Çarşaf Nasıl Dikilir, Hangi Teknikler Uygulanır?

Çarşaf dikimi için seçilen kumaş, tek mi çift kişilik mi olduğu, boyutu ve malzemeler önemlidir. Kumaş kesimi, seçimi ve çarşaf dikme teknikleri yazımızda.

Çarşaf Dikme Teknikleri?

Yataklarımız da bulunan çarşafların sık değiştirilmesi sağlık açısından oldukça büyük bir önem teşkil etmektedir. Çarşaf kırmızı süt değiştiriyorsunuz aynı Renk ve modellerde ki çarşafları kullanmaktan sıkılanlar evde kendi imkanlarınızla çarşaflarınızı dikebilirsiniz.

Zevkinize ait olan renklerde ve desenlerde kumaşları aldıktan sonra uygulayacağınız basit teknikler sayesinde evde kendi çarşaflarını işleminizi gerçekleştireceksiniz.

Çarşaf dikmek için öncelikle doğru bir kumaş tercihinde bulunmak önemlidir. İster yatağı kaplayan tek katlı bir çarşaf kılıf isterseniz de kılıp formunda bir çarşaf tercih etmiş olur kesinlikle polyester kumaş tercih etmeyin.

Çarşaf için seçilen kumaş türü yüzde yüz pamuklu olmalıdır Çünkü pamuklu kumaş dışında kullanacağınız kumaş türleri Vücudunuzun uyku esnasında zararlı bakterilerle sıkıntı yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Çift kişilik yataklar ülkemizde 2.5 metre boyunda 2 metre eninde kesilmiş kumaşlardan yapılır.

Tek kişilik yataklar için ise ideal boy yaklaşık iki metre ve 1.5 metre şeklinde oluşmaktadır. Burçlar ilk gördüğünüz anda size büyük gelebilir fakat dikiş paylarını da göz önünde bulundurulduğu zaman aynı zamanda çarşafın yatak kenarına sıkıştırılacak da göz önünde bulundurulduğu zaman oldukça uygun boyutlardadır.

Elinizde bulundurduğunuz kumaşı doğru şekilde değerlendirebilmek için kumaşı kesmeye karar verdiğiniz yerlerden toplu iğne yardımıyla işaretleme yapmak kesme işleminin doğru gerçekleşebilmesi için oldukça önemlidir.

Kesme işlemini tam anlamıyla doğru gerçekleştirebilmek için çarşaf kumaşını öncesinde yatağınızın üzerine sererek doğru ölçüleri alabilirsiniz. İşaretlediğiniz yerlerden dikiş Payı bırakacak şekilde kesme işlemini gerçekleştirin.

Kumaşın kesik kısmı 2 milimetre kalınlığında ve iki kat olacak şekilde içe doğru patladıktan sonra dikiş makinesinden düz Ya da zikzaklı bir şekilde dikiş işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Dört kenarını bu şekilde overlok dikim gerçekleştirdikten sonra çarşafını da artık kullanım için hazır olacak.

Çift katlı çarşaflarda ise durum biraz daha farklıdır burada çarşafın Uzun yatak ölçülerine uygun şekilde ikiye katlayıp sadece kenar kısımlarını dikmeniz gerekiyor.

Açıkta kalan bir kenarın içerisine yorgan yada battaniye örtmek istiyorsanız bu kısmı düğmeli yapabilir Ya da tamamen açık bırakabilirsiniz.

Tamamen açık bıraktığınız zaman içerisinde fazladan bir pay bırakarak çarşafı sıkıştırma işlemini yapar ve bu sayede içerisine koyduğunuz yorgan battaniyenin dışarı çıkmasını engellersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap