Böğürtlen dondurucuda nasıl saklanır?

bogurtlen-dondurucuda-nasil-saklanir-45738

Böğürtlen dondurucuda nasıl saklanır? Sağlık açısından oldukça etkili bir meyve olan böğürtlen vitamin ve minerallerle donatılmış bir meyvedir. Ağustos ayında ..

Böğürtlen dondurucuda nasıl saklanır?

Sağlık açısından oldukça etkili bir meyve olan böğürtlen vitamin ve minerallerle donatılmış bir meyvedir. Ağustos ayında toplanan böğürtlenler mevsiminde tüketilmesinde saklanarak daha sonrası için muhafaza edilebilir.

Böğürtlen derin saklanabilmesi için belli başlı profesyonel tekniklerin uygulanması gerekmektedir. Bu teknikleri uyguladığınızda sadece ağustos ayında değil kış mevsimi içerisinde de rahatlıkla böğürtlenlerinizi yiyebilirsiniz.

Böğürtlen dondurucuda nasıl saklanır?

Öncelikle taze ve çürüğü olmayan böğürtlenli seçmeniz gerekiyor. Ezik ya da üzerinde çürükler bulunan böğürtlenli ayırdıktan sonra kalanları bu dondurucu için hazır hale getirmeye başlayabilirsiniz.

Son derece yumuşak huylu bir meyve olduğundan dolayı tazyikli suyun altına koymayınız ve mutlaka kibarca yıkayınız. Kurtlar ne de fazla baskı uygulanması onların yumuşamasına ve yapısının deforme olmasına sebebiyet verir.

Yıkama işleminden sonra böğürtlenlerinizi bir süzgeçte süzerek kurutma işlemini tamamlayın.

Dondurulması için iki farklı yöntem genellikle kullanılır. Birinci yöntemde buzdolabı poşetlerinin içerisine ya da ağzı kapatılabilen poşetlerin içerisine porsiyon şeklinde hazırlanarak doldurulur. Poşetlerin havası alındıktan sonra pratik bir şekilde buzdolabının dondurucu bölümüne yerleştirilir.

Paketlerin içindeki havanın pipet yardımıyla vakumlanması daha sağlıklı bir saklama işlemi yapmanıza yardımcı olabilir.

Buzdolabı poşetlerinizin üzerine hangi tarihte dondurucuya kaldırdığınızda dair bir yazı yazarsanız tüketim tarihi ile ilgili kendiniz için bir uyarı bırakmış olursunuz.

Dondurmuş olduğunuz böğürtlenler azar miktarda ilerleyen dönemde tüketecekseniz ikinci dondurma yönteminin kullanılması daha avantajlıdır.

Ayıklayıp kurutmuş olduğunuz böğürtlenli üzerine bir parşömen kağıdı sever ve tepsiye yerleştirilir siniz. Tepsideki böğürtlen derin dondurucuya üstü açık bir şekilde yerleştirip böğürtlen derin tamamen donduktan sonra poşetleri doldurmasını gerçekleştirirsiniz.

Poşetlerin yine havasını alarak içerisine porsiyon şeklinde dizilmesi oldukça önemlidir. Dondurucuya yerleştirmeden önce üzerine silinmez bir kağıt ile hangi tarihte dondurucuya kaldırdığınızda dair bir yazı yazarsanız kendiniz için bir uyarı hazırlamış olursunuz.

Böğürtlen derin dondurucuda çok fazla bekletmenin doğru değildir Çünkü soğuktan dolayı üzerlerinde Yanıklar oluşabilir.

Bu nedenlerden ötürü sağlıklı bir dondurma işlemi gerçekleştirmek için verilen tavsiyeleri adım adım yerine getirmeniz önemlidir. İşleminiz yaklaşık 6 ay boyunca öğretmenlerin taze kalmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap