Can İsminin Anlamı

Can İsminin Anlamı

Çocuk sahibi olacaklarını öğrenen anne ve babalar daha bebeklerinin cinsiyetini öğrenmeden çocuklarına hangi ismi koyacakları düşünür ve heyecanlanır. Konulacak bu isimler için araştırmalar yapılır, Kur’an’da geçip geçmediğine ya da caiz olup olmadığına bakılır. Çocuklara isim koyarken anlamı da oldukça önemlidir. Çünkü her ismin bir kişilik analizi yapılabilmektedir. Can isminin anlamı nedir? Can ismine dair merak edilenleri inceleyelim.

Can isminin pek çok anlamı bulunmaktadır. Canlılık, hayat ve dirilik, yakın arkadaş, sevgili, Bektaşi ve Mevlevi tarikatlarında bulunan dervişlerin birbirlerine seslenme şekli, kuvvet ve güç anlamlarına gelir. Erkek bebeklere konulan Can ismi Farsça kökenli bir kelimedir. Diğer anlamlarına bakılacak olursa Can ismi; dost ve kardeş, sevimli, tatlı ve cana yakın kimse, insanın iç dünyası gibi anlamlara da gelmektedir.

Can ismi Kur’an’da yer almamaktadır. Çocuklara isim konulacağı zaman yalnızca tek bir yerden anlamına bakılmamalıdır. Can isminin TDK’deki anlamı ise; insanın varlığı, insanlarda ve hayvanlarda yaşam kaynağı, madde dışı unsur olarak ruh, tarikat kardeşi, gönül ve yar, dirilik anlamlarına gelmektedir.

Can ismi Türkiye’de oldukça fazla kullanılan erkek bebek isimlerinden biridir dememiz mümkündür. Kimi zaman yalnızca Can şeklinde yer alırken, kimi zaman da asıl ismin yanında yer alan ikinci isim konumundadır. Can ismi Türkiye’de yaklaşık olarak 48.764 kişide yer almaktadır. Erkek bebeklere konulan isimlerin içerisinde en sık kullanılan 170. isimdir diyebiliriz. Can isminin bebeklere konulma sayısı, Türkiye’de son bir yıl içerisinde 1.430 kişi artmıştır.

Bebeklere konulan her ismin bir anlamı ve bu isimlerin kişilik analizi olduğundan bahsetmiştik. Can isminin kişilik analizini ise; bu isme sahip olan insanların zeki olduklarını ve olaylara karşı mantıklı bir yaklaşım sergilediklerini, çevresinde de kendileri gibi akıllı ve mantıklı insanlar görmeyi sevdiklerini, özgürlüklerine düşkün, ikili ilişkilerinde soğuk yapılı, duygularını gösterme konusunda sıkıntılı ancak kendine göre doğru insanı bulduğunda şüphesiz onu çok mutlu eden kişiler olduklarını söyleyebiliriz. Ayrıca ailelerine karşı fazla düşkün olmayan bir yapıları vardır.  Can isminin rengi ise yeşil renktir.

Can isminin olumlu yönleri; yaratıcı zekaları vardır, yumuşak huylu ve sevecenlerdir. Hoşgörü sahibi, sosyal yapılı, hoş dilli, estetiğe önem veren, nazik, ılımlı ve adalete düşkün kişiler olmalarıdır.

Can isminin olumsuz yönleri ise; detaycılık, sorgulayıcı olmak, titiz ve zor memnun edilen yapılarının olmasıdır.

Her ismin kişilik analizi yapılabildiği gibi harf analizi de yapılmaktadır. Bunun sebebi her harfin bir gezegenle bağlantısı olduğu ve bu gezegenlerin kişinin karakter özelliğinde etkisi olmasıdır. Can isminin harf analizi; C: Konuşma ve yazmadaki yetenek, A: Hareketli ve enerjik, N: Sağduyulu olma ve hayatlarında değişiklik sevmeme şeklinde yapılabilir.

Bebeklere isim konulurken konulacak isme yakın ve benzer nitelikte isimler de araştırılmaktadır. Bunu özellikle kardeşlerde görmemiz mümkündür. Can ismine benzer isimler erkek bebekler için; Ercan, Bircan, Sercan, Ceyhun, Ceyhan, Caner isimleridir. Kız bebekler için; Nurcan, Gülcan, Canan, Ceylan, Candan, Ceylin isimleridir.

İsim konulacağı zaman anlamına, kişilik ve harf analizine dikkat edildiği gibi bu ismin konulmasının caiz olup olmadığına da bakmak gerekmektedir. Can ismi caiz mi? Sorusuna Can isminin bebeklere konulmasında bir sakınca olmadığını söyleyebiliriz.

Can ismini taşıyan pek çok ünlü isim de bulunmaktadır. Can ismine sahip olan ünlüler arasında şarkıcı Can Bonomo, futbolcu Can Bartu, orkestra şefi Mehmet Can Özer, Oyuncu Can Sipahi ve oyuncu Özgürcan Çevik gibi isimleri saymamız mümkündür.

Ekranların sevilen dizisi Mahkum’da küçük oyuncu İlker Yağız Uysal’ın canlandırdığı Can karakteri, Büge ve Barış’ın oğludur.  Dizideki küçük Can tıpkı ismi gibi enerjik ve hareketli bir çocuktur.

can-isminin-anlami-12181
Can İsminin Anlamı

Can isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 12 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Özü Pek, Güçlü Kişilikli Kimse.
 • 2 – Kendinle, Güzelliğinle Övünmelisin, Övünesin
 • 3 – Türk Cana Yakın, Sevimli Türk
 • 4 – Can, Ruh. Hayat.
 • 5 – Hayatiyet, dirilik
 • 6 – Gönül, Yakın Dost, Çok Sevilen Arkadaş.
 • 7 – Mevlevi Ve Bektaşi Tarikatlarında Dervişlerin Birbirlerine Hitabı.
 • 8 – Kişi, fert
 • 9 – Sevgili.
 • 10 – Kuvvet, güç, hayat
 • 11 – Çok içten, sevimli, şirin kimse.
 • 12 – İnsanın kendi varlığı, özü.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Can ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Can ismini kullanan 48.764 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Can ismini kullanan 15.949 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Can ismini kullanan 4.318 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Can ismini kullanan 5.052 kişi bulunmaktadır.

Can isminin Türkiye sıralaması

Can en çok kullanılan 351. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 170. isimdir.

Can ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.430 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Can isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Can isminin Harf Analizi

Kişiye Can ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

C : Konuşma ve yazma yetenekleri olan çağrıştırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Can İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Can ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Can isminin anlamını gözden geçirin!

Can İsminin Numerolojisi

Can isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

C: üç
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 21

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap