Çay Ne İşe Yarar?

Özellikle nemli iklimleri seven çay Karadeniz bölgesinde yetiştirilen bir bitkidir. Yaprakları koyu yeşildir ve yapraklarında dökülme görülmemektedir. Özellikl..

Özellikle nemli iklimleri seven çay Karadeniz bölgesinde yetiştirilen bir bitkidir. Yaprakları koyu yeşildir ve yapraklarında dökülme görülmemektedir. Özellikle dünya üzerinde farklı çay türleri vardır ve bu nedenle de dünyada kullanımı da oldukça yaygındır. Çay aynı zamanda oldukça faydalı bir bitkidir. Peki çayın faydaları nelerdir?

Çay Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olur

Çayın kolesterol üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Fakat çay tüketiminde genellikle şeker kullanılarak yanlış bir yöntem uygulamaktadır. Bu nedenle şeker insan sağlığını tehlikeye attığından dolayı çay tüketimine karşı bir ön yargı da oluşmuş durumdadır. Çay tüketilirken açık olarak tüketilmesi gerekmektedir. Günde 5-6 bardak çayın kalp sağlığı için iyi olduğu belirtilmektedir.

Metabolizmayı Hızlandırmada Etkilidir

Özellikle yeşilçay tüketimi metabolizmanın çalışmasında oldukça etkilidir. Diyet uygulayan kişiler için genellikle yeşilçay önerilmektedir. Çay kafein içeren bir içecektir. Fakat yeşilçayın kafein değeri oldukça düşüktür.

Antidoksan Etkisi Vardır

Çay bakterilerin temizlenmesinde oldukça etkili bir içecek türüdür. Bu nedenle cilt bakımı için de kullanılmaktadır. Özellikle yeşilçay enfeksiyonlara karşı direnç gösteren bir çay türüdür. Bu nedenle gün içerisinde 4-5 bardak yeşilçay tüketilmesi doğrudur.

Yorgunluğa İyi Gelir

Yorgunluğunuzu atmak için özellikle soğuk kış aylarında çay iyi gelmektedir. İçerisinde kafein olması sizlerin daha dinç olmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra çayın ağrılar üzerinde dinlendirici etkisi de bulunmaktadır.

Özellikle göz kaşıntılarında etkili olan çay gözlerdeki şişliğin inmesine de yardımcıdır. Poşet çayı demledikten sonra kalan çayı göz kapaklarınıza koyarak gözlerinizi 15 dakika dinlendirebilirsiniz.

Çayın spor öncesi tüketilmesi önerildiğinden dolayı kendinizi spor sonrası daha rahat hissetmenize yardımcı olacaktır. Özellikle çayın dinlendirici özelliği olması kas ağrılarında da etkili olduğundan dolayı spora başlamadan önce tüketmeniz çok daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap