Cazibe İsminin Anlamı

Cazibe İsminin Anlamı

İsimlerin karaktere direkt olarak etkili olduğu düşüncesi günümüzde yaygınlaşmaya devam ediyor. Aileler çocuklarına isim verirken değer yargılarına, yaşadığı coğrafyaya, inanç şekillerinin etkisinde kalmaktadır. İsim verme durumu bu bağlamda sosyal bir süreçtir. Psikolojik anlamda da anlam ifade eden bu süreç kişilerin hayatında başlangıç açısından önemli bir rolde desek yanlış olmaz. Tabii ki bunu direkt kaderle ilişkilendirmek mantık dışıdır. Evet, isimler hayatımıza etkili ancak her şeyi de bu belirlemiyor elbette. Bu yazımızda sizlere Cazibe isminin anlamı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz, bakalım bu isim ne anlamlar ifade ediyor.

Cazibe isminin TDK’deki anlamı çekicilik, çekim, alımlı, sevimli anlamlarını ifade eder. Genel olarak Türkçe de ise dikkati ve ilgiyi üzerine çekebilme, albenisi olma, alımlılık anlamında kullanılır. Cazibe isminin kökeni ise Arapçadan gelmektedir.

Türkiye’de yapılan araştırmalar sonucunda bu ismin kız isimleri arasında en çok kullanılan 1664. isim olduğu sonucuna varılmıştır. Yine istatistik verilerine göre bu ismi kullanan 497 kişi olduğu görülmektedir. Cazibe ismi Kuran’da geçer mi diye merak edenler içinse, bu ismin Kuranda geçmediğini söyleyelim. Peki, Cazibe ismi caiz midir, yani İslami açıdan kullanımında bir sakınca var mıdır diye bakalım. Araştırmalarımız sonucunda ise bu ismin caiz olmayan isim listesinde olmadığını görüyoruz.

İsimlere göre kişilik analizi son zamanların popüler araştırma konularından. Uzmanlar bu konuda anne ve babalara uyarılarda bulunuyor. Çocuklarının kişiliklerine hayata karşı tavır ve tutumlarında etkili olan isimleri seçerken dikkatli olmakta fayda var. Bu açıdan başvurduğumuz kişilik analiz yöntemi genel bir sonuç içermekle birlikte kesinlik ifade etmez. O zaman gelin hep birlikte bir de Cazibe isminin kişilik analizine bakalım. Bu ismi kullanan kişilerin genel anlamda ince düşünceli, romantik ve zarif kişiler olduğu görülmektedir. Arkadaş canlısı olan bu kişiler tam bir aşk insanı diyebiliriz. Güzel konuşma yeteneğine sahiptirler ve eleştiriye açık değillerdir. Aynı zamanda keyiflerine düşkün ve eğlenceyi seven kişilerdir. Duygularını yoğun yaşayan, hayal gücü yüksek ve inançlarına bağlı olan bu kişiler bir anda beklenmedik kararlar alabilen, marjinal ve sabit fikirli kişiler olduğu görülmektedir. Fiziksel açıdan ise gamzeli, kalın dudaklı, yuvarlak göz yapılı, kalın telli ve dalgalı saçlı, kemerli burun yapısına sahip ve ses tonu kalın kişiler olduğu görülmektedir. Tabii ki bunlar genel tabirlerdir. Cazibe isminin harf analizi için de anlamına bakalım. C: Konuşma ve yazma yeteneği olan, A: Enerjik, Z:Bilimsel okumaları seven, İ:Duygusal yapılı, B:Önsezileri kuvvetli, E: Mücadeleci anlamlarını ifade etmektedir.

Cazibe ismine benzer isimlere örnek olarak; Habibe, Calibe, Cemile, Cahide, Cazip isimlerini verebiliriz. Cazibe ismine sahip ünlüler var mı diye araştırdığımızda ise bu isme sahip bir ünlüye rastlayamadık. Bu isim birçoğumuzun aklına bir dönem Türk dizileri arasında popüler olan Yahşi Cazibe adlı dizinin başrolündeki karakteri getiriyor. Tiplemesi ve sevimli halleri ile sevilen bir karakter olarak zihinlerimizde yerini aldı.

Bir kişiyi tanımamıza ve hitabımız için kullandığımız isimler hem psikolojik, hem toplumsal, he kültürel, hem de dini açıdan etkili olduğunu bu yazımızda da görmüş olduk. Aynı zamandan gelenek ve göreneklerin de izlerini barındıran isimler bu açılardan bakınca daha da önem arz ediyor. Bu bilgiler ışığında alt tarafı bir isim demek çok da doğru olmayacaktır. Peki, sizin çevrenizde Cazibe isimli biri var mı? Varsa da Cazibe isminin anlamı adlı bu yazımızla ne kadar uyuşuyor bir inceleyin deriz.

cazibe-isminin-anlami-83930
Cazibe İsminin Anlamı

Cazibe isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kahraman, cesur
  • 2 – Çekici, alımlı, sevimli
  • 3 – Alımlılık, çekicilik, alım
  • 4 – Yer çekimi, yıldızların birbirini çekmesi.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: ca:zibe
Kuran ‘da geçmiyor.

Cazibe ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Cazibe ismini kullanan 497 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Cazibe ismini kullanan 72 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Cazibe ismini kullanan 46 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Cazibe ismini kullanan 76 kişi bulunmaktadır.

Cazibe isminin Türkiye sıralaması

Cazibe en çok kullanılan 3753. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1664. isimdir.

Cazibe isminin Harf Analizi

Kişiye Cazibe ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

C : Konuşma ve yazma yetenekleri olan çağrıştırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Cazibe İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Cazibe ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Cazibe isminin anlamını gözden geçirin!

Cazibe İsminin Numerolojisi

Cazibe isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

C: üç
A: bir
Z: yirmi dokuz
İ: on iki
B: iki
E: altı
TOPLAM: 53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap