Çamaşır Makinesi Temizliği

Çamaşır makineleri yıkama işleminin hemen ardından durulama işlemini yaparlar. Dolayısıyla çamaşır makinesi temizliği denildiğinde akla pek fazla bir şe..

Çamaşır makineleri yıkama işleminin hemen ardından durulama işlemini yaparlar. Dolayısıyla çamaşır makinesi temizliği denildiğinde akla pek fazla bir şey gelmemektedir. Oysa çamaşırların içerisindeki kirlere bağlı olarak bazı bölümlerde kirler kalıcı olarak yer edinebilir.

Yuvarlak olan çamaşır tankı burada en önemli kısımdır. Haliyle kullanımınıza bağlı bir kirlenme gözünüze çarptığı an makineyi boş olarak çalıştırmanız temizliği açısından önem arz eder.

Buna ek olarak çamaşır makinesi temizliği için bazı kullanım kuralları olduğunu söylemek gerekiyor. Bazı insanlar makineleri gelişi güzel kullanırlar. Haliyle makinelerin bu yanlış kullanımdan kaynaklanan kir ve diğer olumsuz etkenleri su yüzüne çıkar.

Diğer bir deyişle sizin yaptığınız yanlış hareketler makinenizin hem iç tesisatına hem de temiz çalışmasına mani olur. Bunlara hemen aşağıda çamaşır makinesi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler olarak sizlere sunuluyor.

Çamaşır Makinesini Nasıl Temiz Kullanırız?

Çamaşır makineleri tam otomatik olduğundan beri yalnızca tek bir tuşla istediğimiz ayara getirip yıkamaya olanak tanıyor. Fakat çamaşırları içerisine doldurup yıkarken dahi dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar var.

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Makinenizi yarım litre ya da bir litre sirke ile çalıştırmanız tüm aksamının, borularının ve çamaşır tankının temizlenmesini sağlayacaktır. Özellikle çamaşır makinesi temizliği için bunun her ay yapılması gerekmektedir. Birçok kişi bunu uygulamasa bile kullanılması gereken temizlik formülleri arasında olduğunu söylemeliyiz.

Çamaşır Miktarı

Çamaşır makinesine koyulan çamaşırların genelde tıka basa olduğunu biliyoruz. Aslında net bir biçimde temizliğinden şüphe ettiğiniz çamaşırlar bu sebeple çıkıyor.

Çünkü makinenin tankları belirli bir kilo sınırlamasıyla üretilir. Bu kilo sınırlaması ise aktif olarak makinenin içerisine atıldığında çamaşırların rahat rahat hareket edebilecekleri miktardan ortaya çıkmıştır.

Ortalamaya baktığımızda çamaşırlarınızı attıktan sonra sıkıştırıp bastırmadan gelişi güzel bir biçimde tanka koymanız gerekiyor. Çamaşırların üzerinde ise 3-4 parmak boşluk bırakmalısınız ki hem su ve deterjan için dönüşüm alanı, hem de mevcut çamaşırlarınızın her kısmının yıkanması için manevra bölgesi oluşsun.

Deterjan

Deterjanlar çamaşır makinesi temizliği için en önemli unsurlardandır. Deterjan gözünün ne kadar pis göründüğünü her açtığınızda görebilirsiniz. Haliyle bu kötü görüntünün hem makinenin iç aksamında hem de kıyafetlerinizde olmaması için kaliteli bir deterjan kullanmak zorundasınız.

Hatta konsantre olarak satılan sıvı deterjanlar çok daha kullanışlıdır. Toz deterjanları ılık suyla birleştirerek sıvılaştırıp, sıvı deterjan bölümünden makinenize verebilirsiniz.

Köpürme

Köpük izleri zamanla makine tankına ve kapak kısmına zarar verebilir. Ayrıca bu izler kötü bir görünüm sağlar. Doğal olarak bunu azaltmanın yolları arasında tuz bulunduğunu söylemeden geçmeyeceğiz. Deterjanın içerisine çok az miktarda tuz ilave etmeniz daha az köpürmesine, köpüklerin kapak bölgesinde birikmemesini sağlayacaktır.

Makinenizin Kullandığı Su

Şehir şebekeleri çoğunlukla kireçli sudan oluşur. Bu nedenle de ister istemez çamaşır makinelerinin su aldığı noktaya dikkat etmeniz gerekecektir. Normal şartlarda kireçli suyun sert olduğu ve eşyaları yıprattığı tescillenmiştir.

Peki makinenin aldığı suyu nasıl yumuşatabiliriz?

Buna imkânımız olmasa dahi çamaşırları korumanın iki yolunu biliyoruz. Bunların birincisi yumuşatıcı ile deterjanı aynı anda kullanmaktır. Yumuşatıcı yerine çamaşır sodası kullanan ev hanımlarının sayısı da azımsanacak kadar az değil.

Makinenizin Konumu

Makinenin bulunduğu konumun temizliği ile ne alakası var diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bilhassa sıkma işlemlerinde makineler 1000-1200 devire kadar çıkabiliyor. Böylelikle makinelerin hareket etmesi, titremesi gibi sonuçlar doğuyor.

İster istemez makinenin içerisindeki deterjan gözünden, gider borusundan ya da su borusundan sızıntılar yaşanabilir bir hal alıyor. Makine temizliği içinde bu durum dikkat edilmesi gereken noktalar arasında dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap