Boyun Ağrısı Neden Olur

Boynumuz yaşamsal fonksiyonların hemen tümünü bünyesinde barındıran bir kısımdır. Kafa ve gövde arasını bağlayan, şah damarımız dahil olmak üzere solunum, yeme..

Boynumuz yaşamsal fonksiyonların hemen tümünü bünyesinde barındıran bir kısımdır. Kafa ve gövde arasını bağlayan, şah damarımız dahil olmak üzere solunum, yemek ve tüm ihtiyaçlarımızı karşıladığımız bölgelerin dış katmanıdır.

Anatomik açıdan önemi tartışılmaz. Ancak insanoğlunun vücut yapısı ve günlük hayatındaki elverişli kullanımının da son derece önemli olduğu bir konunun üzerindeyiz.

Boynumuz her ne kadar sonuna kadar dönmese de özel yapısı gereği yan tarafa hatta arkamızı görebileceğimiz göz açısını yakalayabilecek kadar dönmektedir.

İşte bu boyun döndürme hareketlerinin belirli bir süre sonra ağrı gibi semptomlara neden olabileceğini hiç düşündünüz mü? Tabi bu durumu yalnızca boyun hareketlerine de yormamak gerekiyor.

Keza bilgisayar başında otururken bile yanlış bir pozisyon almak boyun ağrıları nedenleri arasında ilk üç sırada yer alıyor. Doğrudan tüm insanları etkileyebilecek ve genel anlamda yanlış yaptığımız her şeyin boyun ağrısına sebebiyet olabileceği aşikâr.

Oturuş pozisyonu, doğru yastık kullanmamak, dik durmamak, boynumuzun ters hareketleri bunlardan başlıca olanları arasında sayılabilir.

Boyun Ağrısının Nedenleri

Servikal dist hastalığı olarak tanımlanan ve boyun fıtığı olarak halk arasında yaygın bir bilinme oranına sahip hastalık genellikle sık görülen boyun ağrılarının sonucudur. Tabi ki her boynu ağrıyan için fıtık olacak demek yanlış olur.

Ancak önemsenmeyen her ağrının vücudunuzun acil yardım sinyali olabileceğini unutmamanız gerekmektedir. Bu sebeple de yapacağınız işlerde, atacağınız adımlarda bu konuyu öncelikli olarak ele almalısınız.

Boyun ağrısı sebepleri arasında aşağıdaki kronik, hastalık ve iskelet yapısına dayanan nedenlere rastlanabiliyor.

Duruş Bozuklukları

En çok yapılan hatalardan birisi bilgisayar başında oturmaktır. Ekranın aşağıda oluşundan kaynaklanan bu oturuş bozukluğunda boynumuzda istemsiz bir biçimde aşağı doğru iner. Bu durum zamanla kas spazmı geçirmenize sebep olabilir. Kemik yapısının bozulması belirli bir düzen sonucunda yaşanır. En kötü ihtimalle de fıtık teşhisi, kireçlenme gibi belirtilerle devam eder.

Boyun Fıtığı

Boynumuz birbiriyle ilişikli disklerin intizam düzeniyle bu yapısını korumaktadır. Bu yapının bir arada kalması ise içindeki akışkan sıvı sayesindedir. Fıtık dediğimiz durum bir diskin yerinden oynaması sonucunda sıvının o bölgeyi terk etmesidir. Haliyle boyun fıtığı yavaş yavaş farklı problemler yaratmaya da başlar. Oysa ilk etapta müdahale edilseydi bir boyun ağrısı iken çözümü kolaylıkla sağlanabilirdi.

Psikolojik

Bazen çok stresli olduğumuzda ya da heyecanın yüksek olduğu anlarda ani bir boyun hareketiyle tüm kaslarımızın kasıldığını fark ederiz. İşte bu durum aslında boyun sağlığı için pek yararlı değil. Bu sebeple de psikolojik olarak değerlendirilebilecek kaygısal düşüncelerimizle sağlığımızı riske atmamamız gerekiyor.

Kazalar ve Darbeler

Geçirilen beklenmedik bir travmatik olay boyum ağrısı sebebi olabilir. Genellikle kazalardan sonra, yaşanan talihsiz bir olayın ardından boyunduruk kullanılmasının da asıl sebepleri arasındadır. Aslında vücudumuzun en önemli bölgelerinden birisi olmasına karşın pek dikkatsiz olduğumu kısımlar arasında yer alıyor.

Kireçlenme

Kireçlenme sonucunda boyun ağrısı çekmek gerçekten dayanılmaz olabilir. Fakat zaman içerisinde doktora gidilmezse ve müdahale edilmezse bu sorunun artarak devam edeceği gayet açık bir biçimde ortadadır.

Ki kireçlenme sonrasında daha geniş bir iltihaplı rahatsızlığa dönüşebilir. Romatizma belirtilerinin, eklem ve boyun diskinde iltihaplanmanın belirtileri arasında yer almaktadır.

Boyun Ağrısına Sebep Olan Diğer Faktörler

Genelde kemik ve omurga odaklı rahatsızlıkların tümü boyun ağrısı için geçerli bir sebeptir. Bunun haricinde iyi huylu ya da kötü huylu tümörler, iltihaplı hastalıklar, hormon değişimleri, iç kanama riski olan tüm hastalıklar, iç organlarınızda oluşan deformasyon ve enfeksiyon riski taşıyan tüm olaylar boyun ağrısı için sebepler arasında görülebilir.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Boyun ağrısı kendi kendine geçer algısının tamamıyla yanlış olduğunu belirterek başlamak en doğrusu olacaktır. Genelde ülkemiz şartlarında uygulanan en yanlış hamleler arasındadır. Boyun ağrısı önemli bir rahatsızlıktır ve kesinlikle müdahale edilmesi gerekebilir. Bu durumda da doktor muayenesi kesin suretle kaçınılmaz oluyor.

Doktorunuzun tanı ve teşhisinin ardından boyun ağrısına sebep olan etkenler belirlenerek bunun çözümüne yoğunlaşmak gerekir. Genel anlamda çevreden duyduğunuz ve alternatif yöntemlerle birleştirdiğiniz önermeler işinize yaramayacaktır.

Boyun hayati risk taşıyabilecek kadar hassas bir bölgedir. Bu yüzden burada yaşanacak ufak bir ağrının bile bedelini ağır ödememek için kendinizi şartlandırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap