Bir Gün Süren Adet Kanaması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Hipomenore, ismini duydunuz mu bilmiyorum ama adet süresinin normal kişilere göre daha az olmasına denir. İslam’da eğer kanama üç gün sürmezse adet olarak geçmez, adına da istihaza denmektedir. Kadınlar o yüzden bu dönemde ibadetlerini yerine getirmeleri gerekir. Hatta cinsel birliktelik bile caiz olarak geçer.

Adet Kanaması ya da İstihazanın 1 veya 2 Gün Sürmesinin Nedenleri

Yoğun Stresli Günler

Stres insanı kanser dahil birçok hastalığa mahkum edebilir. Kadınların üreme çağında olduğunun göstergesi olan adet kanaması da bu yüzden düzensiz olabilir, bir veya iki gün sürebilir. Çünkü sıkıntı çektiğiniz zaman kortizol – adrenalin salgılanır. Bu hormonlar da diğer hormonları olumsuz etkiler. Stresi had safhada olan kadınlarda regl zaman çok kısa sürer ya da belirtiler olur ama kanama gelmez.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over sendromu, adet düzensizliğine neden olabilir çünkü bu da hormonal rahatsızlıklardandır. Üreme dönemi geldiğinde kadınlarda yumurtlama başlar be bunların içerisinde yüksek miktarda kist yer alır ve hormonun düzenini bozar. Bu sendrom sadece bir günlük adete değil, vücuttaki tüylerin artmasına, aşırı kilo alımına, sivilceye, kanamanın miktarında düşüşe neden olur.

Aşırı Zayıf ya da Kilolu Olmak

İdeal kiloda olmak, yağ oranının da düzgün seviyelerde olmasını sağlar. Eğer bir kişi aşırı zayıf ya fazla kilolu olursa vücut dengesi de bozulur. Adet 1-2 gün sürebilir, kan miktarı çok azalabilir, hatta bazı aylar adet gelmeyebilir.

Rahim Hastalıklarına Dikkat!

Rahim hastalıkları içerisinde; miyomlar, polipler, duvarın kalın hale gelmesi, polikistik over sendromu ve kistler görülebilir. Bunlar da adetin bir gün sürmesine neden olabilir.

Ailesel Bir Sorun Olabilir

Birçok rahatsızlığı tespit etmeden önce genetik yapı araştırılır. Eğer anne, hala, teyze gibi kişilerde benzer durum varsa sizde de görülme ihtimali var demektir.

Hormonlarda Yaşanan Bozukluk

Adet için östrojen – progesteron gibi hormonlar gerekmektedir. Eğer bu hormonlarda bir değişiklik olursa regl zamanı değişebilir. Bazen kanama az veya çok gelebilir. Testosteron artarsa da kanama miktarı düşebilir.

Menopoz Dönemi Olabilir

Menopoz zamanı yaklaştığında adet tarihleri değişir, kanamalar azalıp süreleri kısalabilir. Menopoz vakti gelmeye başladığında bu belirtiler görülebilir.

Karaciğer ve Böbrek Hastalıkları Olabilir

Vücudumuzda bazı organlar hormon salgılar. Böbrek – karaciğer de bunlardan ikisidir. Bazı rahatsızlıklar, kötü beslenme ve alışkanlıklar, karaciğer ve böbreğin işlevini tam olarak yerine getirmemesine neden olur. Hormon salgılaması artıp azalabilir. Bu durum da adetin kısa sürmesin ve miktarının azalmasına neden olabilir.

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol haplar, hormonları dengelemek için de kullanılır. Ama bazı kadınlarda adet düzenlemek yerine süresinin kısalmasına veya miktarında değişiklere yol açabilir. İlacın yan etkisi olduğu için bırakıldığı zaman düzene girmesi beklenir. Tabii, jinekoloğa muayene olmanız gerekmektedir.

Rahim Anormallikleri

Rahimde yaşanan bazı olumsuz durumlar ya da ameliyat kaynaklı regl döneminde kan miktarı azalmaya başlayabilir.

Adetim 1 Bazen 2 Gün Sürüyor, Ne Yapmak Gerekir?

Adet süresinin 1-2 gün sürmesi ciddi bir sorun olabilir. Hangi konuda olursa olsun tedavi için uzman bir hekime görünmek gerekir. Kadın doğum doktorunuz hormonların kontrolü için gerekli testleri yapacak, ihtiyaç görürse alttan muayene ve ultrasondan da kontrol yapabilir.

Adet süresinin 1 – 2 gün olmasının nedenleri saptanır ve tedavi başlar. Hormonal dengenin düzgün olmamasından dolayı olursa uygun ilaçlar yazılır. Kist veya farklı bir kitle varsa ve gerekliyse ameliyat yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap