Çanakkale Sözleri

Çanakkale Sözleri “Şu boğaz harbi nedir? Var mı ki dünya da eşi? En kesif orduların yükleniyor dördü beşi” diye başlar Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” şiiri. Her mısra her satır Çanakkale destanını anlatır. Destan mıdır? Evet dünyada eşi benzeri olamayan bir destandır.

Bizler öyle ecdadın çocuklarıyız ki bunları anlatmaya kelimeler yetmez. Dünyanın tüm ordularının vatanımızı elimizden almak için yaptıkları amansız saldırılar. Bizlerin iman dolu yürekleri ile mücadele edemediler. Bu öyle bir mücadeleydi ki bu destanı bizim anlatmamıza gerek yok düşmanlarımız yaşadıklarını anlatsa zaten yeterli olacak. Yaşadıkları yenilgi, yaşadıkları korku tarif edilemez. Bizden kat be kat güçlü ordu ve silahları ile saldırmalarına karşın büyük bir hüsran, çok büyük kayıplar ve yenilgiler ile evlerine dönmek zorunda kaldılar.

Dünyada hiçbir silah, hiçbir ordu vatanını kaybetmek yerine seve seve ölüme giden bir ulusu yenemez. Tüm dünya bunu yaşayarak öğrendi Çanakkale’de. Türklerin tarihi düşmanlarına karşı gösterdiği büyük mücadele ve başarılarla doludur ama Çanakkale Zaferi sadece Türk tarihi değil dünya tarihinde haklı bir yere sahiptir. Toprağın artık kan rengine büründüğü bir mücadeledir Çanakkale.

Özel günler dendiğin de aklımıza birçok özel ve güzel günler gelebilir ama Çanakkale Şehitlerini Anma haftası çok farklıdır. Tarih yazılan bu günleri her sene saygı ve hürmet ile anlamlıyız. Vatanımız uğruna can vermiş askerlerimiz olmasa bir bugünleri göremezdik. Çanakkale sözleri o günleri ve yaşanan müthiş mücadeleyi canlı tutan ve bizleri gururlandıran sözler içerir. Onları okurken bile haklı gururu ilk gün ki gibi yaşıyoruz.

Çanakkale Sözleri
Çanakkale Sözleri

Çanakkale Sözleri

  • Dur yolcu bilmeden gelip geçtiğin bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir.
  • Bugün bizden vatan razı olacak! Nefer şehit, ordu gazi olacak.
  • Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın. Gömelim gel seni tarihe, desem sığmazsın.
  • Dur yolcu bilmeden gelip geçtiğin bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir.
  • Asım’ın nesli. Diyordum ya. Nesilmiş gerçek: İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek. Mehmet Akif Ersoy
  • Türk milletinin Çanakkale’de elde ettiği zafer, bütün dünyaya verilmiş bir insanlık dersidir.
  • Bugün, zaferlerin en büyüğü, günlerin en anlamlısı olan Çanakkale Zaferi ve Şehitler Gününü idrak etmekteyiz.
  • Çanakkale Zaferi; vatan topraklarını korumak için şahlanan Türk ulusunun muhteşem bir destanıdır.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda? Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda. Şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

Onlardan geriye bu topraklar, bu vatan. 18 Mart şehitleri anma gününü saygıyla anıyoruz.

Ey şehit oğlu şehit isteme benden makber, sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber. Aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor. Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor! Mehmet Akif Ersoy

Bu destansı zaferin temelinde güçlü bir inanç, büyük bir vatan aşkı ve özgürlük tutkusu vardır. Çanakkale şehitlerimizi minnetle anmaktayız.

Türkler, Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir. Winston Churchill

Dönmeyi hiç düşünmediler. Bu vatanı evlatlarına bırakabilmek için canlarını gözlerini bile kırpmadan verdiler. Saygı ve minnetle şehitlerimizi anıyoruz.

Çanakkale Zaferi, vatan topraklarını korumak için şahlanan bir milletin bağımsızlığının ve egemenlik aşkının ibret verici kahramanlık destanıdır.

Dur yolcu, bilmeden gelip bastığın, Bu Toprak, bir devrin battığı yerdir. Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın, Bir vatan kalbinin attığı yerdir! Necmettin Halil Onan

Çanakkale Savaşları, modern savaş tarihinde birleşik kara ve deniz savaşlarının başlangıcı ve ilk örneğidir. Japon Prof. Dr. Em. Krg. Hideo Miki

Devletimiz, şehit yakını ve gazilerimizin bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da yanlarında olmaya devam edecektir. Şehitlerimizi anar zaferimizi kutlarız.

18 Mart 1915, Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihidir. Zaferiniz kutlu olsun.

Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hâkim olabilir. Atatürk

Çanakkale Zaferi, vatanseverlik, fedakârlık, cesaret gibi yüksek faziletlerin kahramanca sergilendiği bir destandır. Aziz Türk milletimizin bu onurlu günü kutlu olsun.

Ordunun yardımı olmaksızın Filo’nun başarı sağlayabileceği ümidine kapılmıştım; fakat şimdi bu işte müşterek bir harekatın zorunlu olduğunu anlıyorum. Winston Churchill

Çanakkale Zaferi, vatanseverlik, fedakârlık, cesaret gibi yüksek faziletlerin kahramanca sergilendiği bir destandır. Aziz Türk milletimizin bu onurlu günü kutlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap