Bulaşık Makinesinde Sararmalar Nasıl Önlenir?

bulasik-makinesinde-sararmalar-nasil-onlenir-35181

Hayatımızı kolaylaştıran ev aletlerinden birisi olarak bulaşık makineleri gerçekten fazlasıyla kullanışlıdır. Doğal olarak herkesin evinde olmasına şaşırmamak ..

Hayatımızı kolaylaştıran ev aletlerinden birisi olarak bulaşık makineleri gerçekten fazlasıyla kullanışlıdır. Doğal olarak herkesin evinde olmasına şaşırmamak gerekiyor. Hem daha az su harcayarak daha fazla bulaşık yıkamamızı sağlıyor, hem de harcayacağımız efor bize kalıyor.

Aynı zamanda insanın göremediği ufak pisliklerin bile çıkabileceği müthiş bir iç rezistans ile su değmeyen yer kalmıyor.

Ancak mutfakta olan bulaşık makineleri çoğunlukla ocağın altında ya da musluğa yakın bir noktada bulunuyor. Bu durumdan ötürü sürekli olarak bulaşık makinesinin sararması şikâyetiyle araştırmalar yapan kadınlara rastlıyoruz.

Keza beyaz eşyaların sararması tümünde ayrı bir soru işareti yaratıyor. Dolayısıyla hepsi için geçerli bir çözüm üretmek gerekiyor.

Bulaşık makinesindeki sararmalar dış ve iç olarak iki ayrı grupta incelenebilir. Dış sararmaların tamamının çevresel faktörlerden oluştuğunu söylemeliyiz. Nem, su, sıçrayan yağlar, yapışan pislikler, dökülen sıvılar, sigara dumanı gibi etkenler mutfaklarda beyaz eşyaların sararmasına sebep olmaktadır.

Haliyle bunu çamaşır suyu ile ya da benzeri bir temizlik ürünüyle silerek çok kolay bir biçimde eski rengine döndürme şansına sahipsiniz.

Bulaşık Makinesinin İçi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesi sararmaları içten oluyorsa bu daha büyük bir sorundur. Genellikle deterjan artıklarından kaynaklansa da buna gider borusunun tıkanıklığı sebep olabilmektedir. Yıkanan bulaşıkların artıklarının makine içerisinde giderden geçemediği için birikmesi zamanla sarı ya da farklı renkte lekeler oluşturur.

Bunu giderebilmek içinse özel deterjanlar bulunabiliyor. Örneğin paketler halinde satılan portakal kristali bunun için son derece etkin bir malzemedir. Deterjan gözüne ekleyeceğiniz portakal kristali bulaşık makinenizin içini pırıl pırıl yaparak mevcut sarı lekeleri yok edecektir.

Üstelik artık hemen her markanın bulaşık makinesi temizleyici jeli ya da kapsülü bulunuyor. Bu sayede jel ve kapsül kullanarak deterjan gözünden makinenin tüm temizliği sağlanabiliyor. Günümüz şartlarında daha aktif bir makine içi temizliği mümkün olmadığından yalnızca bu seçeneği kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bulaşık Makinesindeki Pis Koku Nasıl Giderilir?

İç taraftan başlayan bulaşık makinesi sararmaları aynı şekilde kokunun kaynağını oluşturmaktadır. Portakal kristali ile yapacağınız boş yıkama işleminin ardından bulaşık makinesi kokusu devam ediyorsa mutlaka gider borusunda bir tıkanıklık vardır.

Buna ek olarak makinelerin içinin daha temiz kokmasını sağlayan bazı aparatlar, deterjan kapsülleri bulabilirsiniz. Bunları düzenli olarak kullandığınızda makineniz hem daha temiz hem de daha ferah kokacaktır. Sizin tüm iş yükünüzü hafifleten bulaşık makineleri bu tip bakımları hak eden araçlardır.

Dolayısıyla aksatılmadan yapılmaması temizlik açısından daha büyük sorunları doğurabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap