Çarpım Tablosu Ezberlemenin En Kolay Yolu Nedir?

Çarpım Tablosu Ezberleme

Çarpım Tablosu Ezberlemenin En Kolay Yolu Nedir? Çarpım tablosu ezberleme konusunda geçmişten beri gerçekten de çok fazla zorlanmaktadırlar Çocuklar… Bu konu yüzünden matematikten soğuma derecesine gitmektedirler. İlkokul yıllarında bu durum resmen çocukların korkulu rüyası olmuştur. Bu konuda anne, baba ve öğretmenlere de çok fazla iş yükü düşmekte ve planlı hareket edilmesi gerekmektedir. Çarpım tablosu ezberlemenin en kolay yolu nedir sorusuna da kaliteli bir cevap bulmaları gerekir. 

Anne ve babaların da çarpım tablosu nedir, ne işe yarar, nasıl en doğru şekilde anlatılır bunları bilmeleri gereklidir. Hatta anne ve babalarında küçük bir eğitimden geçmeleri çocukları için daha iyi olacaktır. Anne ve babalar çocukları için çarpım tablosu ezberlemenin en kolay yolu nedir diye detaylı bir biçimde araştırmalıdır. B-Bunu en basit olacak şekilde anlamaları için uğraş vermeleri gerekmektedir. 

Çarpım Tablosu Ezberlemenin En Kolay Yolu Nedir?
Çarpım Tablosu Ezberlemenin En Kolay Yolu Nedir?

Hatta öğretmenler ile iletişime geçerek, internetten araştırmalar yaparak bu işlemi çocuklarınız ile birlikte uygulayabilirsiniz. İlkokul yıllarından beri öğrendiğimiz bu tablo ile gerek okul hayatında gerek ise de günlük yaşantımızda birçok işimizi kısa sürede yapabilme pratiğine ulaşacağız. Bu sayede hayatımız daha kolaylaşacak gelişen dünya ile bizlerde bir adım önde olacağız.

Çarpım Tablosunun Mantığı Nedir?

Çarpım tablosu ezberlemenin en kolay yolu nedir derseniz çok fazla yöntemi vardır. Her çocuğun da anlama stili farklı olduğundan bu durumu daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. İsterseniz şarkılar ile oyunlar ile onları sıkmadan öğrenmelerini sağlamak daha yararlı olacaktır.

Tabi bu durum her çocuk da aynı sonucu vermez. Bu yüzden bu konuya başlamadan önce çarpım tablosunu öğretmek istediğimiz çocuğu iyi tanımalı ve onun anlama becerisine göre bir yol izlemeliyiz.  Bu durum hemen zaman açısından hem de daha akılda kalıcı olması açısından çok daha işimize yarayacaktır. Çarpım tablosunun mantığı nedir? Birbiri ile olan ilişkisini çarpım yolu ile öğrenmektir.

Burada ki en temel amaç ise çarpım tablosunu zihinden yapabilme pratiğine ulaşmak. Yine  gündelik yaşamda kullanabilme becerisine sahip olmakla birlikte çarpım tablosunu akılda kalıcı hale getirmektir. 

Okul hayatımızın ilk yıllarında matematik dersinin ileriki konularını zorlanmadan en iyi şekilde anlamak için bunu öğrenmeliyiz.  Seçeceğimiz meslek hayatında kolaylık sağlaması için çarpım tablosuna ilk aşamada fazlasıyla ağırlık verilmeli temel de tüm bilgileri detaylı bir şekilde öğrenmeliyiz. Bu durumu hayatımızın önemli parçası haline getirmeliyiz. Bu sayede birçoğumuzun korkulu rüyası olan matematik dersini de çocuklarımıza sevdirmeyi başarmış olacağız. 

Çarpım Tablosunu Kim İcat Etti?

Çarpım tablosunu  ezberlemede kullanılan en yaygın yöntem Pisagor tablosudur. Bu terimi Yunan matematikçisi ve alanında oldukça ünlü olan Pisagor bulmuştur ve bu tabloya kendi adını vermiştir. Bu tabloda 2 sayının birbiri ile çarpımı sonucunda kesiştiği nokta hemen bulunur.  Daha akılda kalıcı olmaktadır burada amaç çift ve tek sayılarda ki mantığı anladıktan sonra ezber yapmaktır. Böylece çarpım tablosunu ezberlemenin en kolay yolu nedir sorusuna cevap bulmuş da olacaksınız.

Bu tabloyu 1. yüzyılda mum tableti üzerine yazmıştır Çarpım tablosunu kim icat etti diye sorduğumuz da herkesin aklına British müzesinde yer alan bu tablo gelmektedir. Günümüz de bile birçok kişinin merak ettiği, başkenti Londra olan İngiltere de her yıl binlerce turiste tablonun tarihini ve eşsiz görünümü için misafir etmektedir. Sizler de müzeyi gezmek ve nerede olduğunu öğrenmek isterseniz igrus.com.tr adresinden detaylı bakabilirsiniz.

Çarpma İşlemi Nasıl Anlatılır?

İlk başta satır ve sütunlardan oluşturduğumuz tablonun sağdan sola 1 ‘den 10’a  kadar olan sayılar yazılır. Daha sonrasında en sol taraftan yukarıdan  aşağıya olacak şekilde yine aynı şekilde 1 den 10’ a kadar olan sayılar yazılır. Sayılar birbirine aynı yönde buluşacak şekilde  yerler belirlenir. 

Sonuç oraya yazılır, bu işlemi tüm sayılar için yapıldığında ortaya tamamlanmış bir tablo çıkacaktır.  Bu sayede hem eğlenerek hem de daha akılda kalıcı bir şekilde çarpım tablosu öğreneceğiz. 

Bu işlemi yazarken bile akılda bir şeylerin oluştuğunu fark edecek ve öğrenme hevesiniz daha da artacaktır. Böylece çarpma işlemi nasıl anlatılır sorusuna cevap vermiş olduk.

Çarpma İşleminin Terim Adları Nelerdir?

Her şey de olduğu gibi çarpma işleminde de terimleri isim verilmektedir. Peki çarpma işleminin terim adları nelerdir? Bu sayede konuyu anlamaya çalışırken bu terimleri bilmek işinizi kolaylaştıracak ve daha sistemli öğrenmeye çözüm olacaktır. 


Çarpmak istediğimiz sayıya 1.Çarpan adı verilmiştir diğer çarpmak istediğimiz sayıya 2.Çarpan ve bu çarpımlar sonucunda ortaya rakama Çarpım adı verilmektedir.

İŞTE ÇARPIM TABLOSU ÖRNEKLERİ

Bu örnekleri indirebilir, çıktısını alarak odanıza asabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap