Boşnak Mutfağı

Boşnak lezzetleri, Türk mutfağı ile oldukça yakındır. Bunun nedeni de Osmanlı Devleti’nin 500 yıl boyunca bu topraklarda hüküm sürmesidir. Türk damak tadı ile ..

Boşnak lezzetleri, Türk mutfağı ile oldukça yakındır. Bunun nedeni de Osmanlı Devleti’nin 500 yıl boyunca bu topraklarda hüküm sürmesidir. Türk damak tadı ile birbirine çok benzeyen Boşnak Mutfağı’nı yakından incelemek isteyenler için önemli bilgilere yer verdik.

Boşnak Mutfağı’nın Önemli Özellikleri

Et Yemekleri

Boşnak Mutfağı’nda et yemekleri büyük önem taşımaktadır. Günün her öğününde et tüketebilmektedirler. Eti bir çok farklı çeşitlerde hazırlayıp, sofralara getirirler. Boşnak halkının büyük bir bölümünü Müslümanların oluşturmasından dolayı domuz eti kullanılmamaktadır. Diğer Balkan mutfaklarından en temel farkı bu durumdur.

Baharat Kullanımı

Bizim mutfak kültürümüzde olduğu gibi Balkan mutfak kültüründe de baharatlar büyük önem taşır. Hint mutfağı kadar yoğun kokulu baharatları kullanmayıp, yalnızca aroma ve dengeli bir lezzet verici baharatları tüketmektedirler.

Kendi Suyunda Pişirme

Türk Mutfağı’nda da olduğu gibi sebzelerin büyük bir bölümünü kendi suyu ile pişirmektedirler. En çok tüketilen sebzelerin başında domates, biber, soğan, patates, havuç ve lahana gibi sebzeler gelmektedir.

Çorbalar

Çorba tüketimi Boşnak Mutfağı’nda da oldukça yaygındır. Tavuk eti, sebze ve yumurta ile birlikte yapılan Begova Çorbası ile birlikte salam ve fasulye ile yapılan Pasuli çorbası en çok bilinenlerdendir. Bunun dışında lahana tüketiminin yaygın olmasıyla, lahana çorbası da oldukça fazla tüketilmektedir.

Ara Sıcaklar

Ara sıcak olarak bir çok farklı lezzete ev sahipliği yalan Boşnak Mutfağı, çok çeşitli dolmalarıyla ünlüdür. Domates, biber, patates, soğan, lahana, karalahana, üzüm yaprağı dolmaları bir hayli ünlü durumdadır. Dolmaları pişirirken çok az su kullanmayı tercih ederler.

Unlu Mamuller

Unlu hamur işleri, Boşnak Mutfağı’nda da büyük yer edinmektedir. Pide çeşitleri ile birlikte bir çok farklı ekmek çeşidi bulunmaktadır. Ekmek çeşitlerinin en çok bilinenleri; tavuklu, sebzeli, peynirli ekmeklerdir. Boşnak böreği ile Boşnak Mutfağı’nın temek yapı taşı olmaktadır.

Tatlılar

Boşnak Mutfağı’nın tatlılarıyla da ülkemizin kültürü ortak noktada buluşmaktadır. Baklavanın çok yaygın olarak yer aldığı Boşnak Mutfağı’nda baklavaların kaymak, çam fıstığı ile servis edilmesi meşhurdur. Diğer bir tatlı lezzeti de sape adı ile bilinen kurabiyedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap