Buzlukta saklanan hamur işleri Nedir? Neler Saklanır?

Buzlukta saklanan hamur işleri Derin dondurucular ve buzdolabının buzluk kısımları son derece genişledi. Bunun en temel sebeplerinden birisi ise kullanım yoğunluğunun artmasıdır.

Artık yemekleri, kışlık besinleri ve hatta hamur işlerini bile buzluğa atıyoruz. Böylece hazır şekilde bekliyor ve dilediğimiz zaman çıkarıp pişirebiliyoruz. Pratik olduğu kadar lezzetiyle de herkesi büyüleyebileceğiniz tarifleri buzdolabında saklayabilirsiniz.

Tabii ki buzdolabında saklanabilecek hamur işi tariflerini genellemek pek mümkün değil.

Zira her hamurun yapısı buna uygun olmayabilir.

Aslında buzlukta saklanabilir bir yiyecek olmasına rağmen en önemli kıstasın hamurun içeriği olduğunu da söylemeden geçemeyiz.

Hamurun formu ve iç malzemeleri uzun süre dolapta kalıp kalamayacağını gösteren en temel faktördür.

Buzlukta saklanan hamur işleri Nelerdir?

Buzlukta Saklanan Çiğ Hamur İşleri

Dondurucuya atılan gıdaların genellikle çiğ olarak atıldığını söyleyemeyiz.

Kışlık hazırlıklarında çoğu zaman bunun aksine pişirilerek konulmuş yemeklere rastlarız.

Ancak çiğ olarak sebze ve meyvelerin dolaplara konulmasında da bir sakınca yok. Bu aşamada en dikkat edilmesi gereken husus gıdaların belirli standartlarda saklanmasıdır.

Örneğin börek türlerinin hamur işleri arasında en çok tercih edilen dondurucu ürünü olduğunu biliyoruz. Bilhassa yufkayla yapılan Buzlukta Saklanan sigara böreği ya da Buzlukta Saklanan paçanga böreği tarzı gıdalarda bunu sık sık görebiliyoruz.

Sigara böreklerini buzluğa atmadan önce kesinlikle streç filmle sarmak gerekiyor. Bu sayede hava sirkülasyonunun önüne geçmeli ve tamamıyla vakumlu bir ortamda saklanmasını sağlamalıyız.

Eğer ıspanak böreği gibi içerisinde sebze olan bir börek türü koyacaksanız bu kez içinin pişmiş olması gerekiyor. Yani ıspanakları pişirip tıpkı fırına atacakmışsınız gibi böreğin içerisine yerleştirin. Ardından fırına atmak yerine dondurucuya koyarak muhafaza edin. Yine havayla temasını kesmeniz gerektiğini unutmayın.

Ev mantısı için de çiğ bir şekilde dolaba koymanızda bir sakınca yok. Mantı açtığınızda sonrasında da tüketmek için yapmanız gereken tek şey porsiyonlara bölüp dolaba atmak. Buzluğa attığınız mantıları porsiyonlar halinde çıkararak çözdürdükten sonra pişirme aşamasına geçebilirsiniz.

Buzlukta saklanan kurabiye hamuru tarifleri Genellikle servis edilen hamur işleri arasında kurabiye mutlaka bulunur.

Un kurabiyesi ise gerçekten en uzun süreli saklama koşullarına sahiptir. Uzun süre dayanabiliyor olması ise buzluğa atılarak her an hazır tutmamıza sebep oluyor.

Buzluğa pizza atmak ise hem hazır hem de ev yapımları için mümkündür. Dilerseniz pişmiş olarak atabilir ve sonrasında mikrodalga ile ısıtabilirsiniz.

Fakat genellikle çiğ olarak konulduğunu ve yenileceği zaman çıkarılıp pişirildiğini vurgulamak gerek.

Buzlukta saklanan pişi hamuru

Anadolu mutfağının genellikle sabah kahvaltılarının vazgeçilmesi Mayalı hamurun kızgın yağda pişirilmesi ile yapılan bir yiyecektir. Bu yiyeceğin peynir zeytin ile tüketilmesi harika olur. Pratik bir kahvaltı sıcaklar arasında favoridir.

Sizde dilediğiniz kahvaltıda hızlıca servis yapabilmeniz için Ilık suyun içine maya, yoğurt, yağ ve şeker konup biraz karıştırılır ve kabarması beklenir. Bir karıştırma kabının içindeki una tuz eklenip karıştırılır.

Unun orta kısmı açılıp kabaran mayalı karışım dökülür ve hamura yedirilir.

Ilık su eklenerek hamur yoğrulur ve lokma hamuru gibi cıvık bir hamur elde edilir.

Bundan sonra hamur sıkıca sarılıp kabarması beklenir.

Hamur hacimsel olarak iki katına çıktığı zaman eller yağlanarak 50-60 gr büyüklüğünde hamurlar iyice kızdırılmış yağa atılarak kızartılır.

Fazladan yaptığınız bu pişiyi dilerseniz derin dondurucuda veya buzdolabınızın buzluğunda saklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap