet listelerinde çeçil peynire yer vermelidir.  Bağırsaklardaki bakteriyi yok edip, bağırsak florasını korumaktadır. Kötü huylu tümörlerin gelişimini engelleyen çeçil peyniri çocuklarda boy uzamasına yardımcı olur. 

Çeçil Peyniri İçindeki Vitaminler 

Çeçil peynirin kimi zaman sabah kahvaltılarında kimi aman omletin içinde kimi zaman poğaçada kimi zaman fırında makarnaya eşlik eden süt ürünlerinden bir tanesidir.

Çeçil peynirinin faydaları tartışılmazdır. Özellikle beslenme uzmanları tarafından tüketimi sıkça önerilen çeçil peyniri içindeki vitaminler nelerdir onlara da değinilmelidir.

 Süt ve süt ürünlerini bol miktarda kalsiyum ve protein içerdiğini hemen herkes biliyor. Çeçil peyniri de bu kategoriye girdiğinden dolayı bol miktarda kalsiyum ve protein içermektedir bu nedenle kemik ve beyin gelimine büyük katkı sağlar.

Bu peynir aynı zamanda yüksek oranda B2 vitamini bakımından zengindir. A, C, D, E, K vitaminleri bakımından zengin olan çeçil peyniri, B12 vitaminlerine de sahiptir.

Bunun dışında insan sağlığı ve vücut gelişimi için çok önemli olan kolin, niasin folat, tiamin, pantotenik riboflavin gibi minerallere sahiptir. Aynı zamanda demir potasyum, gibi çeşitli minerallere de sahip olan çeçil peynirinin kalorisi de oldukça düşüktür.

Çeçil Peyniri Kalorisi

Kimi insanlar kilo almamak kimileri de yüksek kolesterolü ve benzeri gibi hastalıkları olduğundan dolayı tükettiği gıdaların kalorine çok dikkat ederler.

Çeçil peyniri de sevilen ve çok tüketilen bu peynir olduğundan dolayı bu peyniri tüketmek isteyen insanları aklına çeçil peyniri kalori nedir gibi sorular geliyor. 

Yağsız bir peynir olduğundan dolayı düşük kalorilidir. 100 gram çeçil peynirinde yaklaşık 140 kalori 1,0 gram karbonhidrat, 25,0 gram protein, 24,0 gram yağ oranı bulunmaktadır. 30 gramlık bir dilim çeçil peynirinde ise 96 gram kalori bulunmaktadır.

Kaşar ve benzeri peynirlere daha az yağlı olan çeçil peyniri, kaynama oranını göz önünde bulundurduğumuzda bile en sağlıklı ve hijyenik peynir türleri arasında yer almaktadır.

Çeçil Peyniri Zararları

Çeçil peyniri zararları olarak bazı kişilerde laktoz sindirmek kolay oluyor. Bu kimselerde çeçil peyniri şişkinliğe eden olur. Ayrıca süt ve süt ürünlerine karşı alerjisi olanlar, brusella hastalığı olanların bu peyniri tüketmesi sakıncalıdır.

Ayrıca çeçil peynirini tüketirken çiğ sütten yapıldığını unutmamalı ve pastörize edilmiş olanlarını tüketmelisiniz. Aynı zamanda tuzlu bir peynir olduğu için yüksek tansiyonu olanların çok fazla tüketmemesi gerekir.

Herhangi sağlık problemi olmayan herkes günde otuz gram ya da haftada üç dört kez birer dilim olmak koşulu ile çeçil peynir tüketebilir. Bunun dışında marketlerden çeçil peynir alırken mutlak son kullanma tarihine göre almanız ve tarihi geçmiş ya da son kullanma tarihine az kalmış olanlarını kesinlikle almayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap