Bitcoin’e İlk Defa Yatırım Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kripto para dünyası, pazarın başını çeken Bitcoin ile birlikte her geçen yıl daha da büyüyor. Kripto paraların piyasa hacmi zaman zaman çeşitli döngülerden geçse de dijital para birimlerinin uzun vadede istikrarlı olarak değer kazandığını gözlemliyoruz. Hâliyle bu piyasaya girerek geleceğin bir parçası olmak isteyen veya maddi kazanç elde etmeyi arzulayan birçok yeni yatırımcı bulunuyor. Özellikle piyasanın hızla arttığı boğa dönemlerinde piyasaya akın akın gelen yeni yatırımcılar, acemiliğin verdiği heyecanla bazı hatalar yapabiliyor. Bu hatalar, yatırılan paranın miktarına ve önemine göre yatırımcıların hayatında büyük etkiler yaratabiliyor. Siz de ilk defa Bitcoin alacaksanız, kripto para piyasasına yeni girecekseniz dikkat etmeniz gereken bazı temel noktalardan yazımızda bahsettik. Bahsettiğimiz noktalara dikkat ederek para kaybetmekten kaçınabilirsiniz.

Nasıl Bir Yatırımcı Olduğunuzu Bilin

Piyasaya girerken uzun vadeli bir yatırımcı mı olduğunuza yoksa al-sat yaparak ek gelir elde etmek isteyen biri mi olduğunuza karar verin. Stratejinizi belirledikten piyasadaki hedefinize yönelik olarak kendinizi eğitebilir ve yapmanız gerekenleri daha iyi anlayabilirsiniz. Örneğin uzun vadeli yatırımcıysanız temel ekonomik okur-yazarlık bilgileri, yeni projelerin whitepaperlarını okumak, kendinize sağlam bir pörtföy oluşturmak gibi beceriler işinize yarayacaktır. Al-satçıysanız da margin trading, teknik analiz gibi terimleri derinlemesine öğrenmek işinize yarayacaktır. Al-sat yazılımlarının, yeni yatırımcılara yardım eden araçların bu piyasadaki önemini de göz ardı etmemek gerekir. Örneğin Bitcoin Era gibi al-sat araçlarını kullanarak para kaybetme riskinizi en aza indirebilirsiniz. Stratejiniz ne olursa olsun, piyasanın genel mekaniklerini yavaş yavaş öğrenmeye çalışmanız, kazanmaktan çok kaybetmemeye odaklanmanız, otomatik araçları kullanmayı öğrenmeniz, haberleri takip etmeniz ve kendinizi olabildiğince donanımlı hâle getirmeniz gerekir.

Kaybetmeyi Göze Aldığınız Parayı Yatırın

Bütün finansal piyasalar için geçerli olan bu tavsiye; risk oranı çok daha yüksek, oldukça hareketli bir piyasa olan kripto para dünyası için çok daha önemli. Zira piyasa uzun vadede iyiye gitse de hâlâ büyük riskler içeren, ani hareketlerle yatırımcıların psikolojilerini dramatik bir şekilde etkileyen bir durumda. Bu yüzden borçla yatırım yapmak, krediyle yatırım yapmak, hayati ihtiyaçlarla yatırım yapmak çok iyi bir fikir değil. Kenarda duran, kaybetmeyi göze alabileceğiniz bir miktarla piyasaya girmeniz sizin için çok daha güvenli olacaktır. Böylece hem kaybetme riskini en aza indirmiş olursunuz hem de küçük miktarlarla piyasanın nasıl işlediğini deneyimleyerek kendinizi yarınlara hazırlayabilirsiniz.

Bitcoin’inizi Tuttuğunuz Yeri İyi Seçin

Satın aldığınız Bitcoin’leri depolamak için iki farklı seçeneğiniz bulunmakta: Ya kendi cüzdanınızda, ya da borsalarda tutabilirsiniz. Peki bunlar arasındaki fark nedir, seçiminizi hangisinden yana kullanmalısınız? Gelin bu seçeneklerin hızlıca üzerinden geçelim:

Borsalar

BTCTurk, Binance, Paribu gibi kripto para al-sat siteleri, kullanıcılara istedikleri kripto paraları cüzdanda saklama imkânı da sunuyor. Bu sitelerde bulunan kripto para birimlerini alıp satmakla birlikte hesabınızda saklayabiliyorsunuz. Fakat işin aslında bu kripto paralar borsaların cüzdanında bulunmuş oluyor, sizin hesabınızda ise sadece “sahip olduğunuz” miktarlar temsil ediliyor. Yani işin özünde borsaya bir şey olursa bakiyeniz tehlike altında olabilir. Güvenilir borsalarda böyle bir sorun yaşama ihtimaliniz çok düşük olsa da yüksek bir miktar parayla işlem yapıyorsanız kendi cüzdanınızı kullanmanızda fayda var. Gelin o zaman biraz da cüzdanlardan bahsedelim.

Cüzdanlar

Eğer Bitcoin’inizi veya diğer kripto paralarınızı sahipliği tamamen size ait olarak tutmak istiyorsanız bu varlıklara direkt olarak erişebilmeniz gerekir, yani Bitcoin cüzdanına sahip olmalısınız. Bilgisayarınıza bir program yükleyerek kendinize bir Bitcoin cüzdanı oluşturmanız mümkün, bu cüzdanın bilgilerini ise bir kağıtta saklayabilirsiniz.

Fakat bu yöntem uğraştırıcı ve güvensiz. Bu yüzden genellikle birçok kripto parayı destekleyen, kontrolü tamamen sahibinde olan donanım cüzdanlar daha çok tercih edilmekte. Yüksek miktarda kripto para saklamak istiyorsanız Ledger gibi donanım cüzdanlar kullanmanız yararınıza olacaktır.

Hemen Keşfet!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap