Buharda Bezelye Yapımı

Özellikle taze sebzelerin buharda pişirilmesi sebzelerin vitaminlerini korumasına yardımcı olmaktadır. Buharda pişen sebzeler aynı zamanda renklerini de koruma..

Özellikle taze sebzelerin buharda pişirilmesi sebzelerin vitaminlerini korumasına yardımcı olmaktadır. Buharda pişen sebzeler aynı zamanda renklerini de korumaktadır.

Vitamin değeri yüksek besinlerden biri olan bezelyeleri sizlerde buharda yaparak hem rengini hem de besin değerini koruyabilirsiniz.

Buharda Bezelye İçin Kullanılacak Malzemeler

Buharda bezelye için öncelikle yarım kilo bezelye yeterli olmaktadır. Eğer kalabalık aileler için bu yemeği yapacak iseniz bir kilo bezelye kullanabilirsiniz.

Buharda pişen yemekler için zeytinyağı kullanımı oldukça önemlidir. Özellikle rengi korunan sebzeler zeytinyağı ile daha parlak bir görünüme sahip olacaktır.

Buharda sebze pişirmek için bir süzgeç işinize yarayacaktır.

Bunun yanı sıra buharda yapılan yemeklerde buhar aparatları da kullanabilirsiniz.

Buharda Bezelye Pişirimi nasıl olur

Buharda bezelye pişirirken öncelikle bezelyelerin kılçıklarını iyice temizlemeniz gerekmektedir. Temizlenen bezelyeler bol su ile yıkanır. Daha sonra yıkanıp süzülen bezelyeleri süzgeç ya da buhar aparatlarına almanız gerekmektedir.

Buhar aparatı yok ise tencere ebatlarına uyumlu olan süzgeçlerden de yardım alabilirsiniz. Süzgeç deliklerinden buharın bezelyelere temas etmesi sağlanacağından dolayı bezelyeleriniz çok kısa bir süre içerisinde pişecektir.

Buharda bezelye pişirirken buharın dışarı çıkmasını önlemeniz gerekmektedir. Dilerseniz ıslak bir tülbent ile bezelyelerin üzeri kapatılarak tencere kapağı da tülbenttin üzerine kapatılabilir.

Buharda bezelyeleri pişirirken ağzı çok geniş olmayan bir tencere kullanmanız buharın daha çok çıkmasına yardımcı olacaktır. Derin fakat geniş olmayan bir tencereye bir miktar su ekleyin ve süzgeci ya da buhar aparatını kapatın.

Bezelyelerinizi kısık ateşte pişirmeniz daha lezzetli bir tat elde etmenizde yardımcı olacaktır. Bezelyeler buhar ile buluştuktan sonra 20 dakika içerisinde yumuşamaya başlayacaktır.

Bezelyelerinizin suyunun hemen çekmemesi için her zaman kısık ateşte pişmesine özen göstermeniz gerekmektedir.

Bezelyeler buharda piştikten sonra ayrı bir tava içerisinde zeytinyağı soğan salça ve domatesler kavrulur.

Daha sonra buharda pişen bezelyeler tavaya eklenir ve bir kaç kez karıştırıldıktan sonra ateşten alınır.

Afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap