Bulgaristan Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Ev Kiraları, Araba, Yakıt ve Et Fiyatları Kaç Euro?

bulgaristan-asgiar-ucret-2022

Bulgaristan AB içerisinde en düşük asgari ücret alan ülkeler arasındadır. 2021’de 332 Euro alıyorlar. 2022 maaşı zam ile birlikte 350 Euro civarında olacaktır. Ev kiraları, araba fiyatları, et ve yakıt ne kadar?

Bulgaristan da Avrupa Birliği üyesi olma aşamasında olan ülkelerden birisidir. Kendi para birimi olan Bulgar Levası halen daha tedavülde olsa da yakın gelecekte Euro para birimine geçiş yapacak.

Aynı zamanda son dönemlerde para birimi olarak bir hayli değer kazanması ilgi çekici bir istatistik ortaya koyuyor. Fakat yine de AB yolculuğunda sona yaklaşmasından dolayı global piyasalarda Bulgaristan asgari ücreti ne kadar sorusunun karşılığını Euro cinsiyle görüyoruz.

Bulgaristan’da Asgari Ücret 2022

2021 yılının son aylarına girmişken asgari ücret zamları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Şu sıralar Bulgaristan asgari ücreti 2021 yılı için Avrupa’nın en düşük seviyesini temsil ederek 332,34 € olarak kayıtlara geçiyor.

Tabii ki enflasyon oranıyla orantılı olarak hükümet tarafından yapılacak yeni zam merak konusu haline geliyor. Zira Bulgaristan asgari ücret tutarı 2022 yılında ortalama 50 ile 60 € arasında artacak gibi bir algı söz konusu. Henüz netleşmemiş olmasına karşın yaklaşık olarak 400 €’ya yakın bir meblağa ulaşacağı düşünülüyor. Anlık olarak asgari ücretin Bulgar levası karşılığı ise 656,49 leva seviyesinde.

Bulgaristan Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Ev Kiraları, Araba, Yakıt ve Et Fiyatları Kaç Euro?
Bulgaristan Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Ev Kiraları, Araba, Yakıt ve Et Fiyatları Kaç Euro?

Bulgaristan’da Ev Kiraları Ne Kadar?

Tabii ki asgari ücret tutarı bu noktalardayken işverenlerin daha yüksek maaş vererek çalıştırdıkları işçilerden söz etmek gerekiyor. Yani çok yüksek seviyelerde bir asgari ücretli çalışan istatistiği bulunmuyor. Avrupa’ya kıyasla bu oran yüksek olsa da en basitinden Türkiye ile kıyaslandığında bir hayli düşük. Bulgaristan’da ev fiyatları da buna istinaden ortalama seviyelerde seyrediyor.

Tek odalı stüdyo daire kiralarına bakıldığında şehir merkezlerinde 496 leva, merkez dışındaki lokasyonlarda ise 375 leva bir fiyat ortalaması görülüyor. Bulgaristan’da ev kiraları için üç odalı bir ev baz alındığında ise şehir merkezi ortalaması 864 levaya tekabül ediyor. Daha kırsal kesimlerde ise 653 levaya ev tutulabiliyor.

Bulgaristan’da Market Alışverişi
Bulgaristan’da Market Alışverişi

Bulgaristan’da Market Alışverişi

Bulgaristan’da alkol fiyatları çok uzun yıllar boyunca Türk Lirası ile leva arasındaki uçurumdan dolayı iyi görünüyordu. Ancak şu sıralar baktığımızda bir şişe orta kalite şarabın ortalama 9 leva olduğunu görebiliyoruz. İthal biralar için fiyatlar 2,30 leva sınırındayken yerli biralar için 1,30 gibi uygun bir fiyat etiketi bulunuyor.

Temel gıdalarda ise Bulgaristan’da market alışverişi için genel algının aksine pahalı bir grafik oluştuğunu vurgulamak gerekiyor. Ekmek fiyatı 500 gramlık bir somunda 1,10 leva olarak görünüyor. 12 tane yumurta için ödenen tutar ise 3,10 leva. Beyaz etin kilo fiyatı 9,20 leva iken kırmızı et için bu fiyat 14 levaya kadar yükseliyor.

Ayrıca bir litre süt için 2,10 levalık bir fiyat etiketi görüyoruz. Pet şişede su almak istediğinizde 1,5 litre için ödeyeceğiniz meblağ marketlerde 0,97 Bulgar levası olarak gözlemlenebiliyor. Teknik olarak Avrupa’nın en düşük asgari ücretine sahip olması bu istatistiklerle tescillenebiliyor.

Bulgaristan’da Araba ve Yakıt Fiyatları
Bulgaristan’da Araba ve Yakıt Fiyatları

Bulgaristan’da Araba ve Yakıt Fiyatları

Bulgaristan’da araba fiyatları her zaman olduğu gibi son derece uygun görünüyor. Burada baz aldığımız modellerden Toyota Corolla 1.6 modelde ortalama satış fiyatı halen daha kullanılan Bulgar Levası cinsinden 36.000 levaya tekabül ediyor. Eğer Volkswagen Golf 1.4 satın almayı düşünüyorsanız yine 36.000 Bulgar levası fiyatla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Şu sıralar Bulgaristan’da yakıt fiyatları benzin litresinde 2,10 leva seviyesine ulaşmış durumda. Halen daha uygun kabul edilen bu tutarla beraber taksimetrenin açılış tutarı 1 leva olup her kilometre başına da 0,90 Bulgar levası yansımaktadır. Yani taksiyle ulaşımın son derece uyguna geldiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap