Boyayan Renkli Çamaşırlar Nasıl Yıkanmalıdır?

Bazı çamaşırlar renk atarak beyazların ve diğer renklilerin boyanmasına neden olur. Boyayan renkli çamaşırları anlamak ve yıkama yöntemleri yazımızda.

Çamaşır yıkamak günümüzde makinelerin geldiği noktayla kıyaslanırsa bir hayli kolaylaştı. Fakat renk salan çamaşırları yıkamak gerçekten kabusunuz olabilir.

Özellikle bekâr evlerinde ve bu konuda bir anne kadar tecrübesi olmayan bireylerde bu durum kötü sonuçlar doğurabiliyor. Tek bir kıyafetin boya salmasıyla birlikte tüm kıyafetleriniz alaca bir renge bürünebiliyor.

Hatta beyazlarla renklilerinizi aynı makinede yıkıyorsanız kesinlikle çamaşırlarınızı bir daha giyemeyeceğiniz bir şekilde çıkarabilirsiniz. Peki boyayan çamaşırlar nasıl yıkanır sorusunun cevabını bulmak bu kadar zor mu?

Aslında bunun kolay yöntemlerle bir problem olmaktan çıkabileceğini söyleyebiliriz. Günümüz şartlarında ortak yıkama deterjanları beyaz ve renkli çamaşırların aynı seferde yıkanmasına olanak verse de bu noktada sorun yaşayanlar bir hayli çekingen davranıyor.

Bir Çamaşırın Renk Salıp Salmayacağı Nasıl Anlaşılır?

Bir çamaşırın renk salıp salmayacağını tecrübeyle bir bakışta anlamak mümkündür. Bu sebeple evlerimizde annelerimiz çamaşırları göz kararıyla ayırarak ayrı ayrı yıkayıp beklenmedik sonuçlarla karşılaşmazlar.

Fakat bizim bunu ayırt etmek için bir takım yöntemlere ihtiyaç duymamız gayet doğal.

O halde bir giysinin ya da giyim eşyasının renk salıp salmayacağını anlamak için ne yapmamız gerektiğine hep birlikte bakalım. Öncelikle aldığımız bir renkli kumaştan yapılma giyeceği önümüze koyuyoruz.

Sonrasında beyaz ve kullanılmayan bir atlet ya da benzeri bir bez parçasını tercih edebiliriz. Renkli kıyafetin bir kısmını suyla ıslatıyoruz. Biraz çitiledikten sonra ise beyaz kumaşa sürtüyoruz. Bu aşamada suyu soğuk yerine sıcak ya da ılık kullanmak işinizi daha da garantiye alacaktır.

Eğer beyaz kumaşa diğer kumaşın renginin bulaştığını görürseniz anlayın ki boya salacaktır. Bu kıyafeti kesinlikle diğer renklilerle ya da beyazlarla aynı anda çamaşır makinesine atmıyoruz.

Aksi halde alaca bulaca bir renk cümbüşüne dönüşen kıyafetlerimizle tanışmamız çok uzun sürmeyecektir.

Boyanan Çamaşırların Renkleri Nasıl Düzelir?

Bir kaza sonucunda tüm çamaşırları aynı seferde makineye attığınızı varsayalım. Haliyle sonuç sizi şaşırtmayacak ve masa örtünüz, çok sevdiğiniz kazağınız, giymekten keyif aldığınız bir body rengarenk olarak çıkacak. Bu durumda yapmanız gereken bazı şeyler sizi kurtarabilir. Ancak bilmeden bu uygulamaları yapabilmeniz pek mümkün değil.

Eğer beyazlarla birlikte renklileri attığınızda çıkan sonuç beyazların dalgalı renklerle karışmış olmasıysa herkesin çözümü çamaşır suyu olur. Fakat çamaşır suyu aynı zamanda beyaz kıyafetin rengini açarken ömrünü kısaltabilir. Bunun için çok daha kolay ve daha zararsız bir yöntem mevcut.

Boyanan Beyazlar İçin Ne Yapılabilir?
Çamaşır makinesinde rengarenk çıkmış bir beyaz kıyafetiniz ya da örtünüz varsa bunu eski beyazlığına kavuşturmak sandığınızdan çok daha kolay. İster ufak renk lekeleri, isterse tümden karmakarışık bir renge bürünmüş olsun yalnızca karbonat ve sıcak suya ihtiyacınız olacak. Sıcak suyun içerisine karbonat ilave edip boyanan beyazlarınızı kabın içerisine koyun.

Burada önemli olan ayrıntı şu ki; karbonatlı suda boyanan çamaşırların ortalama 12 saat kalması gerekir. Aksi halde etkilerini net alamayabilirsiniz.

Sonrasında çamaşırlarınızı tekrardan makineye atarak yıkamanız gerekecek. Daha iyi durulanması gerekecek olan çamaşırların minimum 2 kez durulama programında olması önerilir. Ardından yine bembeyaz beyazlarınız karşınıza çıkacak.

Boyanan Renkliler İçin Ne Yapılabilir?

Çok sevdiğiniz kırmızı çarşafınızı diğer çamaşırlarla beraber makineye attığınızda beklemediğiniz bir sonuçla aniden karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yine sevdiğiniz bir sarı body kırmızıyla alacalı olmuş olabilir. Hatta gri pantolonunuzun üzerinde kırmızı şeritler dikkat çekebilir. Tüm renkli kıyafetleriniz mahvoldu gibi bir düşüncenin hakim olduğu o anda yapılacaklar henüz bitmemiştir.

Hazırlayacağınız karışımla çamaşırlardaki renk salmalarını yok edebilirsiniz.

Malzemeler

1 Yemek Kaşığı Arap Sabunu
1 Yemek Kaşığı Limon Tuzu
1 Yemek Kaşığı Nişasta

Yarım Yemek Kaşığı İri Tuz

Tümünü karıştırdıktan sonra renk lekelerine uygulamak için önceliği kıyafetlerinizi ters çevirmekten başlayın. Tersine çevirdiğiniz kıyafetlerin lekeli kısımlarına bu karışımı uygulayın.

Uyguladıktan sonra ortalama olarak 12 saat bu şekilde beklemesi gerekecek. İşlem tamamlandıktan sonra çamaşırlarınızı diğer boyayan çamaşırdan ayrı olarak tekrar makineye atıp birkaç defa yıkamanız tavsiye edilmektedir. Böylece boya salan ve lekelere neden olan bölgeler normal rengine dönecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap