Bonfile Hangi Yemeklerde Kullanılır? Saklama Koşulları, Faydaları ve Zararları

Bonfile ızgara ve fırın yemeklerinde kullanılır. Uygun koşullarda buzlukta saklanır. Birçok faydaları vardır ama aşırı tüketimde zararları da çoktur.

Bonfile

Bonfile, hayvanların en az yağlı olan et kısmıdır. Bununla birlikte çok lezzetli olan bonfile eti, pişirim teknikleri ile yemek masalarını süsler.

Hayvanların sırt kısmında olan ve en az yağ barındıran ve çok yumuşak olan kısmından çıkarılan bir ettir. Damak zevkine göre farklı şekillerde marine edilerek pişirilebilen bir ettir. Bonfile et içerisinde hiçbir şekilde sinir ve yağ bulunmuyor.

Yüksek besin değerine sahip olan et birçok mineral ve vitamin içeriğine sahiptir. Bonfile, hem çok lezzetli bir ettir hem de son derece doyurucudur.

Uygun miktarlarda tüketildiğinde ise vücut için önemli yararları vardır. Farklı tekniklerle marine edilen bu et türü büyük restoran ve otel mutfaklarının vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Bonfile Nasıl Saklanır?

Birçok kişi bonfile nasıl saklanır sorusunun yanıtlarını merak ediyor. Taze bir bonfile etin saklanması için önce biraz dışarıda dinlendirilmesi gerekir.

Ortam sıcaklığında kendine gelen et daha sonra uygun şekillerde doğranarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Derin dondurucularda uzun süre saklanabilen bonfile et, farklı doğrama şekillerinde de ayrılarak saklanabilme imkânına sahiptir.

Etler donana kadar mutlaka yaygın bir şekilde buzluk içerisine yerleştirilmelidir. Uygun şekilde dondurulmuşlarsa eğer bu etler 6-10 ay arasında saklanabiliriler. 

Çözdürmek içinse donmuş olan bonfile etleri mutlaka soğutucu kısmında çözdürmeye çalışın. Dışarıda çözdürülen bonfile etler daha fazla bakteri üretebilir bu da insan sağlığı açısından ciddi zararlar doğurabilir.

Bonfile Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Bonfile yemeklerde nasıl kullanılır sorusuna verilebilecek yanıtlar oldukça fazladır. Birçok farklı yemek türü olan özel soslu bonfile damak tadı için oldukça uygun bir et türüdür. Bu et türü daha çok mangalda tercih edilir. İnce doğranan etler mangal ızgarasında güzelce pişirilebilir.

Tavada yapılan bonfile et ise daha çok yağsız olarak kızartılır. Ancak kişiler kendi damak zevkine göre yağda da kızartmayı deneyebilirler. Rosto olarak da bu eti yemeklerde kullanabilirsiniz. Kalın bonfile parçaları ile çok leziz yemekler yapabilirsiniz. Marine ederek de yine bonfileyi bir şekilde pişirme imkânı bulabilirsiniz.

Bonfile marine ederken soğan, sarımsak süt, kekik ve pul biber kullanabilirsiniz. Karabiber de çok lezzetli bir tat verecektir. Beklenen eti ertesi gün dilediğiniz şekilde pişirebilir ve tüketebilirsiniz. Fırında dilim bonfile çok tercih edilen pişirim türlerinden biridir. Yine bu pişirme tekniğinde çeşitli soslarla lezzetini artırabilirsiniz.

Bonfile Faydaları

Bonfile faydaları birçok bakımdan fazladır. Her insan mutlaka yüksek oranda proteine ihtiyaç duyar. Bonfilede bulunan protein değeri sayesinde kişiler hem yenilenme hem de tazelenme imkânı bulurlar.

Bonfile içerisinde bulunan demir minerali de yine demir eksikliği olan kişiler için son derece önemlidir. Kansızlık sorunu olanlar, uyku problemi olanlar rahatlıkla tüketebilirler. Bonfile içerisinde bulunan demir bu sorunların giderilmesini sağlar.

İçerisinde bulunan B12 sayesinde birçok rahatsızlığın giderilmesi sağlanabilir. Yorgunluk hissi giderilir ve sinir problemlerinin oluşması engellenir. Çinko bakımından zengin olan et çocukların tüketmesi gereken et türleri arasında yer alır. Gelişimde oldukça iyi bir pay sahibidir.

Sinir hücrelerinin kılıflarının korunmasında ve DNA sentezinde son derece önemli bir besin kaynağıdır. Sinir iletilerini kolaylaştırması da önemli etkilerinden biridir.

Bonfile Nelere İyi Gelir?

Bonfile nelere iyi gelir sorusu da merak edilenlerdendir. Bonfile son derece kaliteli bir ettir. Bu etin birçok yönden zengin mineral ve vitamin kaynağı olması birçok sorunun kısa süre içerisinde giderilmesini sağlar.

B vitamini yönünden son derece zengin olan bu et türü beslenme yetersizliklerinin giderilmesini en iyi şekilde sağlar.

Günlük alınması gereken proteini en iyi şekilde karşılar. Bedeni canlı ve güçlü kılan bonfile et, zihinsel olarak gelişime önemli katkılar sunar. Çok önemli bir vitamin kaynağı olduğu gibi demir deposu olarak da bilinir. Kişilerin kendilerini enerjik hissetmelerinde çok etkilidir.

Bonfile İçindeki Vitaminler

Birçok faydası olan bonfile son derece yüksek kalitede bir ettir. Taze olarak tüketildiğinde lezzeti çok yüksek olan bu et içersisinde birçok vitamin barındırır. Bonfile içindeki vitaminler arasında en çok dikkati çeken proteindir. Yüksek bir protein kaynağı olması bu etin birçok kişi tarafından tüketilmesini gerekli hale getirir.

Yağ oranı çok az olan bonfile C vitamini bakımından da son derece zengindir. Aynı zamanda B12, selenyum, çinko gibi besin değerleri açısından son derece zengindir. Kolesterol değeri ve doymuş yağ oranı yüksek olabileceği için kişilerin kararında tüketmesi önerilir.

B6, B3, fosfor, demir, potasyum, kalsiyum, magnezyum, K ve E vitaminleri, folat gibi vitaminleri de bünyesinde barındıran bir et türüdür.

Bonfile Kalorisi

Bonfile tüketiminde kişilerin kalori değerine de yüksek oranda dikkat etmesi gerekir. 1 porsiyon olarak belirlenen bir bonfilede 375 gram et vardır ve bunun da kalori değeri 660’tır. Bununla birlikte 116 gram protein ve 18.9 gram yağ bulunduran bonfile, 0 gram karbonhidrata sahiptir.

Beslenme açısından son derece önemli bir yere sahip olan bonfile et, birçok bakımdan tercih edilebilir. Bonfile kalorisi tüketimde dikkate alınan bir konudur.

Bonfile Zararları

Her besin kaynağının faydaları yanında fazla tüketildiğinde zararları da vardır. Bonfile de tam olarak bu tarz bir besin kaynağıdır. Bonfile zararları konusunda birtakım uyarılar göz önünde bulundurulabilir.

Bonfile aşırı derecede tüketildiğinde kolesterolün yükselmesine neden olabilir. Bununla birlikte kalp ve damar hastalıklarının tetiklenmesine de sebebiyet verebilir. Diyet listelerinin başında yer alan bonfile fazla tüketilirse eğer kilo aldırıcı bir etkisi vardır.

Aşırı tüketmek kişilerde birtakım hastalıkların tetiklenmesine neden olur. Pişirim sırasında kullanılan baharat ve yağ türü de kişiler üzerinde çeşitli etkilere neden olabilir. Kişiler kendi sağlık durumlarına göre uygun miktarda tüketebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap