Bir Garip Papaz: Rasputin'in Hikayesi

Rasputin Kimdir Bir Garip Papaz: Rasputin'in Hikayesi Rasputin ismini sosyal mecralarda duymuşsunuzdur. Kendisi papazdır ama yaşadıkları, hakkında anlatılar oldukça ilginçtir. İşte meşhur Rasputin.

Rasputin Kimdir Bir Garip Papaz: Rasputin’in Hikayesi Grigori Yefimoviç Rasputin 1869 yılında Ural Dağları’nda bulunan bir köyde doğdu. Ailesi oldukça zengin ve geniş topraklara sahiptir.

Rasputin’in hayatı küçük yaşta iki kardeşinin boğularak hayatını kaybetmesiyle alt üst olur. Bundan sonra her zaman boğulma korkusuyla yaşar. Rasputin 1905 yılında Rusya’yı dolaşan bir grup vaizle tanışınca artık dini bir çevre edinmiş olur.

Bu olay da hayatının akışını değiştirecektir. Ancak hayatını değiştiren asıl olay 1907’de o zamanki Rus çarının oğlunun hastalığı nedeniyle onu saraya çağırmasıdır.

Hipnotizma yöntemiyle çocuğu iyileştiren Rasputin bundan sonra sarayla hep yakın bir ilişki içersinde olacaktır. Ancak bu durumun hayatını olumsuz yönde etkileyeceğinden habersizdir.

Rasputin Kimdir?

Rasputin Kimdir
Rasputin Kimdir

Rasputin kimdir sorusunun yanıtı sadece bir Rus papazı değildir. Rasputin aynı zamanda zalimliği ve acımasızlığı ile de ün salmıştır. Saraya girdikten sonra bütün devlet işlerine karışmaya başlar. Ayrıca Rus ordusunu da emrine sokar.

Büyük bir güç kazanınca da her istediğini yaptırmaya başlar. Zamanında en çok çariçenin gözdesi olduğu için dikkat çekmiştir. Ayrıca Rus İmparatorluğu ve çarlık zamanında dönemin en etkili adamı olarak ün salmıştır.

Aynı zamanda acımasız birisi olarak da bilinir. Çünkü çarlık Rusyası ile yakın bir ilişki içerisinde girdikten sonra günah işleyerek Tanrı’ya ulaşabileceklerini düşünen bir tarikata katılmıştı. Günlerce yıkanmadan ve kıyafetlerini değiştirmeden gezinen ve artık tanınmayacak hale gelen Rasputin için Rusya’nın şeytanı denmeye başlandı.

I. Dünya Savaşı

I. Dünya Savaşı
I. Dünya Savaşı

Bu sırada sene 1914 olmuştu ve I. Dünya Savaşı meydana geldi. Rasputin hala çar ve çariçenin yanında hakimiyetini devam ettiriyordu. Savaşa kesinlikle Almanya’nın yanında katılma taraftarıydı. Onun önerisiyle çariçe ordunun başında savaşa katıldı ancak Tus ordusu büyük bir bozguna uğradı.

Çar bu olaya çok sinirlenince Rasputin’i saraydan kovmaya karar verdi. Ancak oğlunun hemofili hastalığı Rasputin ondan uzaklaştığı an tekrar nüksediyordu ve Rasputin’den başka kimse oğlunu iyileştiremiyordu. Bunun üzerine tekrar saraya yerleşti. Rasputin’in hem çariçe hem de onun kızlarıyla birlikte olduğu biliniyordu.

Hatta pek çok başka kadının da onun kutsal bir insan olduğunu düşünerek onunla beraber olduğu da söylentiler arasındaydı.

İnsanlar arasında hastalıkları iyileştiren mistik güçleri olan bir çeşit kutsal insan olarak kabul ediliyordu. Kadınlar günahlarını affettirmek için ona başvuruyordu ve Rasputin onları döverek iyileştirdiğini iddia ediyordu. 

Rasputin’e Kurulan Tuzak

Rasputin'e Kurulan Tuzak
Rasputin’e Kurulan Tuzak

Rasputin kehanetleri ve de hipnoz yapabilme yeteneği ile üstün güçlere sahip bir papaz olarak kabul ediliyordu. yaklaşan Rus Devrimi’ni de sezmişti. Bu konuda sürekli çar ve çariçeyi uyaran Rasputin çarın yeğeni olan Prens Yesupov’un da dikkatini çekti.

Çarın akrabalarından pek çok kişi zaten ona diş bilemeye başlamıştı. Prens Yesupov ise aynı zamanda İngilizlerle işbirliği yapıyordu ve çarın her an yanında olan Rasputin’i sarayda istemiyordu. Rasputin bir akşam çar tarafından verilen bir davete çağrıldı. Bu davet sonrasında Rasputin hayatı dönülmez bir yola girdi. 

Rasputin’in Ölümü

Rasputin'in Ölümü
Rasputin’in Ölümü

Davet sırasında alt katta bir bölüme çağrılan Rasputin’e içerisinde siyanür bulunan içecek ve yiyecekler ikram edildi. Bunlardan hem yiyen hem de içen Rasputin hiç etkilenmedi. Ne bir baş dönmesi ne de başka bir belirti gösterdi. Bunun üzerinde prens ve yanındakiler onu silahla yaraladı. Ancak sanki kendisine silah ve kurşun da işlemiyordu.

İki farklı yerden yaralandıktan sonra hiç bir şey olmamış gibi ayağa kalkan Rasputin herkesi şaşırttı. Bu şaşkınlık sırasında pencereden aşağı atladı ve bir ırmağa düştü.

Irmaktan çıkarıldıktan sonra artık hayatını kaybetmişti. Ama ne siyanürden ne de silahla yaralanmaktan. Tıpkı kardeşleri gibi boğularak ölmüştü. Ölümünden önce de hem  nasıl öldürüleceği hem de kimin tarafından öldürüleceği hakkında bazı şeyler yazmıştı. 

Rasputin Sözleri

Rasputin ölmeden önce bir mektup bıraktı. Bu mektupta 1 Ocak’tan önce öldürüleceğini ve bu ölümün Rus soyluları tarafından yapılacağını yazmıştı. 

Tıpkı dediği gibi de ölüm tarihi 30 Aralık oldu. Rasputin sözleri arasında geçen en önemli şeylerden biri ise yakın bir zamanda hiç bir Rus soylusunun ve çarın yakınlarından kimsenin kalmayacağı iddiasıydı.

Dediği gibi 191 yılında Rusya’da sosyalistler devrim yaptı ve hem çarın hem de bütün soyluların hakimiyetini tamamen ortadan kaldırdı. Ayrıca ilginç olan bir diğer nokta ise Rasputin’in saraydaki bütün kadınlarla birlikte olduğu için “aşk makinesi” unvanını alması ve cinsel organının halen Rusya’da bir müzede saklanıyor olmasıdır.

İkna gücü yüksek ve konuştuğu andan itibaren herkesi etkilemeyi başaran bu garip papazın Rus tarihinde önemli ve mistik bir iz bıraktığı söylenebilir. 

Ölümünün Ardından Garip Bir Olay

Ölümünün Ardından Garip Bir Olay
Ölümünün Ardından Garip Bir Olay

Rasputin öldükten tam olarak 96 yıl geçtikten sonra İngiltere’de üç kişilik bir müzik grubu olan Boney M’nin solisti bir konserlerinde onun kılığına girmişti. Ona can veren solistin başına gelenler ise herkesi korkuttu. 61 yaşındaki sanatçı bir konser vermek için St. Petersburg’a gitti ve burada başına gelenler Rasputin’le büyük bir benzerlik gösteriyor.

Prens Yesupov’un ismini alan Yesupov Sarayı artık Ambassador Oteli’ne dönüşmüştür ve Boney M. geceyi geçirmek için burada kalır. Burada kaldığı gece 30 Aralık gecesidir ve ertesi gün odasında ölü bulunur. Ayrıca Boney M. silahla vurulmamıştır. Ölüm sebebi tıpkı Rasputin gibi boğulma yani solunum yetmezliği sorunudur.

Boney M. hakkında bilinmesi gereken en önemli şey ise çalıştığı grupla birlikte Rasputin adlı bir parçayı seslendirmesidir. Bu şarkıda Rasputin’in ilginç kişiliği ve çariçe ve diğer kadınlarla olan ilişkileri eğlenceli bir dille anlatılır. Şarkıyı seslendirirken Boney M. Rasputin kılığına girmiştir. Daha sonra da tıpkı Rasputin gibi Rusya’da boğularak ölmüştür.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap