Böreğin Kurumaması İçin Ne Yapılır?

boregin-kurumamasi-icin-ne-yapilir-24225

Vazgeçilmez ara sıcaklarımızdan biri olan ve lezzetli bir şekilde hazırlanmış olan iç harçları ile tadını arttıran vazgeçilmez Türk lezzetlerinden biri börek z..

Vazgeçilmez ara sıcaklarımızdan biri olan ve lezzetli bir şekilde hazırlanmış olan iç harçları ile tadını arttıran vazgeçilmez Türk lezzetlerinden biri börek zahmetli bir yiyecek olmanın yanı sıra lezzetinin tam sağlanabilmesi için de doğru tekniklerle doğru ısıda pişirilmelidir. Yumuşacık böreğin üst katmanının kurumaması sağlanmalıdır. Böreğin kurumaması için ne yapılır?

Kuruma için alınabilecek önlemler nelerdir?

Böreğin kurumaması için alınacak önlemler

Ne çok kuru nede hızla pişirilmiş ve içi tamamen çekmemiş bir börek sunmamak için yapılması gereken öncelikli olarak içeriğinde kullandığımız maddelere oldukça önem verilmelidir.

Süt bir böreğin olmazsa olmazlarından biri olup kesinlikle hemen her böreğin içerisinde kullanılmalıdır. Yumuşacık böreklerin yapılabilmesi için su yerine süt kullanmak olmazsa olmaz şartlardan biridir ve hazır yufkadan yapılan börekler de yufka katmanlarına fırçayla süt serpmek böreğinizin başarılı olmasını sağlayacaktır.

Lezzetli bir böreğin yapımında süt kadar etkili başka malzemelerde bulunmaktadır.

Hazır açılmış yufkadan yapılan börekler de süt kadar etkili bir diğer yöntem sütle beraber böreğe soda ilave etmek olmaktadır. Sodayı her katmana ayrı ayrı sürebileceğimiz gibi sütle birlikte karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Yumuşacık ve lezzetli bir börek yapabilmenin sırlarından biri olan soda aynı zamanda böreğinizin kabarmasını da sağlayacaktır.

Böbreğinize ister diğer karışımlar ile birlikte isterseniz börek hazırlandıktan sonra sodayı ilave edebilir ancak sodanın ilave edilmesinin ardından uzun süre hazırladığınız böreği dinlenmeye bırakmalısınız.

Bir saat kadar dinlendirilip özel karışımlara sahip olan böreğinin çıtır çıtır ve lezzetli aynı zamanda üst katmanına aşırı kuru olmamasını sağlayabilmek için böreği fırından çıkardıktan sonra üzerini nemli temiz bir mutfak bezi ile kapatmalısınız.

Bu şekilde biraz soğumasını bekledikten sonra üzeri yumuşacık olarak servis edebilirsiniz.

Dipnot olarak söylememiz gereken bir diğer etken ise böreğin fırında uzun süre kalmamasını sağlamaktır.

Aksi takdirde böreğin uzun süre fırında beklemesi kurumaya neden olur. Bunu engelleyebilmek için sizler fırınınızın pişirme hızına göre bir ısı derecesi seçmeli ve pişirme sürenizi buna göre ayarlamalısınız.

HEY, BU MAKALELERE MUTLAKA GÖZAT!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol