Çalba Otu Nedir? Ne İşe Yarar?

    Avrupa’dan tüm dünyaya yayılan, son yıllarda Türkiye’de yetiştiriciliği artan Çalba Otu büyük paralar karşılığında satılabiliyor. Bil..

Avrupa’dan tüm dünyaya yayılan, son yıllarda Türkiye’de yetiştiriciliği artan Çalba Otu büyük paralar karşılığında satılabiliyor.

Bilhassa cilt bakımı için değişilmeyecek bir yapıda olması onu özel kılan unsurlar arasında. Marmara, Ege ve Akdeniz’in yanı sıra Trakya’da dahil olmak üzere 200’ün üzerinde Çalba otu çeşidi yetiştirilmeye başlandı. Böylelikle ülkemizin dört bir yanında Çalba otu çayının yararları gündeme gelmeye başladı.

Yaz boyunca üç aylık süreçte tüm güneşi çekmesiyle beraber otlarla kaplı bir bitki şeklini alır ve çevresine bir ışık süzmesi saçarak büyür.

Gerçek anlamda yaz ayının sonu gelmeden toplanmadığı takdirde sıradan bir ota dönüşebilir. Çünkü bu tip yararlarıyla ön plana çıkan bitkilerin tüm faydalarını görebilmeniz için zamanlamaya dikkat etmeniz gerekir.

Renginin kahverengiye dönmesiyle birlikte Çalba otu kullanımı pek yarar sağlamayacaktır.

Çalba Otu Nasıl Kullanılır?

Çalba otunun kullanımı aslında zor olmamakla beraber diğer şifalı bitkiler gibi aynı ölçütte değerlendirilebilir.

Örneğin bitki çayları son dönemlerin en popüler kullanım şekli olarak düşünülüyor. Haliyle Çalba otu çay olarak kullanıldığı gibi ekstradan cilt bakımının değişilmez unsurlarından birisi haline geliyor.

Kurutulan bu bitkinin kuru ve nemsiz bir ortamda saklanması oldukça önemlidir. Bu sebeple her ne koşulda kullanırsanız kullanın kesinlikle saklama ritüellerine dikkat etmelisiniz.

Dikkat edilmediğinde kesinlikle faydalarını göremeyeceğiniz bir bitki olması unutulmamalıdır. Aynı zamanda Türkiye’de bilinen isimleri arasında şunlarda yer almaktadır.

Sığır Otu

Sığır Kuyruğu

Calba Otu

Kral Mumu

Çalba Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Çalba otundan çay yapmak için öncelikle kurutulmuş bitkiye ihtiyaç duyarsınız. Çiçekleri ve otları kurumamış bitkinin çayını yapamayacağınızı, yapsanız dahi faydalarını net olarak alamayacağınızı belirtmeliyiz.

Çalba otu demleme süresi ortalama 7-8 dakikadır.

Bu süreçte iki tatlı kaşığı kurutulmuş bitkiye 2-3 bardak su ekleyerek demliğe ilave etmelisiniz. Demlenme süresinin ardından ise süzmeden içilmemesi önerilir.

Süzüp servis ettikten sonra gün içerisinde maksimum 3 bardak içebileceğinizi hatırlatalım.

Çalba Otuyla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Hemen hemen her derde deva olan güzellik iksirlerinden sayılan Çalba otu cilt bakımının altın kuralları arasında yerini almıştır.

Dilerseniz saç bakımı içinde tercih edebileceğiniz bitkiyi çiçeklerini ve kurutulmuş yapraklarını dahil ederek duş aldığınız suya ekleyebilirsiniz.

Suya salacağı içeriğiyle birlikte çok daha parlak ve pürüzsüz bir tene, daha canlı saçlara sahip olmanız mümkün olmaktadır.

Çok eskiden beri kullanılan bitkinin iyileştirici özelliğinin çok güçlü olduğunu bilmekteyiz. Lapa kıvamına kadar dövdükten sonra açık bir yaranın üzerine uygulamanız kısa sürede iyileşme belirtilerine sebep olacaktır.

Çalba Otu Faydaları

Tamamıyla üst boyun ve göğüs bölgesindeki sorunlara odaklı bir bitki gibi gözükse de en iyi idrar söktürücülerden birisidir. Üstelik psikolojik anlamda rahatlamak için son derece uygun bir seçenek olabilir.

Solunum Sorunlarına İyi Gelir

Solunum yolunda darlık çekenler için daha kaliteli bir solumayı mümkün kılar. Üstelik soluk borusunda bulunabilecek mukoza birikintisini sökmede oldukça başarılıdır.

Balgam Söktürücü

Balgam biriktiriyor ve solunum anında ya da yutkunmada problem yaşıyorsanız yine çayını içerek bu sorundan kurtulma ihtimaliniz çok yüksek.

Ses Tellerini Rahatlatır

Stres anında a da farklı sebeplerden ötürü ses tonunuzun incelmesi ya da kalınlaşması son derece normaldir. Bunu yenebilmek için bir bardak Çalba otu çayı içebilirsiniz. Aynı zamanda ses kısıklığı içinde aktif tedavi metotları arasındadır.

Göğüs Sorunları

Öksürük, Zatürre, solunum yolu enfeksiyonu gibi göğüs hastalıklarına dayanan bazı rahatsızlıklarda alternatif çözüm yolları arasında bulunabilir. Öksürüğü kısa sürede kesmesiyle bilinmektedir.

Böbrek Ağrılarına İyi Gelen İdrar Söktürücü

Hem mide üşütmesine dayalı böbrek ağrılarında hem de idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılabilmektedir. İdrar söktürücü olarak birçok kişinin rahatlamasına sebep olmuştur.

Doğal Sakinleştirici

Birçok bitki çayının sakinleştirici etkisinden haberdarız. Onlardan birisi de Çalba otu çayıdır.

Yaraların Geçme Hızını Arttırır

Yaraların çok çabuk iyileşmesini sağlayan, deri ve saç teninizi yumuşatan, yara tedavisinde eşi benzeri bulunmayan bir bitki olduğunu vurgulayalım.

Hastalıklara Karşı Kullanım

Bademcik şişmesi, yüksek ateş, halsizlik, kas ağrıları, eklem uyuşuklukları, grip ve nezle gibi hastalıklarla mücadelede önemli rol oynar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap