Çam Fıstığı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Faydaları ve Yemekte Kullanımı

Çam fıstığı, dolma gibi yemeklerde kullanımı ile meşhurdur. Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. Bunun yanı sıra kilo vermeye faydaları da vardır.

Çam Fıstığı

Çam fıstığı, çam ağaçlarının yenilebilen tohum kısımlarıdır. Bu çam ağaçları, genellikle Pakistan, Afganistan ve kuzeybatı Hindistan’da yetişir. Ülkemiz dahilinde de yetiştirilen bölgeler vardır. 

bölgeler arasında Aydın, Muğla ve İzmir yer alır. Boyları 1800 ila 3350 metre boyuna ulaşabilmektedir. Yemiş olarak hasat edilen en yaygın çam türleri Meksika pinonu, Çin fındık çamı, Colorado pinonu ve İtalyan taş çamıdır. Kabuğu sert bir yemiştir.

Çam Fıstığı Nasıl Saklanır?

Çam fıstığı,  sert ve kabuklu yemişler arasında yer alır. Bu nedenle çam fıstığı saklama koşulları ceviz, badem gibi yemişler ile benzer özelliklerdedir. Eğer kabukları ile saklanacak ise, nem oranı %50 olan bir alanda 3 yıla kadar saklanabilir.

İç fıstık olarak saklanacak ise, aynı nem oranı sağlanmak şartıyla 6 aya kadar raf ömrü vardır. Çam fıstığı nasıl saklanır sorusunun en önemli cevabı ve püf noktası sıcaklık değeridir. Uygun sıcaklık seviyesi sağlanmadığı takdirde, kabuklu ve ya kabuksuz muhafaza edilmesinin bir önemi yoktur.

Çam fıstığı, düşük miktarda da olsa şeker içerdiği için soğuk yerlerde saklanmalıdır. Vakumlama ve minimum oksijen miktarı, ömrünü uzatmak için uygulanan en önemli tekniklerdir.

Ürünün paketlemesi yapılırken antioksidan kullanılması, raf ömrünü uzatan en önemli yöntemdir. Bu şekilde paketlenen ürünler, uygun şartlar altında muhafaza edilirse verilen zaman aralığında daha iyi saklanabilir.

Çam Fıstığı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Türk mutfağında çok farklı kullanım alanlarına sahip olan çam fıstığı, diğer bir adıyla dolmalık fıstık olarak bilinir ve zeytinyağlı dolmaların vazgeçilmez malzemesidir.

Aynı zamanda salata ve makarnalara efsane bir tat veren pesto sos yapımında da bu yemiş kullanılır.

En çok bilinen kullanım alanlarından biri de tatlılardır. Bunların başında da çam fıstıklı irmik helvası gelir. Ağızda eriyen müthiş tadın içerisinde tat bırakan fıstık, helvanın olmazsa olmazıdır. Aynı şekilde un helvalarının içerisinde de kullanılır.

Kurabiye, kek, ekmek gibi hamur işi yapımında da malzemeler arasında çam fıstığı görmek mümkün. Yumuşacık tariflerin kıtır eşlikçisi olmaktadır.

Bazı salatalar, makarnalar ve iç pilavların yapımında da çam fıstığı kullanılmaktadır. Çam fıstığının yemeklerde kullanımı çok geniş bir alana sahip olup, girdiği her yiyeceği güzelleştirdiği yadsınamaz bir gerçektir.

Çam Fıstığı Faydaları

Kullanım alanlarında olduğu gibi, vücuda fayda konusunda da çok çeşitli etkileri vardır. Çam fıstığının faydaları şu sıralanabilir:

  • Toz haline getirilen yemiş, çorbalara ya da içeceklere katıldığı takdirde sinirleri yatıştırır.
  • Mideyi rahatlatan ve mide spazmlarını önlemeye yarayan, bağırsakta salgılanan kolesistokinin hormonu için teşvik edicidir.
  • Kalp, damar ve tansiyon hastalıklarına karşı direnç sağlar. Tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.
  • İçerdiği asit içerikleri sayesinde zayıflamaya yardımcı olur.
  • Kolesterol dengesinin sağlanmasında görev alır.
  • Romatizma, siyatik, halsizlik gibi kronik durumların tedavisinde gösterdiği etki de çam fıstığı faydaları arasında yer alır.
  • Bal, pekmez gibi gıdalarda birlikte macun haline getirilerek tüketildiği takdirde, cinsel problemlere karşı etki gösterir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı vücuda direnç kazandırır.
  • Anne sütünün artışını sağlar. Bebeğin kemik ve diş gelişimi için faydalıdır.

Çam Fıstığı Nelere İyi Gelir?

Çam fıstığı nelere iyi gelir sorusuna cevap arıyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz. Öncelikle iştahı azaltır. İçerdiği yağ asitleri, iştahı bastıran CCK hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu sayede açlık hissini ortadan kaldırır. Diyet sırasında ya da kilo kontrolü konusunda en büyük yardımcılardan biridir.

İçerdiği yüksek magnezyum protein demir ve doymamış yağ sayesinde halsizlik ve yorgunluk gibi durumları ortadan kaldırarak vücuda enerji verir. Bu enerji uzun süre etkisini kaybetmeden devam eder.

Kalp hastalığına ve ani ölüm riskine karşı önemli bir savaşçıdır. Kalp hastalıklarını önleyici sistematik bir içeriği vardır. Kötü kolesterolün de kontrol altına alınmasını sağlar.

Kemiklerin güçlenmesini ve diş sağlığını önemli ölçüde etkileri. Osteoporoz hastalığının tedavisinde gerekli olan vitamin ve mineralleri içerdiği için önemli bir yardımcıdır. Kemiklerde kırılma ihtimalini de düşürür.

Çam Fıstığı İçerisindeki Vitaminler

Çam fıstığı, yağ ve protein oranı olarak oldukça zengindir. Lif içeriği olmakla birlikte, E ve K vitaminleri de barındırır. Magnezyum, demir, potasyum, fosfor, niasin, çinko, kalsiyum, karbonhidrat, manganez, A vitamini, folik asit, tiamin, pantotenik asit, C vitamini, riboflavin ve bol miktarda enerji içerir. Çam fıstığı içerisindeki vitaminler, vücut için oldukça gerekli özelliklere sahiptir.

 Çam Fıstığı Kalorisi

100 gramdaki çam fıstığı kalorisi, yaklaşık 670 kcal civarındadır. İçeriğindeki yağ oranı %70 olmasına rağmen, kolesterol oranı sıfırdır. Bu özelliği ve içerdiği diğer faydalı vitamin ve mineraller sayesinde oldukça faydalı bir besindir.

Çam Fıstığı Zararları

Her beşinde olduğu gibi bu yemişte de önemli olan nokta kararında tüketimdir. Aşırı tüketim halinde çam fıstığı zararları ortaya çıkabilir. Çam fıstığının bilinen en büyük yan etkisi alerjik reaksiyondur.

İlk olarak 1958 yılında iki doktor tarafından tanısı konulan alerji, daha sonraları birçok vaka üzerinde görülerek kayda geçmiştir. Bunun dışında belirgin bir yan etkiye rastlanmamıştır. Ancak önerilen; günlük tüketim miktarına dikkat edilmesidir. Bu miktarda günde 25 gram civarındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap