Böbrekler Hangi Durumlarda Zarar Görür

Böbrekler Hangi Durumlarda Zarar Görür Eğer yeteri kadar magnezyum alamazsanız, B6 vitamini tüketmezseniz, böbrekleriniz bir süre sonra iflas edebilir. Böbreğin en nefret ettiği şey proteindir, çok çalışmak zorunda kalır.

Böbrekler Hangi Durumlarda Zarar Görür, Nelere Dikkat Etmeli?

Vücuttaki her organın ayrı bir işlevi, önemi var lakin böbrek önem sırasına konursa ilk 3’e oynar. Kanın düzeni, minerallerin alımı ve vücuttaki istenmeyen şeylerin dışarı atılmasını sağlar.

Hasta olsa nasıl olsa bilirdim demeyin, bazı böbrek rahatsızlıkları uzun süre fark edilemeyebiliyor.

Organlarımızda sorun olduğu zaman hemen bize göstermezler. Eskisi gibi iyi durumda olmasalar da onlar görevini yaparlar.

Mesela böbrekler eskisinden 5 kat daha kötü durumda olsalar bile çalışmaya devam ederler ama sonunda iflas ederler.

Sağlıklı Böbrekler için 8 Maddede Dikkat Etmemiz Gerekenler

İnsanoğlunun en sık yaptığı hata vücudun ihtiyacı oranındaki suyu almamasıdır. Özellikle su yerine kola, gazoz, kahve içerek bu açığı kapatacaklarını düşünenler yanılıyorlar. Günde 8-12 bardak arası su tüketmeniz gerekiyor, bu sayede böbrekler daha sağlıklı olur.

Böbrekler Hangi Durumlarda Zarar Görür

Yemeklerin tadına bakmadan hemen tuza sarılanlar burada mı?

Tuzsuz yiyemiyorum, çok seviyorum demeyin, mümkün olan en az seviyeye indirin, böbrek için zararlı olan gıdaların başında tuz gelir. Günde en fazla ne kadar tuz tüketmeli? 1 küçük çay kaşığı tuz yeterlidir.

Bilgisayar başında zaman geçirirken, dışarıda gezmeye kendinizi çok kaptırırken tuvaletinizi tutmayın. İdrarı sürekli olarak tutmak böbrek yetmezliği, böbrek taşı gibi hastalıklara neden olur.
Her içtiğiniz kahvenin ve çayın içerisine 3-5 kaşık şeker katıyorsanız yandınız.

Şeker böbreklere ciddi zararlar verebilir. Mümkün olan en az sayıda kullanın.
Artık her yemekte et devri bitti. Kendinizi mevsimlik sebze ve meyvelere vermenizin zamanı geldi.

Eğer yeteri kadar magnezyum alamazsanız, B6 vitamini tüketmezseniz, böbrekleriniz bir süre sonra iflas edebilir. Böbreğin en nefret ettiği şey proteindir, çok çalışmak zorunda kalır.

Ette de yüksek miktarda protein olması nedeni ile böbrekler normalden fazla çalışacağı için çabuk yıpranır.

Arkadaşlarla parka gitti kahve içtik, eve geldik yemekten sonra bir kahve daha, üstüne bir de yatmadan önce içeyim derseniz kafein böbreklerinize ciddi hasarlar verebilir.

Geldik tıbbi ilaçlara. Hastalık hastası olduk, ne sorun olsa kendimizi hapa sarıyoruz. Başınızı aşağı eğdiniz diye ağrı başlarsa hemen hap içiyorsunuz. Fazla ilaç kullanımı böbrekler dahil vücuttaki bütün organlara zarar verir.

Tütün, alkol zaten bunları pek söylemeye gerek yok ama aşırı alkol ciğerlerinize ve böbreklerinize zararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap