Böcek Isırması Durumunda Ne Yapmalı?

Böcek Isırması Durumunda Ne Yapmalı? Böcekler, şehir hayatında da çevremizde olmaya devam etmektedir. Böcek ısırığı, kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu gibi durumlar tehlikeli problemlere sebebiyet verebilir. Böcek ısırığı durumlarında vücudun tepki göstermesi durumları söz konusudur. Isırma durumundan sonra kızarıklık ya da kaşıntı görülebilir.

Böcek çeşitlerine göre ısırık sonucunda vücudun gösterdiği tepkiler de farklılık gösterebilir. Belirtiler de farklı olur. Cildin gösterdiği tepkilerin dışında vücutta tehlikeli durumlarda meydana gelebilir. Bu yüzden ısırık durumlarında hızlı bir şekilde müdahale etmek son derece önemlidir.

Vücudun çok büyük reaksiyonlar göstermesi halinde hızlı bir şekilde doktora başvurmak son derece önemlidir. Arı ya da böcek sokması durumunda öncelikle kişilerin sakinliğini koruması gerekir. Sonrasında ise ısırılan yerin ve vücut reaksiyonlarının takip edilmesi önemlidir.

Böcek Isırması Belirtileri Nelerdir?

Yaz aylarında havaların ısınması ile birlikte böcek sokması durumları daha sık görülmeye başlar. Isırmalara karşı vücudumuzda birtakım tepkiler meydana gelebilir. Bunun yanında kene gibi böcekler çok daha tehlikeli durumlar yaşanmasına neden olabilir. Bu gibi tatsız durumlar ile karşılaşmamak adına birkaç önlem almak gerekir. Böcek ısırıkları hızlı bir şekilde kendini belli etmez. Aradan belli bir süre geçmesi durumunda kendini göstermeye başlar.

Dünyada yaşayan farklı binlerce böcek çeşidi vardır. Farklı tür böcek ısırıkları karşısında vücudun reaksiyonları da farklılık gösterebilir. Her böcek ısırığının türüne özgü belirtileri vardır. Böcek ısırığı belirtileri dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Genelde böcek ısırığı belirtileri arasında cilt tahrişleri, alerjik reaksiyonlar, yanma ve kaşınma vardır. Fakat bazı böcek türlerinin ısırması durumunda çok daha tehlikeli hatta öldürücü problemler ortaya çıkabilir.

Başka İçerik:  Deprem Öncesi Alınması Gereken Önlemler

Günümüzde en sık karşılaşılan böcek ısırıkları kene, sivrisinek, tahtakurusu, arı sokması şeklindedir. Bunun yanında akrep sokması ya da karınca ısırması gibi durumlar da sıklıkla yaşanabilir. Farklı böcek türlerinin insan vücudunda meydana getirdiği tepkiler de farklı olur. Böcek ısırıklarında ciddi problemler yaşamamak için erkenden müdahale etmek son derece önemlidir. Böcekler kendilerini savunmak amacı ile insanları ısırabilir. Ancak bazı böcek türleri insan kanı ile beslenmektedir.

 
Böcek ısırıkları sırasında meydana gelen semptomlar böcek çeşitlerinde göre farklılık gösterir. Böceklerin ısırması sonucunda ağrı, kızarıklık, kaşıntı, derinin tahriş olması, şişme gibi reaksiyonlar yaşanabilir. Vücudun gösterdiği bu tepkiler kısa sürede düzelir. Ancak bazı böcek çeşitleri ısırıkları daha ağır reaksiyonlara sebep olabilir. Kramp, baş dönmesi, nefes almada zorluk bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal ağır semptomlar arasında yer alır. Bu gibi durumlarda kişilerin mutlaka bir doktora başvurması gerekir.

Böcek Türü Nasıl Tespit Edilir?

Böcek Türü Nasıl Tespit Edilir?

Böcek çeşitleri son derece fazladır. Böcek ısırması durumunda ne tür bir böceğin ısırdığının tespit edilmesi gerekir. Özellikler yaz aylarında sivrisinek ısırıkları çok sık olur. Yetişkinlerde sinek ısırıklarına karşı daha şiddetli reaksiyonlar görülebilir. Arı sokması durumunda vücut direnç gösterebilir ve bunun sonucunda da alerjik reaksiyonlar meydana gelir.

Böcek sokmalarında meydana gelen reaksiyonların bazıları çok kısa sürerken bazıları günlerce devam edebilir. Arı sokmalarında daha önce yaşanan reaksiyonlar, tekrardan yaşanacak olan reaksiyonun şiddetini belirler. Böcek ısırıklarında yaşanan şiddetli reaksiyonlara uygulanacak olan tedaviler böceğin türüne göre değişiklik gösterir. Isırığı meydana getiren böceklerin tespit edilmesi için farklı belirtilerin dikkate alınması gerekir.

Pire ısırıklarında ısırıklar küme şeklindedir ve kaşıntı, kızarıklık, şişme gibi reaksiyonlar görülür. At sineği ısırması durumunda ısırılan bölge şişer ve su toplar. Tahtakurusu ısırması acılı olmasa da kaşıntı ve kızarıklık görülür. Kene ısırığı ilk başta anlaşılamayabilir. Ancak sonrasında kızarıklık, şişme, morarma, kaşıntı gibi durumlar meydana gelebilir. Keneler enfeksiyon taşıyan canlılardır.

Başka İçerik:  Alkali beslenme nedir?

Bu nedenle kene ısırığından şüphelenmeniz durumunda mutlaka bir doktora gitmeniz gerekir. Örümcek ısırmaları son derece ağrılıdır. Zehirli bir örümcek tarafından ısırılmanız halinde bulantı kusma gibi daha şiddetli reaksiyonlar meydana gelebilir. Akrep sokmaları deride uyuşukluk hisse ve şişme meydana gelmesine sebep olur. Sivrisinek ısırıkları en çok görülen böcek ısırıklarıdır. Bu durumda bölgede şişlik ve yoğun bir kaşıntı olur.

Böcek Isırığı Tedavileri

Böcek Isırığı Tedavileri

Böcek ısırıkları özellikle yaz aylarında sıklıkla görülen bir durumdur. Sivrisinek ısırıkları en çok rastlanan böcek ısırıkları arasında yer alır. Bu nedenle bu tip ısırıklar ile karşılaşmamak için birtakım önlemler almak gerekir. Böcek ısırıklarının hangi böcek tarafından gerçekleştiğinin tespit edilmesi tedavi açısından son derece önemlidir. Semptomlar dikkate alınarak ısırığın hangi böcek tarafından gerçekleştirildiğini anlamak mümkündür.

Böcek ısırığından sonra bulantı, çarpıntı, kusma, ishal, nefes almada zorluk gibi durumlar söz konusu ise acil olarak bir doktora başvurmak gerekir. Böcek ısırığı durumunda reaksiyonların şiddetli olmayı halinde bir dermatoloğa görünmeniz gerekir. Ciltteki hassasiyete bağlı olarak çeşitli ilaç tedavileri uygulanır. Enfeksiyonu önlemek amacı ile ısırığın gerçekleştiği yerin sabun ve su ile yıkanması ilk müdahale açısından önemlidir. Yaranın kaşınması ya da sıkılması enfeksiyonun yayılmasına neden olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunda bu durumlardan kaçınmak gerekir. Şişme durumlarında buz kompresi uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap