Brokoli Haşlama Kaç Dakikada Pişer? Tarifleri

Brokoli Haşlama, sağlğa faydalarından dolayı farklı tarifleri ile karşımıza çıkıyor. Salatası, haşlaması gibi çeşitlerinin pişirme dakikaları da farklılık göstermektedir.

Brokoli Haşlama

Brokoli Haşlama Kış aylarının gözdesi ve tam bir sağlık deposu olan brokoli lezzetiyle de tüm önyargıları yıkıyor. Sağlığa olan katkısı tartışmasız mucizevi etkileriyle bilinir.

Sağlıklı beslenmeyi önemseyen ve kilo kontrolü sağlamak ya da kilo vermek isteyenler için oldukça ideal bir besindir. Brokoli yüksek lif oranı ile bağırsakların ihtiyaç duyduğu tam bir posa ve protein kaynağıdır.

İçeriğinde demir ve pek çok mikro elementin bulunması sayesinde kansere karşı da adeta kalkan vazifesi görür. Kalori itibariyle de pişme şekline göre farklılıklar gösterir. Bir porsiyonluk edecek kadar yani100 gram brokoli ortalama 26 kaloridir.

Buharda brokoli haşlama, suda pişirme, çiğ tüketilmesi, kızartılması, fırınlanması gibi tüketme şekilleri kalori ve besin değeri açısından değikenlikler üretecektir. İşte tüm bu varyasyonları ile çeşitli pişirme teknikleri baz alınarak detaylı brokoli haşlama tarifleri bu yazımızda sizlerle buluşuyor.

Brokoli Kaç Dakikada Pişer?

Brokoli Haşlama Kaç Dakikada Pişer? Tarifleri

Brokoli kaç dakikada pişer sorusu ev hanımları tarafından da tereddütte kalınan bir durumdur. Çünkü pek çok sebzede olduğu gibi fazla pişirilme ya da pişirilme teknikleri vitamin ile mineral kayıplarına neden olur. Bu da yemeğin besin değerini bir hayli düşecektir. 

Bu nedenle brokoli haşlama tarifleri sanıldığı kadar basit değildir. Fakat elbette ki bazı püf noktalarına dikkat edilerek ideal brokoli pişirmek mümkündür. İdeal pişirme yöntemi ise ısıya maruz kalan sebzenin minimum vitamin kaybıyla ve lezzeti korunarak hazırlanmış olmasıdır. 

Brokoli haşlama besin değeri bazında incelendiğinde, sebzenin hiçbir besin kaybı yaşamadan hazırlanması için önerilen yöntemlerdendir. Ancak doğru pişirme yönteminin de bir usulü ve süresi vardır. Brokolinin ortalama pişme süresi 10 ile 15 dakika arasındadır. Fakat düdüklü tencere gibi fonksiyonel bir üründe pişiriyorsanız bu süre 7- 8 dakikalara kadar düşebilir.

Brokoli Pişirme

Brokoli kaç dakikada pişer sorusunu yanıtladıktan sonra bir brokolinin olması gerektiği haliyle piştiğinin nasıl anlaşılacağına dair püf noktasına gelelim. Brokoli haşlama tarifleri arasında suda ya da bir aparat yardımıyla buharda haşlama yöntemleri bulunur. Suda brokoli haşlama yöntemi için:

Güzelce yıkanıp çiçekleri ayrılan brokoliler, sapları alt kısımda kalacak şekilde az bir miktarda kaynayan suyun içerisine bırakılır.

Brokoliler pişerken tencerenin kapağının açık olması önerilir.

Besin değerinin kaybolmaması için mümkün olduğunca az pişirilmesi gerekir.  Bazı ekoller, brokolinin kaynayan suda 3 dakika haşlanmasının yeterli olduğunu söylemektedir.

Kısık ateşte pişirilmelidir.

Brokoli piştikten sonra hala canlılığını koruyabilmesi ve yeşil renkte kalabilmesi için şoklama tekniği oldukça önemli bir ayrıntıdır. Bunun için önceden hazırlanmış buzlu suya, haşlanan brokoliler batırılıp birkaç saniye içerisinde sudan çıkarılmalıdır.

Buharda brokoli haşlama yöntemi ise:

Brokoli Haşlama Kaç Dakikada Pişer? Tarifleri

Brokoliler yıkanıp parçalara ayrılır. Ne kadar küçük çiçeklere ayrılırsa pişmesi o kadar kısa sürede mümkün olacaktır.

Ardından tencere ve tencerenin ebatına uygun bir süzgeç veyahut da buharda haşlama işlemine özel üretilmiş delikli aparat hazırlanır. Tencerede süzgece ulaşmayacak miktarda su olmalıdır. Su kaynadıktan üzerinde iyice ısınmış olan süzgeç ya da aparata brokoliler çiçekleri üste gelecek şekilde yerleştirilmelidir.

Brokolinin yeterince pişip pişmediğini kontrol etmek için kapağı kapalı haşlanmakta olan tencereyi açıp bir çatal yardımıyla bakabilirsiniz. Tencerenin kapağını mümkün olduğunca açmamaya çalışmalısınız. Çünkü bu durum buhar çıkışına ve sebzenin pişme süresinin uzamasına neden olacaktır.

Yoğurtlu Brokoli Haşlama

Brokoli damak tadınıza uygun bir şekilde piştikten sonra sunumu da yine tamamen sizin göz ve damak zevkinize kalmaktadır. Brokoli kaç dakikada pişer sorusu aslında ortalama bir süre ve tekniğe göre cevaplanabilir. Fakat böyle olsa da kişilerin az pişmiş ya da iyi pişmiş sebze tercihleri de önemlidir.Yoğurtlu brokoli haşlama da brokoli uygun bir yöntemle haşlanır.

Akabinde soğuması için bir servis tabağına alınır. Tamamen soğuduktan sonra üzerine yoğurt dökülerek servis edilir. Yoğurt sosa sarımsak, pul biber gibi lezzet arttırıcı malzemeler ilave edilebilir. Ayrıca yoğurt dökmeden önce brokolinin üzerine biraz limon sıkılıp bir miktar da zeytinyağı ilavesi yapılabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap