Buzdolabındaki Kötü Kokuları Giderme Yolları

Buzdolabındaki Kötü Kokuları Giderme Yolları Buzdolapları evlerin olmazsa olmaz eşyaları olmaktadır. Yiyeceklerin saklanmasında ve taze kalmasında oldukça yar..

Buzdolabındaki Kötü Kokuları Giderme Yolları

Buzdolapları evlerin olmazsa olmaz eşyaları olmaktadır. Yiyeceklerin saklanmasında ve taze kalmasında oldukça yarar sağlayan buzdolapları kimi zamanlar kötü kokular yayabilmektedir.

Bu kötü kokular her buzdolabı açıldığında hissedildiği gibi aynı zamanda yiyeceklere de sinebilmekte ve gıdaların tüketilmemesine neden olabilmektedir.

Buzdolabındaki kötü kokuları giderme yolları bulunmaktadır. İşte bu yollara kısaca bakacağız.

Buzdolabındaki kötü koku neden oluşur?

Buzdolabında kötü kokular oluşmaması için öncelikle buzdolaplarının düzenli aralıklar ile temizlenmesi gerekmektedir. Buzdolabı parçaları karbonatlı veya sirkeli sular ile yıkanabilir ve daha iyi bir temizlik sağlanabilir.

Ayrıca bu parçalara bulaşık makinelerine de atılabilir. Uzun zaman boyunca temizlenmeyen bu parçalar koku yayılmasına neden olmaktadır.

Ürünleri buzdolabına gelişigüzel şekilde koymak, gerekli olan ayırmayı ve poşetlemeyi yapmamak ürünlerin çabuk bozulmasına neden olacağı gibi aynı zamanda buzdolaplarının da kötü kokmasına neden olabilir.

Bunun için buzdolabı poşetlerini kullanabilirsiniz.
Buzdolaplarında her ürün için farklı bölümler bulunmaktadır. Bu ürünler gereken yerlere koyulmalıdır. Kahvaltılıklar ayrı bölmede, meyveler ayrı yerde pişen gıdalar ile pişmeyen gıdalar ayrı yerlerde muhafaza edilmelidir.

Örneğin çiğ etler ile pişmiş etler farklı yerlerde saklanmalıdır.

Buzdolaplarında saklanacak yemekler kesinlikle kapakları açık şekilde koyulmamalı ve tüm yiyecekler kapalı tencerelerde, saklama kaplarında veya üzerleri örtülmüş şekilde buzdolabına yerleştirilmelidir.

Buzdolaplarında en fazla koku yapan ürünlerin başında ise peynirler gelmektedir. Peynirler kesinlikle ambalajlanmalı ve sonrasında buzdolabına koyulmalıdır.

Sebze ve meyvelerin uzun süre saklanmaması ve taze şekilde tüketilmesi gerekir.

Buzdolabındaki kötü kokular nasıl geçer?

Buzdolabındaki kötü kokuları en hızlı şekilde geçirmek isterseniz bir çay tabağına koyacağınız karbonatı buzdolabının içinde bekletin ve kötü kokuların kendiliğinden kaybolacağını göreceksiniz.

Çay tabağına demlenmiş çaydan biraz döküp üzerine de bir dilim limon atın ve bu çay tabağını buzdolabında bırakın. Bu da buzdolabı kokularının giderilmesini sağlayacaktır.

Yarım çay bardağı sütü buzdolabında bırakın, bu da buzdolabındaki kötü kokuları giderecektir.

Küçük bir mangal kömürü parçası da buzdolabı kokularına iyi gelecektir.

Kavun kabukları, gazete kağıdı tomarı ve içine pirinç atılacak Türk kahvesi de buzdolabındaki tüm kötü kokuları giderecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap